Malarstwo akwarelowe jest bardzo charakterystyczne – łatwo można rozpoznać obrazy wykonane tą techniką. Wyróżniają się one łagodną estetyką, subtelnymi barwami, delikatnym zarysowaniem kształtów. Są jednak również dość trudne od strony technicznej i warsztatowej – szybko wsiąkające w papier farby akwarelowe nie pozwalają na dokonywanie żadnych poprawek. Nic więc dziwnego, iż obrazy wykonane tą techniką są zazwyczaj drogie lub trudno dostępne. Na szczęście ich niezwykłą estetykę możemy wprowadzić do domu także na inne sposoby. Świetną alternatywą są między innymi drukowane na płótnie obrazy. Akwarele stworzone za pomocą nowoczesnych technik w niczym nie ustępują malarstwu klasycznemu – twierdzi zaproszony przez nas do rozmowy ekspert aranżacyjny z portalu Myloview.pl. Posłuchajcie sami, co jeszcze ma do powiedzenia na temat tych niezwykłych dekoracji.
Barwne obrazy – akwarele: kwiaty we wszystkich kolorach
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech malarstwa akwarelowego jest jego kolorystyka. Pastelowe, łagodne, „miękkie” barwy jakie możemy podziwiać na tego typu obrazach, szczególnie dobrze sprawdzają się przy kilku wybranych tematykach. Nastrojowe krajobrazy, romantyczne portrety, abstrakcyjne impresje – to wszystko przykłady tego typu motywów. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden, a mianowicie kwiaty. Te niezwykle kolorowe rośliny przeniesione na akwarelowe obrazy zyskują niesamowity urok oraz czar. O tym jak wykorzystać go do uatrakcyjnienia naszych mieszkań opowiedział nam zaproszony specjalista.
– Kwiaty niemal podświadomie kojarzą nam się z czymś pięknym i delikatnym, zachwycającym swoją subtelnością. Dokładnie takie jest też malarstwo akwarelowe. Z połączenia obu tych rzeczy musiało więc powstać coś wyjątkowego. Osobiście jestem wielkim entuzjastą tego typu obrazów i uważam, że doskonale sprawdzają się jako domowe dekoracje. Co więcej, widzę dla nich bardzo dużo różnych zastosowań. Przykładowo wzór z makami na białym tle może posłużyć za ciekawy sposób rozjaśnienia tradycyjnego wnętrza, bez utraty jego charakteru. Bardziej złożony obraz – przedstawiający wiosenny ogród lub bulwar pełen kolorowych roślin – sprawdzi się natomiast w eleganckim, dużym salonie. Cenię również płótna ukazujące konkretne kwiaty z bliska. Dekoracje tego rodzaju świetnie wyglądają w większej liczbie – w formie kompozycji, którą lubię określać mianem „małej galerii”.
Uwielbiasz pejzaże i nastrojowe obrazy? Akwarele są dla Ciebie!
Górskie jezioro skryte pośród skalistych szczytów, słońce zachodzące nad spokojnym morzem, barwne miasto w samo południe – to wszystko motywy, których siła opiera się na wrażeniu ulotności chwili, niepowtarzalności danego momentu. Zdaniem naszego eksperta malarstwo akwarelowe nadaje się znakomicie właśnie do uwieczniania tego typu krajobrazów. Postanowiliśmy zapytać go więc, gdzie jego zdaniem najbardziej będą pasować tego rodzaju obrazy.
– Na tak postawione pytanie mam prostą odpowiedź: wszędzie! Pejzaże, choć często są bardzo efektowne, to jednak pozostają równocześnie tematem uniwersalnym pod kątem dekoracyjnym. Wszystkie akwarelowe krajobrazy wykorzystujące grę światła mogą posłużyć do urozmaicenia pomieszczeń jednolitych kolorystycznie. Popularnym rozwiązaniem jest na przykład ożywienie sypialni za pomocą wzorów przedstawiających zachód słońca nad jakimś romantycznym miejscem – chociażby wspomnianym wcześniej brzegiem morza. Z doświadczenia wiem natomiast, że w mieszkaniach minimalistycznych znakomicie spisują się krajobrazy miejskie. Te możemy zwykle dopasować również odpowiednio do stylistyki danego pomieszczenia. We wnętrzach tradycyjnych dobrze prezentują się na przykład obrazy z zabytkowymi dzielnicami znanych miast, a w nowoczesnych – te z nowoczesnymi metropoliami. Kiedy pragniemy za pomocą naszej akwareli uzyskać szczególnie wyrazisty efekt, to interesującym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na wzór podzielony na kilka części – dyptyk, tryptyk lub kwadryptyk.
Intrygujący obraz: akwarela abstrakcyjna
Artyści nowocześni tworząc swoją sztukę lubią korzystać ze wszystkich dostępnych metod. Nie dziwi więc fakt, iż powstały również abstrakcyjne akwarele. Jakie zastosowanie dla tego rodzaju dekoracji widzi zaproszony przez nas ekspert?
– Malarstwo akwarelowe i sztuka nowoczesna idą ze sobą w parze. Technika ta pozwala bowiem artystom abstrakcyjnym osiągać efekty niedostępne innymi sposobami. Obrazy tego rodzaju zdumiewają więc naprawdę unikalnymi połączeniami kolorów oraz wyjątkowym wrażeniem przeplatania się barw. Dzięki temu dodadzą niepowtarzalnego charakteru niemal każdemu wnętrzu, choć osobiście widziałbym je przede wszystkim na ścianach nowoczesnych salonów.
Tekst przygotowany we współpracy z Myloview.pl