poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaPoradyKominek gazowy czy elektryczny? Wady i zalety.

Kominek gazowy czy elektryczny? Wady i zalety.

Tradycyjny kominek to synonim słowa przytulny, o którym marzy wielu z nas. Chłodne jesienne i zimowe wieczory z gorącą herbatą przy kominku, to coś, o czym z pewnością myśli teraz nie jeden zmarzluch. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na to, aby mieć go w swoim domu. Aby móc cieszyć się tradycyjnym kominkiem we własnych czterech ścianach należy przede wszystkim posiadać szereg pozwoleń oraz specjalną instalację z przyłączem do komina. To automatycznie dyskwalifikuje znaczną część osób mieszkającą w innych miejscach niż domy wolnostojące. Aby wyjść naprzeciw potrzebom wszystkich swoich klientów, firmy zajmujące się produkcją kominków stworzyły alternatywę dla swoich klasycznych poprzedników, czyli kominki gazowe oraz elektryczne, które są znacznie mniej wymagające, jeśli chodzi o montaż oraz instalację, a cieszą równie mocno, co dobrze znane kominki opalane drewnem. Ok, skoro wiemy już, że istnieje możliwość zamontowania w mieszkaniu innego rodzaju kominka, niż dotychczas znaliśmy, nasuwa się pytanie „który z nich będzie odpowiedni?”. Bez obaw, dziś przybliżymy Wam oba rodzaje kominków, wraz z ich wadami i zaletami oraz podpowiemy, który z nich najlepiej sprawdzi się do waszego mieszkania.  

Wady i zalety kominka elektrycznego 

Kominek elektryczny led jest z pewnością najwygodniejszym urządzeniem ze wszystkich substytutów kominka w klasycznej formie. Do jego podłączenia potrzeba jedynie przyłącza do prądu oraz wybrania odpowiedniego miejsca, aby wyeksponować go w aranżacji. Kominki tego typu możemy zazwyczaj dowolnie przestawiać i nie wymagają one od nas znacznej ilości czasu, ponieważ są bezobsługowe. Dodatkowo nie wymagają on uciążliwego czyszczenia, jakiego nie uniknęlibyśmy w przypadku kominka opalanego drewnem oraz wszechobecnej sadzy, która osadza się w pobliżu paleniska. Kominki elektryczne to ekologiczne rozwiązanie, niewymagające użycia wszelkich paliw czy olejów, dzięki czemu nie stwarzają zagrożenia pożaru oraz zatrucia oparami szkodliwych gazów dla nas, oraz środowiska. Nowoczesne kominki elektryczne to znakomite rozwiązanie dające wachlarz możliwości dzięki różnorodnym opcjom wizualnym, spośród których można wybierać w zależności od naszego nastroju oraz preferencji. Różne opcje kolorystyczne płomieni to coś, co z pewnością skusi miłośników nowatorskich rozwiązań, którzy często lubią zmieniać poszczególne elementy w swoim otoczeniu i nie lubią nudy. Kominki elektryczne są także dobrym wsparciem dla głównego źródła ogrzewania w domu, które mogą dogrzać pomieszczenie, wprowadzając dodatkowo przyjemną atmosferę.  

Kominek gazowy, czy to dobry pomysł? 

Kominki gazowe są sprzętem, który można zakwalifikować pomiędzy klasyczne kominki opalane drewnem, a nowoczesne elektryczne egzemplarze. Podobnie jak dobrze znane nam kominki starego typu, gazowe odpowiedniki również potrzebują być podłączone do instalacji kominowej, przystosowanej do instalacji gazowej. Jest to niezbędny warunek, jaki należy spełnić, aby czuć się bezpiecznie oraz nie stwarzać ryzyka pożaru. W kominkach gazowych występuje prawdziwy płomień, a nie jak w elektrycznej wersji jedynie jego imitacja, tak więc środki ostrożności muszą być znacznie większe. Palenisko znajduje się za grubą żaroodporną szybą, całość kominka składa się z solidnych materiałów, a kominek wyposażony jest w szereg czujników, dzięki którym znacznie wzrasta nasze bezpieczeństwo i możemy spać spokojnie. Kominek gazowy, podobnie jak jego elektryczny odpowiednik, również jest dobrym sposobem na dogrzanie pomieszczeń, jednocześnie wzbogacając je estetycznie. Jeśli już mowa o estetyce, różnorodność wzorów kominków gazowych jest dość spora i każdy z was znajdzie z pewnością właściwy dla siebie oraz do swojego pomieszczenia.  

  

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments