Mop parowy to niezbędne narzędzie pracy każdego, kto chce skrócić czas sprzątania mieszkania. Świetnie sprawdza się do czyszczenia płytek, podłóg kamiennych oraz laminowanych. Czy użycie mopa parowego na drewnianej powierzchni jest jednak dla niej bezpieczne? Już odpowiadamy na wątpliwości.
Po pierwsze – jak działa mop parowy?
Działanie mopa parowego opiera się na prostej zależności. Po włączeniu woda znajdująca się w zbiorniku zostaje zassana przez pompę i przepływa przez grzałkę. Tam zostaje zamieniona w parę w temperaturze od 90° do 120°. Im wyższa temperatura, tym dokładniej mop parowy będzie usuwał zanieczyszczenia oraz dezynfekował powierzchnię.
Dzięki braku konieczności użycia detergentów oraz sile pary wodnej, mop parowy świetnie sprawdzi się do czyszczenia podłóg w domach alergików, osób starszych, schorowanych oraz rodzin z dziećmi. Mopy parowe usuwają do 99,9% drobnoustrojów i alergenów żyjących na podłodze, przy niesamowitej prostocie obsługi.
Mopy parowe – stworzone do wielu powierzchni
Mop parowy jest perfekcyjny pod jeszcze jednym względem: nie pozostawia smug, a podłogę jest sucha już po paru sekundach od umycia. Elektryczny mop parowy radzi sobie doskonale na powierzchniach z płytek podłogowych oraz ściennych (typu glazura, ceramika, gres czy terakota), na panelach laminowanych, lakierowanych lub wynilowych oraz podłogach z kamienia (typu marmur, lastryko).
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na oznaczenie producenta, który zwykle podaje do jakiego rodzaju podłóg nadaje się dany mop parowy. Zastanawiając się, jaki mop parowy wybrać, należy też znaleźć informację, jakich podłóg producent nie zaleca czyścić parą.
Jak wybrać mop parowy do drewna?
Niektóre drewniane podłogi nie nadają się do mycia gorącą parą wodną nawet przez najlepszy mop parowy. Mopy parowe nie nadają się niestety do mycia podłóg drewnianych, które nie są odpowiednio zabezpieczone np. impregnatem. W przypadku niezabezpieczonych paneli, para wodna wniknęłaby w otwarte sęki i pory drewna. Po pewnym czasie, powierzchnia zaczęłaby gnić i się odkształcać.
Zakup mopa parowego to dobry wybór w przypadku podłóg z drewna lakierowanych. Lakier wysoce i średnio odporny na działanie gorącej pary wodnej bez problemu zniesie traktowanie go mopem parowym. Jakie jeszcze rodzaje podłóg nadają się do mopów parowych? Na pewno deska barlinecka, panele podłogowe fornirowane, drewniany parkiet z wysokiej klasy pokryciem lakierowanym.
Przygotowanie do zakupu mopa parowego
Dobry mop parowy może służyć nam przez lata, na początek warto jednak sprawdzić jego działanie na drewnianej powierzchni. Zależnie od rodzaju czyszczonej powierzchni, efekty pracy mopa parowego mogą być różne. Dlatego najpierw warto sprawdzić w jednym z trudno dostępnych miejsc wpływ pary wodnej na panele. Kilkukrotnie wyczyść podłoże za szafką czy w kącie, by ocenić jakość pielęgnacji.
W myciu podłóg warto zauważyć także wpływ parowego mopa na listwy przypodłogowe, nie tylko drewniane, ale i te wykonane z tworzyw sztucznych. Dlatego pionowy mop parowy powinien najpierw przejść testy w domowych warunkach.
Bezbłędny mop parowy bezprzewodowy
Mopy parowe ułatwią też życie właścicieli paneli podłogowych laminowanych. Przed mopowaniem parą wodną warto sięgnąć do specyfikacji producenta, szczególnie zwracając uwagę na odporność paneli na wodę. Zwykle tańsze modele źle zniosą traktowanie mopem parowym, droższe zaś poradzą sobie świetnie. Podłogi z paneli winylowych są jeszcze bardziej odporne, dlatego ich posiadacze mogą korzystać ze wszystkich dobrodziejstw mopów parowych.