Jakie rośliny ozdobne do małego ogrodu

Rozplanowanie nasadzenia w małym ogrodzie to podstawa. Niestety ograniczona przestrzeń to mniejszy margines błędu jeśli chodzi o wybór miejsca na odpoczynek czy dobór roślin. Układając zestaw interesujących nas drzew i krzewów trzeba gruntownie przemyśleć.

Drzewa

Warto mieć kilka egzemplarzy dla cienia, ale też jako element nadający ton kompozycji roślin. Wybierając drzewa ozdobne do ogrodu trzeba wziąć pod uwagę, oprócz ich wymagań, również docelową wielkość. Do małych ogródków nie polecam platana. Bezpieczniejszy będzie klon palmowy czy pięknie kwitnąca magnolia.

Krzewy

Te powinny w zasadzie grać pierwsze skrzypce w małych ogrodach. Krzewy liściaste można w większości formować dowolnie, prowadząc na pniu czy przy ziemi. Można z dużym powodzeniem komponować krzewy iglaste z liściastymi czy nawet z bylinami. Oddzielać nimi poszczególne fragmenty ogrodu, czy tworzyć niskie rabatki. Nie wymagają dużo zabiegów pielęgnacyjnych poza cięciem i nawożeniem.

Byliny

Można z powodzeniem z nich zrezygnować tworząc ogród, ale czy warto? Ciężko zastąpić bogactwo kwiatów bylinowych krzewami czy drzewami. Posiadający słoneczne ogrody Polacy pokochali lawendę i nie ma się co dziwić. Piękny szpaler tych kwiatów przy chodniku wygląda naprawdę imponująco i wymaga minimum opieki. W cieniu za to od lat królują funkie, barwinki i dąbrówki, które czują się świetnie pod drzewami.

Trawnik

Warto pomyśleć o wytrzymałych gatunkach zakładając trawnik w małym ogrodzie. Najlepsze będą trawy gazonowe, silnie odporne na deptanie. Trawnik to też element ogrodu wymagający najwięcej naszej pracy. Utrzymanie go w dobrej kondycji to nie tylko regularne koszenie. Wymaga także regulacji pH np. za pomocą dolomitu. Ponadto racjonalnego nawożenia i aeracji, czyli napowietrzania.

Odpowiednie skomponowanie roślin o podobnych wymaganiach glebowych pozwoli na maksymalne zaoszczędzenie czasu i pracy. Jednak każdy ogród, w przypadku długo trwających upałów, należy podlewać. Jedynie niektóre iglaki jak jałowce czy lawenda nie będą odczuwać braku wody.

Artykuł powstał we współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym PodkarpackieSady.pl