niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoradyJakie rodzaje płyt laminowanych można znaleźć w sklepach. Przewodnik dla kupującego

Jakie rodzaje płyt laminowanych można znaleźć w sklepach. Przewodnik dla kupującego

Płyta laminowana jest materiałem wszechstronnie stosowanym i uniwersalnym. Powstają z niej nie tylko pojedyncze meble, ale też całe zabudowy meblowe czy osłony ścienne. Tak duża popularność tego materiału wykończeniowego wynika zapewne z cech samej płyty, ale też z mnogości wzorów i kolorów, które można dopasować do każdego wnętrza.

Rodzaje płyt laminowanych

Płyty laminowane powstają na bazie płyt MDF lub płyt wiórowych. W zależności od tego surowca bazowego odznaczają się innymi cechami. Ale najważniejszy podział płyt laminowanych to ten związany z ich wykończeniem. Najpopularniejsze są płyty laminowane drewnopodobne. Dawniej drewniany motyw na płycie był płaski i powtarzalny. Obecnie płyty tak dobrze odwzorowują prawdziwe drewno, że mogą być z nim mylone. Producenci mają w swojej ofercie wiele wzorów i kolorów płyt drewnopodobnych, od dębowych aż po drewno egzotyczne.

Równie często używanymi płytami są te w jednym kolorze. Jednolite płyty laminowane wykorzystywane są często do tworzenia zabudowy kuchennej. Obecnie modne są neutralne kolory bazowe (biel, szarość, beż), ale też mocna butelkowa zieleń czy głęboki granat. Odmianą płyt w jednym kolorze są te o metalicznym wykończeniu. Sprawdzą się szczególnie we wnętrzach nowoczesnych lub tych w stylu glamour.

Na szczególną uwagę zasługują także płyty o powierzchni betonowej i kamiennej. Stosowane są coraz chętniej we wnętrzach industrialnych i klasycznych.

Zalety i zastosowanie płyt laminowanych

Płyty laminowane (zob. https://e-markat.pl/plyty-meblowe/laminowane) odznaczają się wieloma zaletami. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe do utrzymania czystości. Zabrudzoną powierzchnię wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Są popularnym materiałem stolarskim także ze względu na swoją korzystną cenę i wspomnianą mnogość wzorów. Płyty laminowane drewnopodobne, betonowe, jednokolorowe lub fantazyjne pozwalają na dowolne wykończenie powierzchni mebla. A dodając do tego jeszcze prostą obróbkę stolarską zyskujemy materiał niemal idealny.

Płyty laminowane stosowane są wszędzie. Zarówno we wnętrzach domowych, jak i usługowych. W naszych domach i mieszkaniach z płyt powstają pojedyncze meble, takie jak szafki nocne czy biurka. Również całe zabudowy kuchenne wykończone są tym materiałem. Coraz częściej spotykamy się też z okładzinami ściennymi wykonanymi z płyt laminowanych. Takie rozwiązanie zabezpiecza ściany, szczególnie w korytarzach czy w kuchni, i wydziela strefy.

A do wnętrz usługowych dedykowane są płyty laminowane stop fire. Są materiałem niepalnym, wymaganym szczególnie na drogach ewakuacyjnych w budynkach użyteczności publicznej. Mogą występować w dowolnym wzorze.

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments