środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaPoradnikiCzy zdawałeś sobie sprawę z tego, że wybór poduszki może zaważyć o...

Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że wybór poduszki może zaważyć o Twoim samopoczuciu?

Człowiek przesypia średnio 1/3 swojego życia, dlatego komfort snu jest bardzo ważnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Od tego jak spaliśmy, może zależeć nasz humor następnego dnia, chęci do pracy, pewność siebie. Następstwami złej pozycji snu mogą być bóle głowy, karku czy pleców – warto więc zadbać o prawidłową krzywiznę kręgosłupa. Wybór poduszki do spania jest kluczowym elementem dobrego snu – w końcu to na niej spoczywa nasze centrum dowodzenia. 

Rodzaje poduszek dostępnych na rynku

Najważniejszym kryterium podziału poduszek do spania jest rodzaj wypełnienia: naturalne i syntetyczne (polecane dla alergików). Naturalny środek poduszki może być wykonany z piór ptasich lub puchu. Syntetyczny zaś- z lateksu, pianki bądź kuleczek. Zaletami poduszek z naturalnym wypełnieniem bez wątpienia jest ich skuteczna regulacja temperatury (idealne na zimne noce), pochłanianie wilgoci, łatwe dopasowanie do ciała. Te z syntetycznym środkiem także mają wiele zalet: hipoalergiczne, tanie i łatwe w konserwacji (pranie, suszenie)
Poduszki mogą dzielić się także na sprężyste lub dopasowujące się do kształtu ciała. Duże i małe, wysokie i niskie, miękkie i twarde – mamy tyle opcji do wyboru, lecz którą najlepiej wybrać?

Poduszka dopasowana do naszych potrzeb

Na samym początku warto zastanowić się nad pozycją, w której najczęściej śpimy – to od niej będzie zależał wybór idealnej poduszki. Jeżeli jesteś zwolennikiem snu na plecach, powinieneś zwrócić uwagę na poduszki profilowane, wypełniające przestrzeń między karkiem a materacem, lecz nie za wysokie, ponieważ spowoduje to nadmierne wysunięcie głowy i ból karku następnego dnia. Jeśli najbardziej lubisz spać na boku, powinny zainteresować Cię poduszki lekko wyższe i twardsze. Dostępne na rynku są także specjalne, długie i ergonomiczne poduszki przeznaczone do spania na boku – mają one za zadanie idealnie dopasować się do ciała oraz stworzyć wsparcie dla karku, ramion i kolan (co zapobiega bólom kręgosłupa i bioder). Zwolennicy spania na brzuchu stanowią dużą, lecz podzieloną grupę – jedni wolą spać na gołym materacu, inni zaś – z małą poduszką pod głową. Jeżeli potrzebujesz poduszki do spania na brzuchu, warto zastanowić się nad wyborem miękkiej i niskiej, by głowa podczas snu nie była zbytnio odchylona. Nie powinna być też profilowana.  

Kolejnym aspektem, które powinniśmy wziąć pod uwagę są nasze dolegliwości lub schorzenia. Gdy doskwierają nam przewlekłe bóle głowy, kręgosłupa, lub jeżeli mamy jakieś choroby – dobrym wyborem są wtedy poduszki specjalistyczne. Zapewniają one dobre podparcie szyi, dopasowują się do kształtu naszego ciała, co powoduje rozluźnienie i odpoczynek mięśni. 

Stacjonarnie czy online?

Najlepszą opcją, gdy po raz pierwszy stajemy przed wyborem poduszki, powinniśmy przetestować ją w sklepie. Niektóre z nich mają miejsca, w których możemy się nawet położyć. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, dobrym pomysłem jest oparcie się o poduszkę przy ścianie. Zakupy online poleca się gdy już przetestowaliśmy poduszkę lub kupujemy ją kolejny raz – nie jest warto kupować online w ciemno – niedopasowana poduszka to więcej problemów niż korzyści z niższej ceny czy wygody zakupów bez wychodzenia z domu. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, która poduszka będzie dla Ciebie idealna oraz której zakup warto rozważyć sprawdź ranking poduszek do spania. Z nim wybór będzie dużo łatwiejszy.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments