drzwi porta, drzwi wewnętrzne porta

Wybór drzwi do wnętrza to zazwyczaj ostatni element remontu lub małej zmiany w mieszkaniu. Przymierzając się do zakupu drzwi wewnętrznych, zazwyczaj kierujemy się ich wyglądem i tym, aby pasowały do mebli i wykończenia pozostałych pomieszczeń w domu. O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając drzwi do mieszkania i które z nich sprawdzą się najlepiej w poszczególnych pomieszczeniach?

Drzwi wewnętrzne – jak wybrać?

Dopasowanie drzwi wewnętrznych do każdego wnętrza w mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Na uwadze należy mieć nie tylko kolor drzwi i wygląd skrzydła, ale także jego trwałość, przeznaczenie i bezpieczeństwo. Co jest ważne przy zakupie drzwi do wnętrz i czym należy się kierować przy poszukiwaniach?

#1 Solidność i sposób wykonania

Zarówno drzwi do mieszkań, jak i domów powinny być wykonane z dokładnością i z wykorzystaniem solidnych materiałów, aby produkty mogły służyć przez wiele lat. Warto więc postawić na dobrych producentów drzwi, oferujących trwałe rozwiązania i modele specjalnie przeznaczone do wnętrz. Warte uwagi są drzwi Porta, które powstają z wytrzymałych materiałów i są dostosowywane do potrzeb mieszkańców. Poszukując drzwi wewnętrznych, dowiedz się, co stanowi wypełnienie skrzydła i z czego powstała jego rama.

Drzwi płytowe

Konstrukcja płytowa to nic innego jak sztywne płyty przymocowane do tzw. ramiaka. Pomiędzy płytami stosuje się wypełnienia, które stanowią swego rodzaju zabezpieczenie, np. przed utratą ciepła. Skrzydła drzwi płytowych mogą być zupełnie gładkie (np. w okleinie) lub ozdobione metalowymi wstawkami, tłoczeniami, albo przeszkleniami. Wyróżniamy trzy wypełnienia drzwi płytowych:

  • „Plaster miodu” – Konstrukcja posiada tzw. wkładkę stabilizacyjną w formie sześciokątów, wykonaną z tektury. Ten rodzaj drzwi jest zdecydowanie lżejszy i wspaniale sprawdzi się w pokojach dziecięcych.
  • Płyta wiórowa otworowa – Drzwi wzmocnione są płytą wiórową, w której regularnie pojawiają się otwory. Takie drzwi wewnętrzne są zdecydowanie solidniejsze i odporniejsze na wszelkie uderzenia. To doskonałe rozwiązanie w konieczności wygłuszenia pokojów lub w przypadku „uciekającego” z pomieszczeń ciepła.
  • Płyta wiórowa pełna – To najsolidniejszy sposób wykonania drzwi i zarazem najcięższe wypełnienie. Pełna płyta wiórowa idealnie izoluje pomieszczenie i jego akustykę. Zazwyczaj z płyty pełnej powstają drzwi wejściowe lub drzwi do pomieszczeń wymagających największego wytłumienia, np. miejsca pracy (biura) lub pokoju niemowlęcia.

porta drzwi, drzwi porta warszawa

Drzwi ramowe

Drzwi ramowe wzięły swoją nazwę od konstrukcji, która tworzy widoczną na pierwszy rzut oka ramę. Zwykle składa się ona z dwóch belek po bokach drzwi i dwóch belek u góry i u dołu. Wewnątrz drzwi zwykle umieszcza się wypełnienia wykonane z płycin HDF, przeszkleń lub kasetonów.

#2 Kierunek otwierania drzwi

Jedną z najważniejszych cech drzwi jest ich kierunek otwierania. Warto dokładnie przemyśleć sposób montażu skrzydeł, aby drzwi nie zabierały cennej przestrzeni, lub nie zakrywały większości pomieszczenia po ich otwarciu. Wyróżniamy:

  • Drzwi prawe – Otwierane w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
  • Drzwi lewe – Otwierane w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Co więcej, wybierając drzwi, należy zwrócić uwagę, czy otwierają się one na zewnątrz, czy do środka. Zwykle decyzję podejmuje się w zależności od wymiarów pomieszczenia, jednak najczęściej drzwi otwierane do środka stosuje się w sypialni, a drzwi otwierane na zewnątrz – w łazience.

#3 Rodzaj ościeżnicy

Ościeżnica to nic innego jak rama, osadzona w wewnętrznej krawędzi otworu ściany budynku. Ościeżnice służą do montażu drzwi z wykorzystaniem zawiasów na nich zamontowanych. Ościeżnice można podzielić ze względu na konstrukcję i sposób montażu:

  • Ościeżnica regulowana – Bez problemu można dopasować ją do wymiarów muru. Jest łatwiejsza w montażu i demontażu, niż ościeżnica stała.
  • Ościeżnica stała – Zwykle montuje się ją w murze o grubości 6 lub 10 cm. Zwykle wymaga maskowania łączeń elementów ze ścianą. Przymierzając się do montażu, warto skonsultować się ze specjalistą.

Mając na względzie wygląd drzwi, można zdecydować się na ościeżnicę przylgową lub bezprzylgową. Ościeżnica przylgowa powoduje, że zawiasy są widoczne gołym okiem, a drzwi delikatnie „odbite” od ściany. W przypadku ościeżnicy bezprzylgowej, zawiasy całkowicie chowają się w murze, a drzwi wręcz „zlewają” się optycznie ze ścianą, jednocześnie powiększając wnętrze.

drzwi porta białe, drzwi porta

#4 Wymiar drzwi

Częstym błędem przy zakupie drzwi jest podawanie ich niewłaściwego wymiaru. Aby dobrać odpowiednie drzwi wewnętrzne do mieszkania, należy zmierzyć wymiar otworu drzwiowego i wymiar dotychczasowego skrzydła. W razie potrzeby można skonsultować się ze specjalistą, który pomoże pobrać wymiary. Często przydatny staje się sam producent drzwi, który często umieszcza wymiary produktów na stronie sklepu internetowego (jeśli taki posiada).

#5 Funkcje, atuty i wygląd

Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na ich przeznaczenie i możliwości. Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie. Wyróżniamy modele zamykane na klucz zwykły, które sprawdzą się w przypadku domowego biura, lub drzwi z popularną blokadą łazienkową.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest wykończenie skrzydeł. Warto pamiętać, aby drzwi dobrze komponowały się z innymi skrzydłami w domu, meblami i podłogą. W małych mieszkaniach można wybrać zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne w jednym kolorze, aby nie „mieszać” w domu różnych stylów. Można wybrać także drzwi w okleinie w dowolnym kolorze i dopasować je do mebli. Istnieją także produkty, które będą tworzyć całość z podłogą i jej odcieniem. Wybór struktury i koloru drzwi zależy tylko od Ciebie.

Warto mieć na uwadze przeznaczenie drzwi. W sklepach dostępne są produkty z przeszkleniami, które będą doskonałym wyborem do łazienki, kuchni, lub pomieszczeń, do których nie dociera wiele światła. Co więcej, przeszklenie pozwala na optyczne powiększenie pokoi. W małych pokojach dobrze sprawdzą się modele z lustrami, które jednocześnie będą praktyczne. Istnieją także drzwi techniczne, zazwyczaj montowane w garażu lub w pomieszczeniu wymagającym całkowitego wygłuszenia, np. w pokoju muzyka :).

drzwi wewnętrzne porta, drzwi porta

Ile kosztują drzwi wewnętrzne?

Wycena drzwi obejmuje zarówno ich wymiar, jak i dodatkowe usługi świadczone przez specjalistów. Cena zależy od rodzaju drzwi, materiału, z którego zostały wykonane i elementów potrzebnych do montażu. Producenci zajmują się sprzedażą zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla inwestorów, dlatego cena będzie także zależna od ilości zamawianych produktów.

Podsumowanie

Wybór drzwi wewnętrznych wymaga zapoznania się z konstrukcją modeli i podjęcia decyzji o konkretnym ich przeznaczeniu. W zależności od pomieszczenia produkty będą się różnić przede wszystkim wypełnieniem i dodatkowymi funkcjami. Niezależnie jednak od wybranych udogodnień, warto zdecydować się na solidne rozwiązania, które zarówno posłużą przez wiele lat, jak i będą dobrze komponować się z innymi elementami pomieszczeń.