niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoradyJakie rodzaje kostki brukowej można znaleźć na ulicach miast i wsi?

Jakie rodzaje kostki brukowej można znaleźć na ulicach miast i wsi?

Kostka brukowa nieodłącznie kojarzy się z budulcem, który wchodzi w skład zdecydowanej większości polskich chodników. Mimo to w budownictwie można wyróżnić co najmniej kilka jej rodzajów, przy czym każdy z nich różni się znacząco pod względem koloru, rozmiaru, a nawet twardości.

Rodzaje kostki brukowej – opis i charakterystyka

Niezależnie od swej formy, kostka brukowa jest idealnym budulcem chodników, podjazdów, a nawet dróg dojazdowych. Oto jej najpopularniejsze odmiany:

– Kostka Holland – to najpopularniejsza odmiana kostki brukowej. Zwykle buduje się z niej chodniki, układając ją w tzw. jodełkę. Jej produkcja jest stosunkowo tania, co przedkłada się na szerokie wykorzystanie produktu. Jej wymiary to najczęściej 10 x 20 x 6 cm. Kostka występuje zwykle w kolorach szarym, czarnym, żółtym, a także czerwonym.
– Granitowa kostka brukowa to idealny budulec alejek ogrodowych, a także podjazdów do domów. Kostka wyróżnia się dość niewielkimi rozmiarami (do 4 cm), dzięki czemu jej układanie jest dość proste. Zaletą produktu jest też dość chropowata struktura, dzięki której poruszanie się po nim np. zimą jest bezpieczne.
– Kostka tarasowa – to produkt idealny dla osób, które (jak sama nazwa wskazuje) myślą o posiadaniu własnego, efektownie wyglądającego tarasu. Tarasowa kostka brukowa jest dość gruba (około 6 cm), dzięki czemu z łatwością zniesie nawet duże obciążenia. Najczęściej występuje ona w kilku wariantach kolorystycznych, to jest w wersji piaskowej, szarej, beżowej i brązowej.
– Kostka brukowa Sparta – to nowocześnie prezentująca się kostka o idealnie prostych, wręcz gładkich krawędziach. Sprawdza się ona wszędzie tam, gdzie celem inwestora jest stworzenie jednolitej, dwuwymiarowej i minimalistycznie prezentującej się powierzchni. Kostka Sparta występuje najczęściej w wersji szarej lub jasno szarej.
– Kostka świecąca LED – to nowoczesne dzieło obecnych czasów. Kostka ta może świecić delikatnym, jasnym światłem, którego moc wynosi zwykle 2.2 W. Zwykle znajduje się w niej pojedyncza dioda LED, która wyróżnia się dużą trwałością i energooszczędnością. Kostki świecące umiejscawia się najczęściej co kilkanaście centymetrów, dzięki czemu można za ich pomocą wytyczyć np. położenie chodnika nocą. Większość kostek świecących LED jest zasilana napięciem 12 V.

Podsumowując, kostka brukowa (https://jadar.pl/jadar-garden/kostka-i-plyty.html)do zabudowy miejskiej może mieć bardzo zróżnicowaną postać. Co prawda większość miejskich inwestycji budowlanych jest realizowana z wykorzystaniem ekonomicznych rodzajów kostek, to do celów prywatnych stosuje się ich znacznie ciekawsze wersje.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments