Jak samodzielnie zaprojektować łazienkę? 4 elementy, których nie można pominąć

Odpowiednio przygotowany projekt łazienki to gwarancja późniejszego komfortu korzystania z pomieszczenia. Jak jednak stworzyć koncepcję, która spełni nasze oczekiwania? Samodzielne projektowanie łazienki może wydawać się sporym wyzwaniem, jednak znając kluczowe elementy, jakich nie można pomijać przy kreowaniu koncepcji, z pewnością okaże się to łatwiejsze.

Jak wykonać projekt łazienki? Wybór odpowiednich kolorów

Jedną z najważniejszych kwestii, którą należy przemyśleć już na początkowym etapie, jest styl, w jakim ma być utrzymana łazienka, a co za tym idzie – jakie mają dominować w niej kolory. To szczególnie istotne w przypadku osób, które planują projektowanie łazienki o niewielkim metrażu, gdzie najlepiej sprawdzają się barwy, które optycznie powiększają pomieszczenie. Oczywiście nie oznacza to, że tworząc projekt dużej łazienki, możemy ten aspekt zbagatelizować – nawet na większej powierzchni niewłaściwie dobrane czy wprowadzone kolory przyniosą rezultat odwrotny od zamierzonego.

Na jaką paletę najlepiej się zatem zdecydować? Pomocne w tym zakresie mogą okazać się przykładowe aranżacje łazienek, które pomogą nam zwizualizować sobie niektóre połączenia barw, odcieni czy wzorów. Planując projekt łazienki małej, przy wyborze płytek z pewnością warto jednak bazować na jasnych kolorach, takich jak biel, beż czy odcienie szarości. Przy niewielkim metrażu świetną propozycją może być łazienka w stylu skandynawskimjednym z jego wyznaczników jest właśnie stosowanie jasnych barw. Dobierając do płytek fugę w identycznym kolorze, połączenia między kaflami będą niemal niewidoczne – w ten sposób uzyskamy efekt jednolitej płaszczyzny, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądało na większe.

Na nieco większą swobodę mogą pozwolić sobie osoby projektujące łazienkę o dużym metrażu – choć nie jest powiedziane, że w małych pomieszczeniach ciemne barwy czy bardziej zdecydowane wzory są absolutnie zakazane. W każdym wnętrzu wspaniale prezentować się będzie na przykład podłoga wykonana z płytek imitujących drewno. Taki akcent nada przestrzeni cieplejszy, bardziej przytulny charakter. Ciemne kolory natomiast, choć polecane głównie do łazienek o większej powierzchni, można też umiejętnie wprowadzić do tych o małym metrażu. Dobrym pomysłem mogą być płytki z czarno-białym wzorem w marokańską koniczynę czy wyróżnienie fragmentu ściany za pomocą ciemnych kafli.

Jak zaprojektować łazienkę? Wyznaczenie stref i dobór armatury

By łazienka była komfortowa, a poruszanie się po niej bezpieczne, należy pamiętać o wyznaczeniu trzech głównych stref – kąpielowej, umywalkowej i toaletowej. Muszą one zapewniać optymalną ilość przestrzeni, co zapewnia wygodne korzystanie z każdej z nich. Tworząc projekt łazienki i planując rozmieszczenie poszczególnych stref, miejmy na uwadze, że na kolejnym etapie będziemy musieli zadbać o dobór pasującej do ich wymiarów armatury.

Na pierwszy rzut oka łazienka z prysznicem wydaje się łatwiejsza w zaprojektowaniu – w końcu natrysk nie zajmuje wiele miejsca. W wielu przypadkach jest to prawda, jednak jeśli zdecydujemy się na prysznic z głębokim, a przez to często masywnym brodzikiem, zabieramy sobie nieco przestrzeni, co w małych wnętrzach może być już odczuwalne. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy tworzymy projekt łazienki z prysznicem z drzwiami otwieranymi na zewnątrz – należy pamiętać o pozostawieniu niezbędnej do tego przestrzeni. Jednak istnieją też sposoby na odzyskanie nieco przestrzeni przy wybieraniu prysznica – przede wszystkim jest to wybór zestawu prysznicowego podtynkowego zamiast kolumny prysznicowej.

Projekt łazienki z wanną może sprawiać wrażenie bardziej skomplikowanego, ale – ponownie – nie musi to być regułą. Ponadto dzięki dużej różnorodności dostępnych modeli wanien, bez większych trudności dobierzemy wariant pasujący nawet do pomieszczeń o małym metrażu. Wanna często jest również najlepszym wyborem dla osób, które przygotowują projekt łazienki na poddaszu. Wannę można postawić nawet przy skosie – przy założeniu, że wysokość ścianki kolankowej wynosi około 1,5 metra. Możemy także postawić na wariant 2w1 – wybierając wannę z parawanem nawannowym, będziemy mogli cieszyć się z zalet jakie daje zarówno wanna, jak i prysznic.

Aranżacja łazienki – dodatkowe aspekty

Zastanawiając się, jak można samemu zaprojektować łazienkę, warto mieć na uwadze, by od razu wyznaczyć w niej przestrzeń do przechowywania. Tę funkcję mogą z powodzeniem pełnić szafki wiszące, szafka podumywalkowa czy wysoka półka schodkowa w formie drabinki, która jednocześnie stanie się oryginalną ozdobą wnętrza. Istotną kwestią jest także odpowiednie oświetlenie. Powinno się na nie składać główne źródło światła oraz oświetlenie dodatkowe – mogą to być kinkiety przy lustrze czy lampki LED oświetlające brzegi mebli, podwieszany sufit oraz wnęki i zakamarki. Możemy także zdecydować się na lustro z oświetleniem LED. Nie zapomnijmy o dopasowaniu barwy światła do własnych potrzeb i upodobań – zimną, ciepłą lub neutralną. 

zdjęcia: komfort.pl