poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaPoradyJakie lampy wiszące wybrać do pokoju dziecięcego?

Jakie lampy wiszące wybrać do pokoju dziecięcego?

Urządzanie pokoju dziecięcego wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. W sypialni spędzamy czas głównie podczas snu i relaksu, natomiast inaczej wygląda sprawa w przypadku dziecka, które w swoim kąciku: uczy się, bawi, śpi i rozwija swoje umiejętności. To pomieszczenie jest naprawdę wielofunkcyjne dlatego, aby usprawnić wykonywanie w nim wszelkich czynności, niezbędne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci podczas zakupów. 

Czy lampy wiszące to wystarczające oświetlenie w pokoju dziecięcym? 

Pokój dziecięcy dla naszych małych odkrywców jest ich oazą bezpieczeństwa, w której nie tylko uczą się i bawią, ale także: poznają lepiej samego siebie i swoje talenty, spotykają się z rówieśnikami, a także radzą sobie z emocjami. To miejsce, w którym mogą poczuć się w pełni swobodnie.

Lampy wiszące to z pewnością must have w końcu bez nich ciężko byłoby funkcjonować. Czy są one wystarczające? Otóż – nie. Oświetlenie powinno zostać profesjonalnie zaplanowane, tak aby odpowiadało wszystkim etapom w życiu dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie pomieszczenia na podstawowe strefy: nauki, zabawy, snu i relaksu. W związku z tym do każdej musimy dobrać odpowiedni rodzaj światła. Oprócz lampy wiszącej postaw na oświetlenie dodatkowe – lampę biurkową i nocną.

Lampy wiszące – centralne oświetlenie pokoju dziecięcego

Ogólne, czyli centralne oświetlenie, którego rolę pełni lampa wisząca lub plafoniery służy przede wszystkim zabawie – w końcu nie wiadomo, w którym zakątku pokoju będzie spędzało ono najwięcej czasu. Oprócz tego sprzyja ono wykonywaniu codziennych czynności takich jak sprzątanie czy rozwijanie zainteresowań. Biorąc pod uwagę, że pokój ten dedykowany jest pociechom, zadbaj, aby lampa była nie tylko praktyczna, ale także przyjazna dla oka –  zrób to z myślą o ich komforcie. Kolorowe abażury lub ciekawe kształty mogą przypaść do gustu najmłodszym odkrywcom. Pamiętaj, aby podczas montowania lampy odpowiednio dostosować jej wysokość, na której będzie wisiała, im mniejszy pokój, tym lepiej by znajdowała się bliżej sufitu, regulacja powinna być także dopasowana do dziecka – jego wzrostu oraz zapotrzebowania

Oświetlenie do nauki, czyli jaką lampę wybrać na dziecięce biurko?

Od małego dziecko jest przyzwyczajane, że powinno się uczyć, odrabiać lekcje czy rozwijać artystycznie przy biurku. W ten sposób dbamy o odpowiednią postawę, a także uczymy go organizacji. Należy jeszcze o czymś pamiętać – o jego wzroku. Jeśli biurko znajduje się tuż przy oknie, to idealna sytuacja, w końcu naturalne światło słoneczne jest najlepsze. Bez względu na to czy mieliśmy możliwość w ten sposób ustawić biurko, czy nie – koniecznie zakup lampkę biurkową. Powinieneś ustawić ją w zależności od tego, którą ręką pisze Twoje dziecko – jeśli jest praworęczne to z lewej i odwrotnie. Żarówka powinna charakteryzować się barwą światła sprzyjającą koncentracji.

Lampa nocna, czyli co przy łóżku dziecka?

Wiele pociech boi się zasypiać przy wyłączonym świetle, dlatego warto na szafce przy łóżku postawić lampkę nocną, która będzie emitowała delikatne światło, a której kolorowy design będzie sprzyjał kolorowym snom dziecka. Dzięki temu również czytanie na dobranoc będzie przyjemniejsze.

Jak sam widzisz, kwestii oświetleniowej nie należy lekceważyć, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy komfort dziecka.

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments