Jak zainstalować pompę ciepła?

Pompa ciepła wchodzi w skład zaawansowanych instalacji odnawialnych źródeł energii i występuje w wielu wersjach, chociażby powietrze – woda, co pozwala nie tylko na ogrzewanie nieruchomości, ale również wody. W jaki sposób przygotować budynek na montaż urządzenia i o jakie rzeczy warto przede wszystkim zadbać? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Kiedy rozpatrzyć w ogóle montaż pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie wypierające starej daty kotły. To technologia czysta, optymalna dla środowiska naturalnego, wyróżniająca się wysoką wydajnością. Pobieranie energii z natury to po prostu doskonała wiadomość w czasach rosnących nośników standardowej energii. Głównie węgla i oleju opałowego. Najlepiej instalację pompy ciepła rozpatrywać już na etapie projektowania samej nieruchomości. Pompy ciepła powietrze – woda najlepiej wypadają w obiektach minimalistycznych, nieco mniejszych i tak naprawdę nie wymagają znaczącej kontroli ze strony końcowego użytkownika. Inwestor powinien przemyśleć układ wstawienia sprzętu. Czy pompa ciepła będzie pracować samodzielnie, a może hybrydowo z innym systemem? W domach na pompę ciepła trzeba wydzielić odpowiednie pomieszczenie. Jednostka wewnętrzna nie zajmuje z reguły wiele miejsca, co można potwierdzić przez https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ranges/aquarea/.

Jak należy prawidłowo podejść do montażu urządzenia?

  • ocena wdrożenia już na etapie projektowania nieruchomości,
  • sposób montażu uzależnia się wyraźnie od rodzaju samej pompy ciepła,
  • wygospodarowanie miejsca na jednostkę wewnętrzną,
  • najlepiej wypadają pompy ciepła, które nie wymagają dokonywania odwiertów, chociażby powietrze – woda,
  • kontakt z instalatorami posiadającymi uprawnienia i czy do danej pompy nie potrzeba specjalistycznych certyfikatów.

Czy warto zdecydować się na pompę ciepła?

Pompy ciepła przeżywają prawdziwy boom od około 2015 roku i niosą wiele korzyści dla właścicieli nieruchomości przystosowanych do energooszczędności już podczas projektowania. Urządzenia najlepiej zamawiać od wyspecjalizowanych producentów razem z montażem, co wyklucza klasyczne błędy techniczne.