niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiJak zrobić łóżko z palet?

Jak zrobić łóżko z palet?

Zastanawiasz się w jaki sposób urozmaicić własną sypialnię? A może marzysz o oryginalnym pokoju dla Twojego dziecka? W obu przypadkach warto rozważyć stworzenie łóżka z palet. Czy dasz radę zrobić je sam? Myślimy, że tak! Przeczytaj poniższą instrukcję dotyczącą samodzielnego wykonania i sam się o tym przekonaj.

Szczegółowe informacje i inspiracje znajdziesz w artykule: “Jak zrobić łóżko z palet”.

Potrzebne materiały

Przed przystąpieniem do budowy naszego łóżka musimy zaopatrzyć się w kilka potrzebnych materiałów. Do budowy własnego łóżka będziesz potrzebować:

  • Kleju do drewna
  • Farby do drewna
  • Europalet
  • Opcjonalnie bejcy do drewna
  • Papieru ściernego
  • Papieru/folii ochronnej (aby nie pobrudzić mieszkania)

Cena łóżka z palet

Ile może i powinno kosztować Cię łóżko z palet? Łączna kwota za przedstawione powyżej materiały powinna oscylować w okolicach 400+ złotych. Farba do drewna czy europalety mogą znacząco wpływać na cenę, dlatego wszystko zależy od tego jakiej jakości materiał masz do dyspozycji i jakie są Twoje oczekiwania.

Narzędzia, których będziesz potrzebować

Papier ścierny przyda się, aby oszlifować palety (chyba, że będą one nowe i już oszlifowane). Oprócz tego przyda się szmatka aby wytrzeć po szlifowaniu palety oraz pędzel do malowania.

1. Czyszczenie powierzchni palet

Jeżeli palety są nowe to być może możesz pominąć ten krok. Przejedź ręką po powierzchni palet i upewnij się, że jest ona delikatna. Jeżeli nie, to użyj narzędzi wymienionych powyżej tj. Szlifierki bądź papieru ściernego do wyczyszczenia europalet, a później zwilżoną szmatką przetrzyj każdy element, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których będziemy w następnym kroku łączyć palety.

2. Łączenie palet.

Jest to etap, który wydawałoby się że można pominąć. Ogólnie rzecz ujmując łóżko będzie stało nawet bez trwałego połączenia go ze sobą. Jednakże w celu większej stabilizacji najlepiej użyć kleju do drewna bądź wkrętów i połączyć ze sobą poszczególne palety tak aby nie przesuwały się podczas użytkowania łóżka.

3. Impregnacja drewna

Co może dać nam impregnacja łóżka? Kilka rzeczy. Po pierwsze łóżko będzie trwalsze. Może nie ma to istotnego znaczenia jeżeli będziemy trzymać je wewnątrz mieszkania, nawet tam będzie miało dłuższą żywotność. Oprócz trwałości zyskamy na wyglądzie – usłojenie desek będzie bardziej widoczne. W dodatku zużyjemy mniej docelowej farby.

4. Malowanie palet

Ostatnim, kluczowym etapem samodzielnego tworzenia łóżka jest jego pomalowanie. Ilość warstw uzależniona jest od ostatecznego efektu, który zamierzamy uzyskać oraz od tego czy wcześniej konserwowaliśmy drewno czy nie. Pamiętaj, aby po pokryciu palet farbą odczekać do momentu, w którym europalety będą suche i dopiero wtedy pokrywać je kolejną warstwą.

Jeżeli pomyślnie ukończyłeś ten etap – GRATULACJE! Stworzyłeś samodzielnie łóżko z palet.

Dodatkowe elementy

Podświetlane łóżko z palet

Jeżeli w Twojej sypialni brakuje światła, możesz pomyśleć o ozdobieniu swojego nowego łóżka światłami led bądź lampkami. Obecnie, oprócz tradycyjnego włącznika światła można również pomyśleć o czujniku sensorycznym. Wszystko zależy od Twojej wyboraźni!

Szuflady w łóżku

Dodatek, który w bardzo prosty sposób może stać się rzeczywistością. Palety posiadają szczeliny, których to możemy umieścić przygotowane przez nas wcześniej bądź zakupione szuflady. Pamiętaj aby starannie zmierzyć każdy otwór ponieważ mogą się one od siebie różnić.

Po więcej ciekawych artykułów odwiedź: http://quercus-ogrody.com.pl/

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments