W obecnych czasach termoizolacja budynków jest niezmiernie ważna. Dzięki niej zużywamy o wiele mniej energii na ogrzewanie pomieszczeń, a to pociąga za sobą bardzo pozytywne konsekwencje. Przede wszystkim chronimy środowisko naturalne, poprzez zmniejszoną emisję spalin z węgla lub gazu.

Te paliwa są bowiem najczęściej wykorzystywane w Polsce do ogrzewania. Mamy jednak też korzyść osobistą, polegającą na znacznym obniżeniu kosztów.

Na dobrą termoizolację składa się wiele czynników. W przypadku domu jednorodzinnego musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim ściany zewnętrzne. Należy obłożyć je płytami styropianowymi tak, by ucieczka ciepła tą drogą została zminimalizowana. Kolejny etap to uszczelnienie stropu i dachu. Można wykonać ten zabieg wykorzystując specjalną piankę, którą natryskuje się na uszczelnianą powierzchnię. Trzeba też wybrać drzwi do domu o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Mowa zarówno o drzwiach wejściowych, jak również tych prowadzących na balkon bądź na taras. To samo tyczy się okien, które muszą być wymienione na nowoczesne, najlepiej wykonane z PCV.

W przypadku mieszkań w blokach zadanie mamy nieco ułatwione, choć wiele zależy tutaj od zarządcy osiedla. Przede wszystkim ocieplanie zewnętrznych ścian domu nie leży już w naszej gestii. W dużych miastach praktycznie wszystkie osiedla mają już dobrze ocieplone bloki, więc zapewne taki stan rzeczy znajdziemy i u nas. Pozostaje więc kwestia okien oraz wyjścia na balkon. Często jednak i te są wymieniane przez spółdzielnię, a my nie musimy niczego robić sami. Na co więc warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na główne drzwi do mieszkania. Choć na klatce schodowej panują zwykle dodatnie temperatury, niezależnie od pory roku, powinniśmy również zaopatrzyć się w nowoczesne drzwi termoizolacyjne.

Mamy nadzieję, że dobrze wyjaśniliśmy na czym polega kwestia termoizolacji domów oraz mieszkań. Trzeba zapamiętać, że dobrze ocieplone muszą być stropy, dachy, ściany zewnętrzne, a drzwi i okna powinny być mieć najniższą przepuszczalność ciepła. Jeżeli budujemy zupełnie nowy dom, warto zadbać też o izolację cieplną już na poziomie gruntu, poprzez zastosowanie specjalnych folii. Tak przygotowany budynek odwdzięczy się nam bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną.

http://eko-bud.com.pl/ – salon drzwi.