Prawidłowe, czyli dokładne przygotowanie ścian do malowania, ponadto z zastosowaniem odpowiednich wyrobów, narzędzi i akcesoriów to jeden z gwarantów świetnego efektu końcowego. Jeśli zależy Ci na równomiernym, estetycznym i trwałym wymalowaniu, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją, krok po kroku.
Krok 1. Sprawdź stan swoich ścian.
Najpierw przegląd, diagnoza, dopiero potem naprawa. Upewnij się, czy powłoki malarskie są w dobrym stanie i czy są przyczepne do podłoża. Sprawdzisz to, wykonując test z taśmą malarską. Przyklej mocną taśmę do ściany, wygładź i oderwij ją szybkim ruchem. Jeśli na warstwie kleju zauważysz fragmenty farby, oznacza to, że trzeba usunąć starą powłokę. Poza tym zweryfikuj, czy na ścianie nie widać śladów grzybów pleśniowych, zawilgoceń, większych uszkodzeń.
Krok 2. Oczyść ściany.
Przed malowaniem należy pozbyć się luźnych warstw farby. Użyj szlifierki elektrycznej lub szpachelki budowlanej, następnie usuń powstały pył. Niektórzy preferują namaczanie – zwilżaj ścianę, aż farba zmięknie i zacznie łatwo odchodzić od ściany.
Po usunięciu poprzednich powłok malarskich upewnij się, czy na ścianie nie widać ognisk pleśni. Jeśli tak, usuń je za pomocą specjalnego preparatu (postępuj zgodnie z instrukcją producenta). Zmyj wszelkie zabrudzenia. Jeżeli ściany są wilgotne czy wręcz zawilgocone, osusz je. Nakładanie nowej warstwy farby na brudną czy wilgotną ścianę nie wchodzi w grę.
Krok 3. Napraw ściany.
Kiedy ściany są oczyszczone z powłok, czyste i suche, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli ich naprawy. Wszelkie spękania, rysy i ubytki dokładnie wypełnij masą szpachlową, następnie wyrównaj powierzchnię, a po wyschnięciu szpachlówki – wygładź podłoże. Na koniec odpyl ściany.
Krok 4. Zagruntuj.
Gruntowanie jest istotnym etapem prac. Dobry grunt wzmocni ściany, wyrówna ich chłonność, zmniejszy zużycie farb nawierzchniowych i pozwoli na równomierne ich rozprowadzanie. Przykładem takiego produktu jest Nobiles Nobigrunt.
Gruntujemy ściany oczyszczone z powłok malarskich, czyli takie, na których odsłoniliśmy surowy tynk, a także pyliste czy silnie nasiąkliwe.
Krok 5. Maluj
Po wyschnięciu gruntu można przystąpić do malowania. Oczywiście na efekt końcowy wpływa również farba wybrana do pomalowania ściany – musi to być produkt odporny na czynniki oddziałujące na ściany, ponadto dobrze kryjący.
Zwróć uwagę na warunki, w jakich przeprowadzasz malowanie. Sprawdź, jaki zakres temperaturowy oraz maksymalną wilgotność wskazuje producent. Na etykiecie oraz w karcie technicznej wyrobu znajdziesz także informacje dotyczące zasad malowania: liczby warstw, metod aplikacji produktu, czasu schnięcia itd. Kieruj się tymi wskazówkami, aby osiągnąć świetny efekt.