sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaPoradnikiJak stworzyć piękny ogród przydomowy?

Jak stworzyć piękny ogród przydomowy?

Przydomowy ogród nie tylko pięknie wygląda, ale również pełni wiele funkcji. Można się w nim zrelaksować, spędzić czas z najbliższymi, a także zorganizować w nim udane przyjęcie. Od czego zacząć zakładanie ogrodu, jakie rośliny w nim posadzić i jak o niego dbać?

Projekt ogrodu przydomowego

Zakładanie ogrodu należy rozpocząć od projektu i planu. Dzięki temu będzie można uniknąć chaosu i konieczności przesadzania drzew, krzewów i roślin. Należy przede wszystkim zastanowić się, jak powinien wyglądać przydomowy ogród oraz jaką przestrzenią i budżetem się dysponuje.

Podstawą w zakładaniu ogrodu jest jego funkcjonalność oraz estetyka. Teren zielony powinien być wygodny w użytkowaniu i prosty w pielęgnacji. Warto pamiętać o tym, by w perspektywie czasu każdy domownik mógł znaleźć w ogrodzie swoje miejsce.

Spójność z domem

Na etapie powstawania projektu trzeba zadbać o to, by ogród tworzył spójną całość z domem. Na początku można wziąć kartkę i ołówek oraz rozrysować plan swojej działki. Należy wykonać przy tym szkic domu oraz posesji, na której kolejno będzie można umieszczać nowe elementy: drzewa, krzewy, rabaty czy zioła. Na wolnej przestrzeni należy zaplanować trawnik.

Zakładanie trawnika

Przed sadzeniem krzewów, drzew, kwiatów i innych roślin, trzeba przemyśleć proces zakładania trawnika. Zielony dywan wymaga pielęgnacji od wczesnej wiosny do późnej jesieni – należy go regularnie podlewać i nawozić. Koszenie trawy to równie ważny proces, ponieważ regularnie koszona trawa jest pobudzania do stałego krzewienia się, jest zdrowa i prezentuje się estetycznie. Co więcej, zebrana do pojemnika trawa nadaje się na kompost, którym można w przyszłości nawozić rośliny.

Pierwszym krokiem do założenia trawnika jest odpowiednie przygotowanie terenu. Warto oczyścić teren pod trawnik, usuwając z niego wszelkie kamienie, gruz, śmieci i chwasty. Ziemię należy również przekopać na głębokość szpadla i wyrównać ją. Niezbędne jest również sprawdzenie rodzaju gleby i dostosowanie jej jakości i odczynu – idealne pH gleby pod trawnik to 5,5-6,5. Trawnik z siewu najlepiej założyć wiosną (w kwietniu lub na początku maja), a trawnik z rolki wiosną, późnym latem lub jesienią.

Sadzenie drzew, krzewów i rabat

Sadzenie roślin to jedna z najważniejszych czynności w ogrodzie – od właściwego umieszczenia w gruncie drzewa, krzewu lub rabaty, zależy długowieczność rośliny. Należy pamiętać o tym, by zasadzone krzewy lub drzewa nie blokowały przejścia bądź nie zaciemniały okien czy kwiatów.

Krzewy i drzewa, które są uprawiane w doniczkach, można sadzić niemal o każdej porze roku, o ile gleba nie jest zamarznięta. Optymalny czas na sadzenie krzewów z gruntu to późna jesień lub wczesna wiosna. Sadzenie drzew należy dokładnie zaplanować – szybko rosnące drzewa liściaste osiągają wysokość nawet 20 metrów już po kilkunastu latach. Przy planowaniu ogrodu przydomowego trzeba spojrzeć na cały proces wieloetapowo oraz z dużym horyzontem czasowym.

Zakładanie ogrodu to wyjątkowa chwila dla wszystkich osób, którym zależy na stworzeniu pięknego terenu zielonego wokół domu. Można w tej sprawie zasięgnąć porad u profesjonalnych ogrodników lub architektów krajobrazu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments