Wybór odpowiedniego oświetlenia do mieszkania nie jest prosty. Aby kupić odpowiednie lampy wiszące, stojące czy kinkiety, musisz wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników. Najważniejsze okazują się wielkość pomieszczenia czy jego przeznaczenie, ale nie bez znaczenia jest również obrany styl, by wszystko do siebie pasowało. Nowoczesne lampy to cały szereg możliwości – możesz dosłownie przebierać we wzorach, kolorach, stylu czy funkcjonalności.

Kwestie estetyczne pozostają bardzo indywidualne. Jednak dobór właściwego oświetlenia do każdego pomieszczenia można sobie ułatwić, kierując się kilkoma zasadami. Aby łatwiej było ci się odnaleźć w poszukiwaniach, przygotowaliśmy wskazówki, jak dobrać nowoczesne lampy do każdego z pomieszczeń.

Nowoczesne lampy do małych pomieszczeń

Każdy posiadacz małego mieszkania wie, że bardzo istotne jest zaaranżowanie go tak, by optycznie je powiększyć. Nowoczesne oświetlenie pozwala nieco poprawić komfort życia właściciela niewielkiego M1. Możesz zdecydować się na reflektory sufitowe, które dokładnie doświetlają niemal każde wnętrze. Są bardzo funkcjonalne ze względu na możliwość regulacji kąta padania światła. Przede wszystkim jednak optycznie powiększają przestrzeń.

W niewielkiej kawalerce czy po prostu niedużym salonie dobrym rozwiązaniem są również plafony, czyli lampy sufitowe. Są małe i nie wprowadzają chaosu do pomieszczenia. Jeśli zależy ci na ciekawym efekcie, możesz zamontować ich kilka lub dodać na ścianach kinkiety utrzymane w jednym lub podobnym stylu.

Lampy do dużego salonu

Chociaż duże salony często kojarzone są z jasną przestrzenią, nie zawsze układ domu umożliwia im dostęp do naturalnego światła. Problemem może się okazać także dominacja ciemnych kolorów – na ścianach czy meblach. Konieczne jest wtedy zdecydowanie się na lampy wiszące.

Tak naprawdę, by dobrze doświetlić duży salon, wystarczy zdecydować się na lampy wiszące rozmieszczone w odpowiedniej odległości. Wybierz kilka najważniejszych dla ciebie punktów. Może to być miejsce nad stołem, kanapą czy fotelem, gdzie będziesz chciał czytać swoje ulubione książkowe pozycje. Nowoczesne lampy w stylu loftowym, które mają odsłonięte żarówki, dodadzą twojej przestrzeni charakteru, a jednocześnie naprawdę efektywnie ją rozjaśnią.

Dla lepszego efektu w dużym salonie również warto dopasować odpowiednie kinkiety na ścianach. Ich ciepłe i delikatne światło doskonale sprawdza się w czasie odpoczynku. Subtelne kinkiety mogą być również eleganckim podkreśleniem wyjątkowych czy ważnych dla ciebie dekoracji.

Najlepsze lampy do kuchni i jadalni

Najlepsze lampy do kuchni to zdecydowanie najczęściej lampy wiszące. Warto jednak wybrać model na spokojnie i właściwie dobrać do niego żarówki. Jeśli bowiem zawiesisz lampy wiszące zbyt nisko, a ich światło będzie skierowane w dół, mogą nieprzyjemnie razić w oczy. W przypadku kuchni zwróć również uwagę na barwę. Jeśli wybrane przez ciebie nowoczesne oświetlenie będzie białe, potrawy nie będą prezentowały się apetycznie. Postaw raczej na ciepłą żółtą alternatywę.

Odpowiednie nowoczesne oświetlenie okazuje się również bardzo praktycznym rozwiązaniem, gdy posiadasz kuchnię połączoną z jadalnią. W prosty sposób możesz bowiem rozdzielić te dwa pomieszczenia. W części kuchennej warto postawić na lampy sufitowe posiadające możliwość regulacji kąta padania światła. Jej zadaniem będzie zapewnienie odpowiedniej jasności podczas przygotowywania posiłków. W części jadalnianej natomiast swoje miejsce znajdą lampy wiszące.