Jedna z kluczowych kwestii, którą musisz wziąć pod uwagę podczas zakupu firan to ich materiał! Rodzaj tkaniny w dużej mierze decyduje o ich stylu, wyglądzie oraz funkcjonalności. W niniejszym wpisie postaramy się ułatwić Ci wybór odpowiednich dekoracji okiennych. Omówimy najczęściej wybierane i polecane materiały na firany wraz z ich wadami oraz zaletami. Sprawdź nasz poradnik!
Idealny materiał na firany – czyli jaki?
Firany szyte na wymiar powstają z wielu materiałów. Szeroką gamę produktów znajdziesz m.in. tutaj – https://malgorzata.poznan.pl/. Poznaj najczęściej wybierane tkaniny!
- Woal – lekka, półprzezroczysta tkanina z bawełny, poliestru lub mieszanki tych włókien. Firanki woalowe prezentują się lekko i subtelnie, a zarazem bardzo elegancko. Cienki materiał dobrze przepuszcza światło dzienne, rozpraszając je w naturalny sposób. Nie sprawia on problemów podczas prania i prasowania.
- Batyst – lekka, cienka tkanina z bawełny lub lnu, która przepuszcza światło, zarazem przyjemnie je zmiękczając. Wyróżnia go wyjątkowa miękkość i delikatność. Batystowe firanki to wzór stylu i elegancji. Mogą wymagać ostrożnej pielęgnacji, lecz bez obaw. Wcale nie musi być ona pracochłonna.
- Tiul – kolejna przezroczysta tkanina, zazwyczaj z poliestru, nylonu lub jedwabiu. Tiulowe firanki są lżejsze i cieńsze od tych z woalu. Pierz je ręcznie.
- Organza – trafi w gusta osób lubiących połyskujące, dekoracyjne tkaniny. Jest dość sztywna, dlatego dobrze trzyma kształt. Fantastycznie nadaje się do tworzenia eleganckich, ozdobnych aranżacji okiennych, takich jak falbany, marszczenia czy draperie.
- Żakard – materiał na firany z misternie tkanym wzorem, często z bogatymi i skomplikowanymi motywami. Żakardowe firany są półprzezroczyste, co oznacza, że dobrze przepuszczają światło, jednocześnie zapewniając pewien poziom prywatności.
- Len – naturalna tkanina na firany znana z wysokiej wytrzymałości. Co ważne, jest on przyjazny środowisku. Lniane firanki mają dość surową strukturę, co jednak uznaje się za ich zaletę. Len doskonale przepuszcza powietrze i światło, tym samym tworząc w pomieszczeniu bardzo przyjemny nastrój. Weź jednak pod uwagę, że wymaga on starannego prasowania. Przyda Ci się więc dobre żelazko lub parownica.
Materiał na firany bez prasowania – zapomnij o prasowaniu
Jeśli chcesz poświęcać dekoracjom okiennym minimum uwagi podczas pielęgnacji, wybierz materiał na firany bez prasowania! To specjalny rodzaj tkaniny, której struktura nie wygina się i nie załamuje za sprawą szczególnej struktury włókien. Zastanawiasz się, jaki materiał na firany bez prasowania spisze się najlepiej? Masz tu spory wybór! Linen-look, czyli poliestrowa imitacja lnu, firany z siatki, haftowane czy z woalu kreszowanego – wszystkie prezentują się fantastycznie i stanowią wyrafinowaną ozdobę wnętrza. Ponadto materiał na firany bez prasowania zwykle nadaje się do prania w pralce. W rezultacie możesz poświęcić firanom niewiele czasu, aby podziwiać ich perfekcyjny, estetyczny wygląd.
Tkanina na firanki, klasyczna elegancja czy może odrobina nowoczesności?
Tkanina na firanki znacząco wpływa na ostateczny charakter wystroju. Gładkie firanki z woalu czy organzy pięknie dopełniają klasyczne, ale też nowoczesne aranżacje w różnych częściach domu. Zresztą ponadczasowy woal to chyba najbardziej uniwersalny materiał na firany. Jest elegancki, a zarazem nowoczesny. To prawdziwie stylowa propozycja. Naturalne materiały takie jak len i bawełna wpisują się we wnętrza rustykalne, etno, ale też boho. Pragniesz nadać pomieszczeniu romantyczny wyraz? Wybierz firanki tiulowe. Często wykorzystuje się je w dekoracji sypialni, pokoju nastolatki, ale też pokoju dziennym. Jeśli zaś lubisz luksusowe, ozdobne akcenty, koniecznie przyjrzyj się żakardowym dekoracjom, które doskonale czują się w salonie klasycznym czy glamour.
Nie masz pewności, jakie firanki wybrać? W takim wypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów i zdecydować się na usługę szycia firan na wymiar. Profesjonaliści doradzą Ci w kwestiach estetycznych oraz praktycznych.
Wpis gościnny.