Jak sadzić cebulki kwiatowe

Piękny, zadbany ogród obfitujący w połacie zieleni i kolorowe kwiaty to marzenie każdego ogrodnika. Odpoczynek w takim otoczeniu pozwoli się wyciszyć i naładować energią, a dodatkowo kolorowe kwiaty stanowią ciekawą dekorację ogrodu. Aby osiągnąć cel i stworzyć przed domem miejsce tętniące kolorami, trzeba poświęcić trochę czasu i znać podstawowe zasady sadzenia cebulek kwiatowych.

Kiedy sadzić cebulki kwiatowe?

W zależności od odmiany kwiatów, cebulki należy sadzić wczesną wiosną lub na jesień, aby miały czas się ukorzenić. Wszystko to zależy od odporności roślin na mrozy i czasu, jaki potrzebują na zakwitnięcie. Przed nadejściem zimy i ostrych przymrozków można zabrać się za sadzenie tulipanów, narcyzów i krokusów, które charakteryzują się wczesnym kwitnieniem. Sadząc cebulki kwiatowe w połowie listopada zyskamy pewność, że na wiosnę nasz ogród zamieni się w kolorową rabatę. Delikatne odmiany roślin, takie jak mieczyki, begonie czy dalie należy sadzić dopiero wczesną wiosną, gdy nie ma ryzyka wystąpienia gruntownych przymrozków, mogących uszkodzić cebulki kwiatowe. Rośliny te rozkwitają latem, wzbogacając ogród o nowe kolory, gdy płatki wiosennych kwiatów już opadną.

Na jakiej głębokości sadzić cebulki kwiatowe?

Sadzenie kwiatów cebulowych to nieskomplikowana czynność, dlatego poradzą z nią sobie nawet początkujący ogrodnicy. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, w jakim okresie sadzić konkretne odmiany kwiatów. Taka informacja zazwyczaj widnieje na opakowaniu, a w razie wątpliwości warto zapytać o to bezpośrednio sprzedawcy. Ważne jest również to, aby kupować dobre cebulki kwiatowe bez oznak pleśni czy ubytków, gdyż chore sadzonki prawdopodobnie nie zakwitną.

Przed posadzeniem cebulek, należy wcześniej odpowiednio przygotować podłoże. Wybrane miejsce należy odchwaścić i przekopać, co pozwoli również ocenić rodzaj gruntu. W przypadku, gdy mamy do czynienia z gliniastym podłożem, warto je najpierw wymieszać z piaskiem i kompostem, w przypadku piaszczystych miejsc, dodać nieco ziemi. Głębokość sadzenia uzależniona jest od wielkości cebulki oraz rodzaju gruntu. W przypadku ziemi gliniastej cebulki mogą być posadzone nieco płycej, w piaszczystej bez obaw możemy umiejscowić sadzonkę na większej głębokości. Ogólnie przyjmuje się, że głębokość wsadu powinna wynosić trzykrotną długość cebulki, co oznacza, że mniejsze odmiany będą znajdowały się płycej. Cebulki sadzimy zawsze ukorzenioną stroną do dołu, przysypując je warstwą ziemi.

Przydatne wskazówki

Dla bezpieczeństwa, miejsca sadzenia cebulek można przykryć liśćmi lub korą, szczególnie wtedy, gdy obawiamy się spadków temperatury. Dodatkowo ciekawymi pomysłem jest wykorzystanie specjalnych koszyczków, do których wkłada się cebulkę, a następnie umieszcza ją w ziemi. Taka osłonka stanowi ochronę przed szkodnikami, a ponadto zapobiega przemoknięciu rośliny, odprowadzając nadmiar wody. Warto zwrócić uwagę na wybór miejsca sadzenia – rośliny cebulowe nie lubią zbyt intensywnego nasłonecznienia ani ciągłego cienia, dlatego należy zachować równowagę. Najlepiej będą rosły w lekkim półcieniu, gdzie nie zostaną narażone na ostre słońce.