Wprowadzasz się do nowego domu? A może właśnie planujesz generalny remont i potrzebujesz inspiracji i porad jakie oświetlenie wybrać i w jaki sposób dobrać je do swojego wnętrza? Jak wiadomo światło gra ogromną rolę w życiu każdego z nas, więc urządzając swoje mieszkanie na pewno chcesz aby spełniało ono wszelkie Twoje potrzeby i abyś mógł się w nim czuć komfortowo.
Perfekcyjnie zharmonizowane światła są w stanie podkreślić bądź ukryć to, co właśnie chcesz. Spróbujemy podpowiedzieć Ci dzisiaj jaka aranżacja sprawdzi się w Twoich wnętrzach, dowiesz się też jakie oświetlenie wybrać dla kuchni, sypialni, salonu i łazienki, a także które style są teraz modne. Przy artykule skorzystaliśmy z produktów dostępnych w sklepie internetowym https://www.salonled.pl/pl/
Czego właściwie szukasz?
Wybór idealnego oświetlenie, wydobywającego z Twojego mieszkania to, co najlepsze polega na dobraniu odpowiedniej barwy i natężenia strumienia światła do adekwatnego pomieszczenia w jakich będziemy go potrzebować. Każde z poszczególnych wnętrz potrzebuje zupełnie innego światła, więc podejście do jego urządzenia będzie też odmienne. Uniwersalną zasadą poprawnego doboru oświetlenia jest tzw. zasada trzech rodzajów źródeł światła.
Rodzaje oświetlenia wnętrza
Skomponowanie wszystkich trzech rodzajów oświetleni w jednym miejscu wpłynie nie tylko na funkcjonalność, ale również aranżacje wnętrz nabiorą ciekawego temperamentu.
Pierwszym z nich jest ogólne, którego zadaniem jest podstawowe oświetlenie wybranego pomieszczenia i stworzenia harmonijnej scenerii dla pozostałych źródeł światła. Światło ogólnie powinno być usytuowane w głównej części pokoju, lub jeśli wybierzemy dwa w postaci np. żyrandoli lub lamp (ze względu na dużą powierzchnię), to raczej zaleca się zrobić to równolegle względem siebie.
Drugim rodzajem jest miejscowe, którego zadaniem jest doświetlanie odpowiednich miejsc, na których zależy nam najbardziej z uwagi na wykonywane tam czynności np. stół w jadalni, blat w kuchni, biblioteczka, czytania, kuchenka, etc.
Trzecim z typów oświetlenia jest dekoracyjne, na którym spoczywa bardzo istotne zadanie, ponieważ tworzy ono klimat danego wnętrza i pozwala na uzyskanie podkreślenia detali i szczegółów na których nam zależy np. podświetlenie półek, obrazów, ekspozycji. Odpowiednio wkomponowane, mogą samą swoją obecnością upiększać pokój.
Jaką barwę dobrać?
Ze względu na to dla jakiego miejsca jest nam potrzebne oświetlenie, musimy wybrać jego adekwatną barwę. I tak w każdym z pomieszczeń będziemy musieć zastosować odmienne tony barw. Jeśli chodzi o pomieszczenie, gdzie będziemy się uczyć lub pracować, niezbędne jest światło o wysokiej wartości barwnej, ponieważ światło o niskiej ilości Kelwinów zazwyczaj wprowadza nastrój ciepły, przytulny i zaciszny. Im światło chłodniejsze, tym bardziej skoncentrowane. Temperatury barw znajdują się na opakowaniach produktów do oświetlenia, np. temperatury powyżej 5300 K będą bardzo chłodne, ich odcień może przechodzić w lekko niebieski, będą idealne pod kątem biura czy miejsca nauki, pracy, od 3000- 5300 jest barwą neutralną, a te poniżej 3000 K, będą wprawiać w spokojny, urokliwy i przytulny nastrój, np w salonie czy sypialni.
Jakie oświetlenie kuchni?
Kuchnia jest ważna dla nas wszystkich, bo to właśnie tam przygotowujemy napoje i posiłki, jakie wspólnie razem konsumujemy podczas rodzinnych śniadań, obiadów czy kolacji. Odpowiedni wybór oświetlenia jest niezwykle ważny, świetnie doświetlona kuchnia sprawi, że Twoje poczucie komfortu i wartości estetyki wzrosną. Można umieścić elementy oświetlenia punktowego w suficie, nad kuchennymi szafkami, a także nad blatem, gdzie wykonujemy prace. W wielu kuchniach można zauważyć także halogenowe oprawy umieszczone w listwach, lub stanowiących pojedyncze punkty, lub różnej długości taśmy led. Nad zlewem można wówczas umieścić lampę wiszącą.
Salon – jak dobrać oświetlenie?
W przypadku salonu, oświetlenie musi znajdować się w jego centralnej i ważnej części. Rekomenduje się tutaj lampy wiszące w różnych modelach i wzorach, które świetnie skomponują się z Twoimi wymaganiami. Jeżeli salon mimo światła głównego z lamp, posiada nadal zacienione miejsca, warto użyć takich elementów, jak lampy stołowe i podłogowe, które skupiają światło ku górze. W salonie sprawdzają się także kinkiety, które mogą stworzyć interesujący design, a także paski led, które świetnie odnajdą się jakie doświetlenie obrazów, półek. Doświetlanie gubiących się w przestrzeni salonu elementów jest szczególnie bardzo ważne jeśli chodzi o niewielki salon, czy przedpokój.
Co do sypialni? Ciepłe klimaty?
Sypialnia jest ustronnym, zacisznym miejscem, gdzie wypoczywamy, dlatego ważne jest abyśmy czuli się tam bezpiecznie, komfortowo i przytulnie. Doskonale znajdą swoje zastosowanie lampy nocne, kinkiety i lampy podłogowe. Jest to miejsce, gdzie wiele osób rezygnuje już z centralnego światła, jakie daje lampa pod sufitem. Ale jeśli w sypialni masz urządzony kącik do pracy czy nauki, musisz pomyśleć o odpowiednim jego doświetleniu, tak samo jak w przypadku, gdzie w sypialni jest garderoba, warto ją podświetlić listwami dającymi punktowe światło.
Jakie oświetlenie do łazienki?
Oświetlenie łazienki to duże wyzwanie, ponieważ wiele czynników musi zostać spełnionych aby było ono odpowiednio dobrane. Warto pomyśleć nad oświetleniem lustra, które musi być uczynione jak najbliżej światła naturalnego, przeciwnie może przeszkadzać w wykonywaniu makijażu, gdyż jak wiadomo kosmetyki inaczej wyglądają na skórze w świetle słonecznym, a inaczej w świetle żarówek o różnych poziomach ciepła. Najlepiej, gdy w łazience jest oświetlenie sufitowe centralne, a w strefie, gdzie się kąpiemy znajdzie zastosowanie np. wodoszczelna lampa. Ważne jest jednak, by pamiętać, że im jaśniejsze kolory płytek wybierzemy, tym bardziej będą one odbijać światło, a w efekcie otrzymamy wysokie doświetlenie powierzchni.
Najmodniejsze style aranżacji wnętrz z doborem oświetlenia
Każdy z nas chce swoje nowe wnętrza urządzić po swojemu, mamy wiele pomysłów i inspiracji podpatrzonych gdzieś w katalogach lub blogach, czy może nawet u cioci lub przyjaciółki. Ale czy zebranie ich wszystkich w jedno, będzie współgrać ze stylem który planujemy? Warto zapoznać się z obowiązującymi nowoczesnymi trendami aranżacji pomieszczeń i oświetlenia jakie należy do nich wybrać.
Nowocześnie
Nazywany jest również modernistycznym stylem i mówi on, że najistotniejszym elementem wystroju jest właśnie światło! Aranżacje nowoczesnych wnętrz są nacechowane minimalizmem, przestrzennością. Modernistyczny wystrój prócz stonowanych kolorów ścian uciekających w biel i chłodną szarość, stawia na oświetlenie proste i funkcjonalne. Stonowane barwy we wnętrzach, proste ale duże, wiszące lampy o nieskomplikowanym designie i kształcie, a do tego minimum wzorów. Światło w tym zaaranżowaniu stwarza sporo możliwości wyboru żyrandoli i lamp.
Industrialnie
Klimat industrialny pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale znajduje swoich zwolenników także w Polsce. Charakteryzuje się surowym do granic wykończeniem pomieszczeń, otwartymi przestrzeniami i nutą stylu loftowego. W pierwszym spojrzeniu przywołuje na myśl surowe wykończenie browaru lub magazynu, przeważa tutaj szkło, metal, beton i kamień. Brak tutaj bezpośredniej przytulności, dlatego trzeba należycie dobrać oświetlenie, najczęściej w postaci wiszących, prostych lamp, wykonanych z surowych materiałów i podobnych technologii wykonania, a także doświetlić punktowo w podobnym klimacie, dzięki temu uda nam się troszkę ocieplić taki typ aranżacji.
Skandynawski chłód
Mieszkania urządzone w takim stylu, cechuje aranżacja nawiązująca do przyrody, natury. Szarości zostają dopełnione zielenią i błękitami. Wiodą prym jasne barwy, metal i jasne odcienie drewna. Lampa pasująca do twoich skandynawskich pomieszczeń powinna sprawiać wrażenie lekkości, jej design również ma być w jasnych tonacjach, współgrających z otoczeniem. Najlepiej, gdyby lampa była stojąca lub wisząca.
Dobierając właściwe oświetlenie do wnętrz, powinniśmy nie tracić z oczu swoich potrzeb funkcjonalności i uczucia spełnienia jeśli chodzi o aranżacje. Pamiętaj jednak, że planując system oświetleniowy do domu, nie możesz zapomnieć o takich elementach, jak ogród i taras, aby i one mogły wpasować się do proponowanego przez Ciebie zaaranżowania. Bo tak naprawdę szczęśliwy dom to ten, gdzie czujemy się komfortowo i na luzie, dom, a przy tym spełni nasze wewnętrzne potrzeby estetyki i designu. Wszystko jednak jest zależne od Twoich planów, pomysłów i marzeń.