Impregnacja drewna – najczęściej popełniane błędy

Drewno to szlachetny materiał, który pięknie się prezentuje, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W przeciwnym razie szybko utraci swój atrakcyjny wygląd. Żeby drewno zachowało swoje walory użytkowe i wizualne przez długi czas, należy je odpowiednio zaimpregnować. Nie zawsze jednak wszystko idzie po myśli majsterkowicza. Przedstawiamy zestawienie najczęściej popełnianych błędów? Jak ich uniknąć i jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna?

Niewłaściwie dobrany środek dekoracyjno-ochronny

Jednym z głównych błędów jest niewłaściwe dobranie środka dekoracyjno-ochronnego. Zadanie to dodatkowo utrudnia mnogość oferowanych na rynku rozwiązań. Tymczasem odpowiedni impregnat do drewna poprawia wytrzymałość materiału i jego odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Sprawia również, że drewno zachwyca swoim wyglądem przez długi czas. Jak więc wybrać optymalny produkt?

Lakier, bejca, olej, a może lakierobejca? Każdy z tych produktów ma nieco inne właściwości i daje odmienne efekty. Lakier tworzy twardą i odporną na uszkodzenia mechaniczne powłokę. Sprawdzi się więc w przypadku parkietu narażonego na intensywną eksploatację. Olej natomiast wnika głęboko w strukturę drewna. Warto więc nim zabezpieczyć deski na tarasie.

Z kolei lakierobejca będzie odpowiednia w przypadku malowania drewnianych mebli i ogrodzenia. Doskonale ochroni je bowiem przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz rozwojem pleśni.

Niestosowanie się do zaleceń producenta

Żeby impregnat do drewna spełnił pokładane w nim oczekiwania i przez długi czas zachowywał swoje właściwości ochronne i pielęgnacyjne, musi zostać naniesiony zgodnie z zaleceniami producenta. Tymczasem wiele osób nie zwraca na to uwagi i impregnuje preparat według własnego widzimisię. To prosta droga, by konserwacja drewna zakończyła się fiaskiem.

Przyjrzeć należy się nie tylko wskazówkom odnośnie sposobu nakładania preparatu, ale również wytycznym dotyczącym tego, jak przygotować impregnowaną powierzchnię, w jakich warunkach atmosferycznych aplikować specyfik i jak długo powinna schnąć uzyskana powłoka. Jeśli tego nie dopilnujesz, impregnat do drewna nie zdąży odpowiednio spenetrować materiału. W efekcie jego działanie będzie osłabione. W przypadku poważnych niedociągnięć specyfik może nawet w ogóle nie spełnić swojej funkcji.

Szczególnie istotne jest zadbanie o właściwą temperaturę podczas wykonywania prac. Jeżeli producent wyraźnie zaznacza, że temperatura podłoża i otoczenia ma mieścić się na przykład w przedziale od +5 st. C do 30 st. C, należy się tego kategorycznie trzymać. Informacja ta w dużej mierze wpływa bowiem na trwałość, wydajność i skuteczność impregnacji.

Brak odpowiednich narzędzi

Przed rozpoczęciem prac powinieneś również sprawdzić, czy masz wszystkie narzędzie niezbędne do impregnacji. I w tym przypadku analiza zaleceń producenta będzie źródłem użytecznych wskazówek. Znajdziesz w niej informację odnośnie tego, jakiego wałka lub pędzla użyć, aby uzyskać atrakcyjną powłokę o odpowiedniej grubości. W niektórych sytuacjach trzeba bowiem użyć pędzla o naturalnym włosiu, w innych – o włosiu sztucznym, a jeszcze w innych najlepszym rozwiązaniem okaże się wałek.

Pamiętaj, że nie ma tutaj miejsca na eksperymenty. Lepiej od razu zdecydować się na narzędzie sugerowane przez producenta. Wówczas będziesz zadowolony z efektów, a sam proces impregnacji przebiegnie sprawnie. Dobra rada: nie działaj w zbytnim pośpiechu. Najpierw odpowiednio przygotuj materiał i wszystkie akcesoria, a dopiero potem weź się do pracy.