Wybór drzwi zewnętrznych to ważna decyzja, która wpłynie na bezpieczeństwo, ekonomię i wygląd budynku, czy to domu jednorodzinnego, czy siedziby firmy bądź instytucji. Dobre drzwi powinny ograniczać straty ciepła, chronić wnętrze domu przed nieproszonymi gośćmi, a do tego efektownie się prezentować. Na co w takim razie lepiej się zdecydować – na drzwi drewniane czy może stalowe? Jak wypada porównanie obu tych technologii?

Drzwi drewniane

Drewno należy do najbardziej tradycyjnych rozwiązań, które nigdy nie wychodzą z mody. Wszystko za sprawą niezwykłych właściwości tego materiału. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim walory estetyczne drewna. Naturalny urok, ciepłe barwy i niepowtarzalne wzornictwo sprawiają, że stolarka drewniana to od lat synonim elegancji i dobrego smaku. Warto jednak zaznaczyć, że również pod względem walorów użytkowych drzwi drewniane są znakomitym rozwiązaniem. Jest to surowiec w pełni naturalny, a więc przyjazny dla zdrowia człowieka i środowiska. Tworzy przyjemny mikroklimat we wnętrzach, zapobiegając stratom ciepła i doskonale tłumiąc hałasy z zewnątrz. Nie bez znaczenia jest również wysoka trwałość stolarki drewnianej. Dobrym przykładem mogą tu być drzwi zewnętrzne produkowane z egzotycznego drewna meranti, które znajdziemy np. w ofercie firmy Ambit. Gatunek ten charakteryzuje się znaczną odpornością mechaniczną, nie szkodzi mu również wilgoć. Warto jednak pamiętać, iż drzwi drewniane wymagają specjalnej impregnacji, by zachować swoje walory na długie lata.

Drzwi stalowe

Chociaż do niedawna drzwi stalowe kojarzyły się głównie z budownictwem przemysłowym, dzisiaj to coraz częściej występujące rozwiązanie w budynkach mieszkalnych. Wynika to przede wszystkim z nieporównywalnej wytrzymałości stali. Wykonane z niej drzwi zewnętrzne są odporne na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia czy odkształcenia. Dzięki temu stanowią bezkonkurencyjne rozwiązanie w zakresie zabezpieczeń antywłamaniowych. Stal z ocynkowaniem zachowuje trwałość również w obliczu wystawienia na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Z kolei dzięki profesjonalnemu systemowi uszczelnień, tego typu drzwi zewnętrzne będzie cechowała dobra izolacyjność termiczna oraz akustyczna. Warto również zwrócić uwagę na łatwą pielęgnację takich drzwi. Do tej pory problematyczna estetyka drzwi stalowych dzisiaj staje się ich atutem. Może być bowiem znakomitym dopełnieniem tak modnych obecnie nowoczesnych i minimalistycznych projektów domów. Zwolennicy bardziej fantazyjnych rozwiązań mogą z kolei zdecydować się na różnorodne okleiny, dekoracyjne tłoczenia czy barwienie stali. Bogate możliwości projektowe sprawiają, że dzisiaj zewnętrzne drzwi stalowe trafiają zarówno do siedzib firm, urzędów oraz instytucji, ale także do bloków czy domów jednorodzinnych.

Co wybrać?

Które rozwiązanie jest w takim razie lepsze – drzwi drewniane czy stalowe? Wiele zależy tu od indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora. Osoby ceniące sobie tradycyjne rozwiązania i klasyczny efekt wizualny, a do tego preferujące materiały naturalne, mogą zdecydować się na drzwi drewniane. Z kolei dla poszukujących większego poczucia bezpieczeństwa i zwolenników nowoczesnego designu idealne będą drzwi stalowe.