Kiedy decydujemy się na kominek, ważne aby współgrał on z pozostałym wystrojem pomieszczenia, w którym się znajduje. Można go wykończyć na wiele sposobów, ale należy także pamiętać, że estetyka to nie wszystko. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo. Dlatego też wybór materiału obudowy nie może być przypadkowy.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Należy pamiętać, że aranżacja wnętrza nie może przysłonić kwestii bezpieczeństwa. Obudowa kominka chroni wkład kominkowy przed przegrzaniem oraz ma zapewnić akumulację ciepła, które będzie oddawane do pomieszczeń lub dystrybuowane po domu tzw. systemem DGP.

Podobnie jak w przypadku wyboru materiału, z którego zrobiony jest kominek, tak samo trzeba zastanowić się nad jego wykończeniem. Trzeba już wcześniej wiedzieć, czy kominek ma być wyłącznie dodatkiem, czy jednym ze źródeł ciepła. Jeśli ma ogrzewać pomieszczenie, w którym się znajduje, warto postawić na gładkie, jednolite materiały do obudowy, które łatwo utrzymać w czystości.

Wybierz konkretny materiał wykończeniowy

Obudowa kominka może być wykonana z wielu materiałów, które można dopasować do stylu pomieszczenia. Zarówno nowoczesne, jak i klasyczne czy eleganckie wnętrza nie stracą uroku po wykończeniu kominka. Najpierw jednak należy położyć krzemianowo-wapienną płytę izolacyjną. W zależności od potrzeb można także położyć materiał wzmocniony włóknem szklanym, odpornym na wysoką temperaturę. W tym wypadku trzeba dodatkowo zamontować stelaż z płyt kartonowo-gipsowych. Znów — wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań względem kominka.

Kiedy już wykonamy izolację, można zająć się wykończeniem. Kamień czy wapień sprawdzą się niemal w każdym otoczeniu, jednak trzeba pamiętać, że wapienie są podatne na zabrudzenia, a kruchość materiału nie służy czyszczeniu. Osoby, które szukają elegancji, mogą postawić na marmur. Jest to droższe rozwiązanie, ale na pewno jedno z najbardziej długowiecznych oraz łatwych w utrzymaniu. Podobnie jest z granitem — tańszy, ale równie odporny. Do popularnych materiałów zalicza się także piaskowiec.

Ci, którzy lubią nowoczesność chętnie stawiają na beton czy cegłę. Podkreślają one minimalistyczne, industrialne wnętrza. W przypadku betonu trzeba pamiętać o jego wcześniej impregnacji, która utrwali materiał oraz pozwoli na ewentualne malowanie. Cegła pasuje nie tylko do wnętrz rustykalnych. Nowoczesne przestrzenie również korzystają z cegieł, które podkreślają surowość przestrzeni. Materiał ten jest także dobry, jeśli oczekujemy od kominka długotrwałego oddawanie ciepła.

Rzadziej wybieraną obudową kominka jest ta z drewna. Potrzebuje ona dobrej izolacji przeciw wysokim temperaturom więc przeci czasem potrzebuje łączenia z innym elementem dekoracyjnym np. kamieniem. Tworzy dzięki temu bardzo ciekawą kompozycję! Ponadto drewno wymaga częstszej pielęgnacji, aby cieszyło oko przez długie lata.

Dowiedz się więcej na stronie: https://kratki.com/sklep/pl/category/11/obudowy