co można zrobić z palet

Bycie eko jest modne już od kilku, kilkunastu miesięcy. Palety to jeden z tych materiałów, które na pierwszy rzut oka nie stworzą nam pięknej aranżacji w salonie czy na tarasie. Okazuje się, że dzięki odrobinie kreatywności, w domu można stworzyć swoje własne królestwo… własnoręcznie!

Co można zrobić z palet?

Przede wszystkim można z nich tworzyć różnego rodzaju meble – łóżka, sofy, a także fotele i stoliki. Odpowiednio połączone ze sobą palety stworzą nam zestaw wypoczynkowy, dedykowany na taras lub większy balkon. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Najczęściej z palet buduje się łóżka. To tania, ciekawa inwestycja, ponieważ więcej pieniędzy można zainwestować w odpowiedni, nowoczesny materac, a nie w łóżko, które nie zawsze jest przyzwoite. To na materacu śpimy, dlatego to, na czym go umieścimy, jest sprawą drugorzędną. Takie łóżka i inne meble z palet pasują do wielu mieszkań, a także do młodzieżowego pokoju. Dla osób uwielbiających naturę i wykorzystywanie ponowne surowców, to najlepszy prezent pod słońcem. Nie tylko czyni pokój jedynym w swoim rodzaju, ale daje wiele możliwości rozbudowy tego mebla. Fotele i sofy też są świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza do letniego, marynarskiego wystroju. Również stoliki da się wykonać, nakładając na dwie zbite ze sobą palety szkło lub inny twardy materiał, pasujący do naszej aranżacji.

Skąd wziąć palety i jak je zabezpieczyć?

Palety można zakupić ze sklepu bądź za grosze odebrać od jakiejś firmy. Wszystko zależy od tego, jak bardzo chcemy je doprowadzić do odpowiedniego stanu używalności. Zużyte palety najlepiej porządnie wyszlifować i zabezpieczyć specjalną farbą do drewna, aby ewentualne drzazgi nie zrobiły nam krzywdy. Do szlifowania dużej powierzchni najlepiej wybrać szlifierkę, a jeżeli to kwestia dwóch czy trzech palet, najlepiej zakupić papier ścierny o różnej gramaturze, tak, by dopasować ją do materiału. Lakier ochronny i farba to kolejne istotne szczegóły. Farba nada naszemu dziełowi interesujący wygląd, jednocześnie uniwersalny i pozwalający na dobranie go do, na przykład, naszego salonu. Lakier zabezpieczy i sprawi, że mebel przetrwa z nami długie lata.