Cieniolubna Hosta Funkia – sadzenie i pielęgnacja

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, a może trwa ona już przez długi czas, na pewno w największej mierze koncentrujesz się na wyborze odpowiednich kwiatów. Bez wątpienia to właśnie kwiaty roślin przykuwają największą uwagę swoją kolorystyką i zapachem, ale mają jedną wadę: szybko przekwitają. Dlatego warto wzbogacić swój ogród o rośliny, które zachwycają także wyjątkowymi liśćmi, a nie potrzebują tak dobrych warunków, jak większość roślin kwitnących. Poznajcie Hostę, zwaną także Funkią.

Hosta Funkia – co to właściwie za roślina?

Pochodząca z Azji Hosta, to roślina należąca do gatunku szparagowatych. Przywędrowała do Europy jako roślina ozdobna, co zawdzięcza niezwykle okazałym liściom. Mogą one przybierać rozmaite kształty, a występują najczęściej w kolorach zielonym, żółtym i białym, lub jako pomieszanie wszystkich trzech. Funkia posiada drobne białe lub fioletowe kwiaty w kształcie dzwonków, jednak najczęściej stanowią one tylko dopełnienie dla efektownych liści. Roślina ta nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska, dlatego jest szczególnie lubiana przez ogrodników.

Najwłaściwsze stanowisko dla Funkii

Funkia najbardziej lubi wilgotne i zacienione miejsca, ewentualnie lekko nasłonecznione. W pełnym słońcu rośnie bardzo słabo i krótko cieszy oko wyglądem, ponieważ duże liście szybko wysychają i tracą kolory. Także z powodu dużych liści, potrzebujących do prawidłowego wzrostu sporo wody, Funkię powinno się sadzić na stanowiskach wilgotnych, lub wręcz podmokłych. Doskonałe warunki mają w pobliżu oczek wodnych, czy zalewów, a dodatkowo osłonięte przez wysokie drzewa, będą rozwijać się najlepiej.

Pielęgnacja Hosty Funkii

Można by śmiało powiedzieć, że Hosta do życia potrzebuje tylko wody i byłoby to bliskie prawdy. To jedyny czynnik, który musisz niezbędnie zapewnić tej roślinie. Dodatkowo ważne jest nawożenie stanowiska, zwłaszcza jeśli roślina rośnie w pobliżu dużych drzew. Hosta należy do długowiecznych bylin, dlatego raz posadzona w jednym miejscu powinna cieszyć oko przez wiele lat. Cechuje ją duża zdolność do adaptacji w nowym miejscu, co sprawia, że nawet jako początkujący ogrodnik poradzisz sobie z jej hodowlą. Lubi lekko kwaśną i zbitą glebę, ale dobrze czuje się także w innych warunkach.

Ciekawe odmiany Hosty Funkii

Hosta występuje w wielu gatunkach, które różnią się nie tylko wielkością i kształtem liści, ale także ich różnorodną kolorystyką. Szeroki wybór sadzonek i kłaczy Hosty Funkii znaleźć można w sklepie firmy BENEX pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/hosta-funkia/. Do najciekawszych odmian należą:

  • FrancessWilliams – ta odmiana może pochwalić się dużymi liśćmi o lekko pomarszczonej powierzchni. Występują najczęściej w kolorze ciemnozielonym lub zielononiebieskim, z efektowną nieregularną seledynową obwódką.
  • Albopicta– to jedna z najbardziej popularnych odmian Funkii. Cechuje się podłużnymi liśćmi i lawendowym kolorem kwiatów. Liście występują w kolorze jasnożółtym, a obwódka najczęściej jest ciemnozielona.
  • Halcyon– efektowne niebieskozielone liście pokryte woskowym nalotem sprawiają, że ta odmiana Funkii należy do najcenniejszych i najbardziej efektownych.
  • White Feather– liście tej odmiany cechują się kremowym odcieniem na wiosnę, ale z biegiem czasu zielenieją. To propozycja dla bardziej doświadczonych hodowców, ponieważ trzeba poświęcić jej więcej uwagi.

Jeśli nie masz pomysłu na zagospodarowanie podmokłej części swojego ogrodu, postaw na Funkię. Jej wielobarwne liście na pewno zachwycą znajomych, a niezagospodarowane uroczysko odżyje wraz z nowymi roślinami.