Balkon może zamienić się w twoje ulubione miejsce wypoczynku. Nie wiesz, jak urządzić tę przestrzeń? Sprawdź nasze najciekawsze pomysły!

Jak zaaranżować mały balkon?

Mały balkon wymaga przemyślanego zagospodarowania. Jakie rozwiązania pomogą ci optymalnie wykorzystać kilka metrów kwadratowych?

  1. Aranżacja narożników – postaw na trójkątne stojaki na kwiaty, które świetnie uzupełnią klasyczne doniczki zawieszone na balustradzie.
  2. Meble w wersji smart – wybierz składane krzesła i stół. To rozwiązanie pozwoli ci w łatwy sposób przekształcić balkon z miejsca relaksu w przestrzeń użytkową.
  3. Optymalne przechowywanie – prostokątna skrzynia to rozwiązanie wielofunkcyjne. Pomieści najważniejsze rzeczy, a przykryta narzutą lub kocem, będzie dodatkowym miejscem odpoczynku.
  4. Nie zapominaj o suficie – na haczykach możesz zamontować oświetlenie (girlandy lub modne w tym sezonie żarówki) i zawiesić dodatkowe doniczki z kwiatami.

Podłoga balkonowa – co wybrać?

Źle dobrana podłoga może zepsuć aranżację balkonu. Dlatego jej wykończenie powinno być dobrze przemyślane. Do dyspozycji jest dziś wiele opcji – od sztucznej trawy, przez kamień i naturalne drewno, po wytrzymałe płytki gresowe na balkon. Przy wyborze weź pod uwagę:

  • mrozoodporność – podłoga balkonowa musi być odporna na warunki atmosferyczne,
  • wytrzymałość na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne,
  • konserwację – łatwość czyszczenia i pielęgnacji podłogi balkonowej.

Nie bez przyczyny jednym z najpopularniejszych materiałów używanych do wykończenia podłogi jest gres. Jego właściwości sprawiają, że doskonale sprawdza się na zewnątrz. Materiał ten cechuje się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia, ścieranie oraz  działanie promieni UV. Co więcej, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i impregnowania, dzięki czemu jest bardzo łatwy w ,,utrzymaniu”. Płytki gresowe, które świetnie wpasują się w balkonową aranżację, znajdziesz m.in. w kolekcji Mattina marki Cerrad.

Kwiatowe aranżacje na balkon

Szukasz pomysłów na to, jak „zazielenić” balkon? Piękne kwiaty to podstawa. Doniczki możesz umieścić nie tylko przy balustradzie, ale też na ścianie. Zwisające kaskady kwiatów będą stanowić efektowną dekorację.

Wybierz rośliny łatwe w uprawie jak pelargonia, begonia i werbena. Na zewnątrz możesz też hodować zioła przydatne w kuchni, np. bazylię, tymianek czy miętę. Uprzyjemnią one relaks na balkonie intensywnym, świeżym zapachem.