Meble i dodatki w stylu skandynawskim wiodą prym w naszych wnętrzach już od kilku sezonów i wygląda na to, że ich popularność wciąż rośnie. Mimo że to właśnie styl skandynawski wciąż wiedzie prym w modnych aranżacjach, to zauważyć możemy jego nowe odsłony i interpretacje. Takie rozwiązania designerskie zyskują na popularności, gdyż pozwalają w łatwy sposób ocieplić nieco prosty i surowy wizerunek mebli i kompozycji kolorystycznych w tej stylistyce. Sprawdź, jakie interpretacje stylu skandynawskiego są obecnie najmodniejsze.

Styl skandynawski w pigułce

Wnętrza urządzane w stylu skandynawskim są wyjątkowo praktyczne i komfortowe, a ich estetyka działa kojąco na zmysły, gdyż odzwierciedla spokój i tworzy harmonijną atmosferę. Najważniejsze wyznaczniki stylu skandynawskiego to minimalizm i neutralne kompozycje kolorystyczne. Stąd też meble w tym stylu są przede wszystkim praktyczne i komfortowe, a ich design prosty i subtelny.

Raczej unikane są zbyt dekoracyjne wzory, a intensywne kolory pojawiają się wyłącznie w postaci drobnych detali. Mimo że wnętrza w tym stylu prezentują się wyjątkowo pięknie, to z czasem mogą się już opatrzyć. Wówczas sięgamy po rozwiązania, które miałyby nadać więcej życia i przytulności minimalistycznym elementom wyposażenia. Staramy się więc pozbyć efektu surowości, ale jednocześnie zachować nowoczesne podejście do designu i nie przesadzać z dekoracyjnością. Dlatego większość najpopularniejszych odsłon tego stylu stawia na minimalistyczne meble i prostą bazę, ale w zestawieniu z przytulniejszymi kolorami i dekoracjami. W związku z tym wyróżnić możemy dwa najpopularniejsze style wnętrzarskie, które powstały w wyniku połączenia nowoczesnego minimalizmu z przytulnymi dekorami i ciepłymi kompozycjami kolorystycznymi.

Styl New nordic

Styl skandynawski, mimo że ma wiele zalet, które uczyniły go tak popularnym, to jednak jest dość surowy w odbiorze. Minimalistyczne meble o wyłącznie praktycznym zastosowaniu, brak dekoracyjności, kolorystyka opierająca się na neutralnych barwach szarości i bieli sprawiają, że wnętrza są przyjazne w odbiorze i komfortowe, ale na dłuższą metę mogą się wydawać nieco zbyt surowe.

Dlatego New nordic to propozycja dla osób, które uwielbiają skandynawskie meble i harmonię aranżacji, ale są też złaknieni efektu większej przytulności. Dlatego wnętrza w stylu New nordic opierają się przede wszystkim na duńskiej filozofii szczęścia określanej jako hygge. W myśl hygge wnętrza, w których na co dzień przebywamy powinny być przede wszystkim komfortowe. Dlatego meble dopełniamy za pomocą pięknych poduszek i naturalnych ozdób. W efekcie skandynawski minimalizm zostaje nieco ocieplony.

Cechy stylu skandynawskiego w pigułce:

  • drewniane meble w naturalnym kolorze,
  • jasne kompozycje kolorystyczne z naciskiem na biele i kolory ziemi,- dekoracje inspirowane naturą:
  • kamienie, woda, roślinność,
  • efekt przestronności,
  • bawełniane i lniane tekstylia.

Styl Scandi – boho

Styl ten to połączenie stylu skandynawskiego i modnego w ostatnim czasie boho. Tak naprawdę w łatwy sposób tworzymy go właśnie na bazie scandi. Proste meble i neutralna kompozycja kolorystyczna to idealna baza i tło dla wzorzystych dodatków w stylu boho. Boho przejawiać się tu ma w dekoracjach i tekstyliach, które pięknie ożywią monotonię aranżacji i uczynią wnętrze przytulniejszym. Meble o prostych formach można ozdobić poduszkami z wzorami etnicznymi, a na podłodze rozłożyć kolorowy dywan. Całość dopełnią ciekawe w formie, kolorowe figurki, obrazki w ramkach, ale i bujna roślinność.

Artykuł powstał przy wsparciu i inspiracji internetowego sklepu meblowego: https://www.meble-bogart.pl/

Na zdjęciu głównym widnieje Kanapa Penelope Slim, dostępna pod adresem: https://www.meble-bogart.pl/kanapa-penelope-slim-p-23084-32-31.32.html