Każdy z nas dobrze wie jak ważną rolę w domu pełnią okna. Wpuszczają światło i świeże powietrze, optycznie powiększają wnętrza i umożliwiają obserwowanie świata na zewnątrz. Równie ważna jest ich odpowiednia oprawa. Czy w każdym oknie powinny znaleźć się zasłony? Jak dobrać je tak, by stały się idealną dekoracją pokoju?

Kolor i wzór

Jednym z pierwszych aspektów, na które zwracamy uwagę dobierając dodatki jest ich kolorystyczne dopasowanie do całości. Dokładnie ta sama zasada dotyczy doboru zasłon. Ponieważ są one sporych rozmiarów i nie sposób ich ukryć powinniśmy wybierać je w końcowym etapie urządzania wnętrza. Wtedy, kiedy we wnętrzu stoją już meble do salonu i wygodna sofa, a na podłodze miękko kusi piękny dywan.

Jeśli na przykład postawiliśmy na minimalizm w skandynawskiej estetyce, najlepiej sprawdzą się proste, eleganckie kurtyny. Biel, beż, brąz, butelkowa zieleń i szarość, to kolory bliskie ziemi, dlatego świetnie pasują do takiego wnętrza. Możemy urozmaicić je nieco, ciekawym wzorem, również utrzymanym w tej tonacji, na przykład motywem roślinnym.

Z kolei, jeśli preferujemy styl retro lub glamour, możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w kwestii kolorystyki i wzornictwa. Kolorowe pasy, figury geometryczne i wiosenne kwiaty zyskują ostatnio na popularności. Jeśli w pokoju znajduje się już dużo elementów wzorzystych, uważajmy, żeby nie przesadzić i dopasować do siebie wszystkie motywy, żeby się ze sobą nie gryzły. Intensywne odcienie różu, żółci czy zieleni dobrane do mebli i dodatków będą przyciągać wzrok, a pastele nieco stonują i wyciszą przestrzeń.

Ciekawy efekt uzyskamy łącząc różne wzory, kolory i materiały naszych zasłon, firan i innych dekoracji okiennych. Wszystko zależy od naszych upodobań i poczucia stylu.

Warto pamiętać o tym, żeby zasłony nie miały tej samej barwy co ściany. Jeśli koniecznie chcemy osiągnąć efekt monochromatycznego wnętrza, możemy wybrać ten sam kolor, ale w nieco innym, odcinającym się odcieniu. Klasycznym rozwiązaniem są też zawsze białe, zwiewne zasłony, które pasują do każdego stylu i wnętrza.

Materiał i faktura

Niebagatelną rolę odgrywa materiał naszych zasłon. Zbyt ciężkie optycznie zmniejszą pokój, a zbyt delikatne mogą okazać się kompletnie niefunkcjonalne. Istotne też jest ile światła i ciepła chcemy wpuścić do wnętrza. Zwróćmy również uwagę na to, czy materiał jest dobry gatunkowo.

Ciężkie tkaniny, na przykład welur, żakard czy aksamit, sprawdzą się w sypialni. Zapewnią nam prywatność i doskonale zasłonią okna, zapewniając komfort snu. Ich urozmaiceniem może być delikatny wzór, połyskliwe elementy oraz falbany lub plisy. Grube kurtyny zapewnią również lepszą ochronę termiczną, zwłaszcza zimą i latem.

W pokojach dziennych oraz ciasnych, ciemnych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się zwiewne, półprzezroczyste materiały, jak chociażby tiul, woal, szyfon czy perkal. Nadadzą wnętrzu lekkości, powiększą je wizualnie i wpuszczą więcej światła. Doskonale sprawdzają się też w upalne, letnie dni, dając delikatny cień i nie hamując ciepła.

Wymiary

Dopasowując wszelkie tekstylia okienne do danego pokoju musimy zastanowić się nad ich wymiarami i dokładnie zmierzyć wysokość i szerokość wnętrza oraz materiałów.

Teoretycznie do wyboru mamy trzy typowe długości zasłon: krótką sięgającą parapetu, średnią poniżej jego linii oraz długą do samej podłogi. Obecnie najmodniejszą opcją jest ta ostatnia, natomiast krótkie kotary tracą na popularności. Możemy również nieco poeksperymentować z długością i na przykład jedną z zasłon opuścić do ziemi, a drugą zawiesić nieco wyżej. Taka asymetria nada wnętrzu charakteru i urozmaici oprawę okienną.

W przypadku szerokości kotar należy uważać, żeby nie były one zbyt wąskie. Najlepiej, jeśli będą one mniej więcej dwa razy szersze niż wymiary okna. Większy rozmiar spowoduje nieestetyczne gromadzenie się materiału, co jest również niewygodne i niepraktyczne.

Oczywiście nie każdy jest zwolennikiem zasłon. Nie musimy wieszać ich w naszych wnętrzach na siłę. Możemy zastąpić je roletami, żaluzjami, roletami rzymskimi lub po prostu w ogóle zrezygnować z zasłaniania okien.