Prawdopodobnie każdy z nas w swoim życiu miał już okazję widzieć białą odmianę koniczyny. Jest to jedna z najpowszechniej występujących roślin na terenie Polski, można znaleźć ją nawet na swoim ogródku, jeśli zaniedba się koszenie na kilka tygodniu. Jest to niewielkich rozmiarów, niepozorny kwiatek, który skrywa jednak wiele niespodzianek. Można się zastanawiać – jakie sekrety może mieć tak powszechne zioło, jak koniczyna biała? Okazuje się, że roślina ta ma liczne, bardzo interesujące właściwości, z których można zrobić użytek – wystarczy odrobina wiedzy i kreatywności. Na czym w takim razie polega fenomen tej odmiany?

Koniczyna biała – charakterystyka i rola w gospodarce

Chociaż nie jest trudno odszukać białą koniczynę, to być może nie każdy zdaje sobie sprawę, jak prezentuje się ona w pełnej okazałości. Roślina ta w optymalnych warunkach osiąga nawet 45 cm – nie jest to wynik szczególnie imponujący, lecz nie jest to mało jak na roślinę łąkową. Jej cechą charakterystyczną są natomiast liście, posiadające łatwą w identyfikacji, jasną plamę w kształcie podkowy. Łodyga koniczyny jest dość cienka, posiada gładką powierzchnię, pozbawioną listków czy włosków. Kwiatostan rośliny jest okrągły, liczne płatki mają barwę białą, czasem z mlecznym, żółtawym odcieniem. Korzenie koniczyny białej nie sięgają zbyt głęboko w ziemię – można powiedzieć, że są one dość płytkie, aczkolwiek ich wzrost przebiega przede wszystkim horyzontalnie. Koniczyny białe należą do bylin – mogą one utrzymywać się nawet do kilku lat.

Podstawowym zastosowaniem tej rośliny jest produkcja paszy dla zwierząt. Koniczyna biała stanowi duży odsetek flory łąkowej, dlatego wpisuje się w naturalną dietę bydła. Ceni się ją z uwagi na wysoką zawartość substancji odżywczych i niskie wymagania glebowe. Często występuje w towarzystwie koniczyny czerwonej, przez co większość zakonserwowanych pasz dla zwierząt stanowi mieszankę tych dwóch ziół. To jednak nie wszystko – roślina ta znalazła zastosowanie także w produkcji miodu, a także medycynie tradycyjnej. Popularnie wykorzystuje się ją jako środek na reumatyzm, a także napary wzmacniające odporność.

Czy koniczyna biała stanowi dobrą inwestycję?

Jeśli dopiero zaczyna się swoją przygodę z hodowlą, trzeba podjąć wiele, dość trudnych decyzji Jaki poplon wybrać? Które rośliny pastewne spiszą się najlepiej? W takiej sytuacji warto jest stawiać na sprawdzone rozwiązania.

Koniczyna biała to doskonały wybór na start, gdyż posiada ona najistotniejsze cechy dla paszy:

  • Jest zdrowa i odżywcza
  • Nie wyjaławia gleby
  • Smakuje bydłu
  • Nadaje się do suszenia i kiszonki
  • Występuje na pastwiskach naturalnie

Stawiając na białą koniczynę, można mieć pewność, że spisze się ona co najmniej na zadowalającym poziomie. Ponadto, jej nasiona są bardzo tanie i można nabyć je w niemal każdym sklepie ogrodniczym.