środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPoradyŻaluzje drewniane, czy aluminiowe? Które wybrać?

Żaluzje drewniane, czy aluminiowe? Które wybrać?

Alternatywą dla zasłon i rolet są żaluzje. Podobnie jak rolety, zapobiegają nadmiernemu nasłonecznieniu i zwiększają komfort wypoczynku poprzez przyciemnianie pomieszczenia w wybranych porach dnia. Czasy, kiedy na rynku dominowały białe żaluzje PCV minęły bezpowrotnie, dziś producenci oferują szeroki wybór rolet, które są nie tylko praktycznym i stylowym rozwiązaniem – podpowiada Krzysztof Czechowski – producent rolet i żaluzji: https://czechrolety.pl/

Budowa i działanie żaluzji

Żaluzje poziome składają się z lameli pasków ułożonych poziomo i przymocowanych do drabinek sznurowych. Dostosuj oświetlenie, zmieniając nachylenie pasów żaluzji. Żaluzje poziome mogą być wykonane z PVC, aluminium i drewna. Ich konstrukcja umożliwia montaż do sufitu, ramy okiennej, czy wnęki.

Podstawowymi kryteriami wyboru szerokości listew są zazwyczaj wielkość okna oraz powierzchnia całego pomieszczenia. Węższe aluminiowe listwy żaluzji lepiej sprawdzają się na mniejszych powierzchniach, a przy większych przestrzeniach wiele zależy od pomysłu projektanta. Wąskie żaluzje 16 lub 25 mm mogą być również używane jako tymczasowe ekrany lub przegrody. 

Żaluzje drewniane – zalety

Drewniane żaluzje zachwycają przede wszystkim swoim wyglądem. Natychmiast dodają stylu do pokoju, ale także wprowadzają bardziej przytulną atmosferę. Doskonale komponują się z drewnianymi meblami i podłogami tworząc spójną całość. Uzupełniają najmodniejsze trendy wnętrzarskie, industrialne, eko czy rustykalne. Świetnie prezentują się również w bardziej tradycyjnych wnętrzach. Wysokiej jakości modele, sprawdzą się przez wiele lat.

Żaluzje drewniane – wady

Oczywiście żaluzje drewniane mają też swoje wady. Niektóre modele są ciężkie do podnoszenia i dlatego nie są odpowiednie dla osób starszych, osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub dzieci. Kłopoty mogą też sprawiać niektórym zanieczyszczenia, listewki łatwo pokrywają się kurzem, który jest bardzo widoczny na słońcu. Pomocne będą preparaty do drewna, które zmniejszają ich przyczepność. Wtedy wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć wieczko, najlepiej za pomocą specjalnego sprzętu czyszczącego.

Żaluzje aluminiowe – zalety

Nowoczesne żaluzje aluminiowe w niczym nie przypominają swoich odpowiedników sprzed dwudziestu czy trzydziestu lat. Jedną z głównych zalet okiennic aluminiowych jest łatwość obsługi. Stopień nasłonecznienia oraz kąt żaluzji można płynnie regulować za pomocą pokręteł. Liny służą do podnoszenia lub opuszczania osłon. Istnieją dwa podstawowe sposoby montażu żaluzji. Montaż bezpośrednio na ramie okiennej jest rozwiązaniem dość inwazyjnym, gdyż w przypadku nowych okien wiercenie otworów wiąże się z utratą gwarancji. Jeśli chcemy, aby powierzchnia okna pozostała nienaruszona, roletę możemy przymocować do listwy sufitowej lub ściennej. W przypadku ram okiennych z tworzywa sztucznego (PCV) rolety mają specjalne haki do nieinwazyjnego montażu.

Żaluzje aluminiowe – wady

Jeśli chodzi o wady żaluzji aluminiowych, to na pewno jest to osadzanie się kurzu, szczególnie przy szerszych listwach. Jednak takie pióra są łatwe do czyszczenia wodą i odrobiną detergentu. Będą w porządku, nawet jeśli na końcu ich nie wysuszymy. W przypadku montażu inwazyjnego trwale ingerujemy w ramy okienne lub ściany. Ślady po zdjęciu rolet aluminiowych będą czasochłonne i trudne w usuwaniu.

Jakie żaluzje wybrać – aluminiowe, czy drewniane?

Wybór odpowiednich żaluzji to ciężka decyzja. Mając do wyboru żaluzje drewniane i aluminiowe, głównym kryterium wyboru żaluzji jest miejsce montażu. Żaluzje drewniane doskonale sprawdzą się we wnętrzach eleganckich, klasycznych, boho, czy rustykalnych. Dobrze komponują się z ciepłymi wnętrzami, nadając im przytulności. Z drugiej strony rolety aluminiowe powinny być stosowane tam, gdzie wilgotność jest zwiększona takich jak, w łazienkach czy kuchniach. Są znacznie bardziej uniwersalne, a choćby ze względu na szeroką gamę kolorystyczną do wyboru, dzięki czemu nadadzą każdemu pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Żaluzje aluminiowe nadają się do bardziej nowoczesnych, minimalistycznych oraz industrialnych aranżacji. Zachęcamy też do zapoznania się z realizacjami marki CzechRolety: https://czechrolety.pl/galeria/

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments