Odpowiednio wyznaczone ścieżki pozwalają podzielić ogród na mniejsze segmenty. Jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale również estetyczne, ponieważ poprawia dekoracyjną stronę naszego ogrodu – uwydatnia posadzone rośliny, podkreśla stylistykę elewacji domu, a także nadaje charakteru trawnikowi. Jak jednak prawidłowo zaplanować przebieg ścieżek i czym je wyłożyć, by odpowiednio się prezentowały? Odpowiedź poznasz po przeczytaniu artykułu.

Wytyczenie alejek w ogrodzie – jak to zrobić?

Planując przebieg ścieżek ogrodowych warto mieć na uwadzę kilka elementów. Podstawowy to oczywiście możliwość dotarcia nimi z domu do pomieszczeń i miejsc znajdujących się w ogrodzie. Jeżeli posiadamy w nim drewutnię, miejsce na grilla czy też skład na drewno, ścieżki ogrodowe koniecznie muszą tam dochodzić. Dzięki nim nasz trawnik i posadzone w ogrodzie kwiaty nie będą narażone na zadeptanie.

Mimo, że ścieżki ogrodowe pełnią głównie funkcję komunikacyjną, to ich rozmieszczenie ma ogromny wpływ na całą przestrzeń. Odpowiednie umiejscowienie alejek pośród trawników i posadzonych roślin nada ogrodowi charakteru, a także wprowadzi określoną dynamikę przemieszczania od miejsca do miejsca. Dlatego tak ważne jest, by umiejscowienie ścieżek uwzględnić już na etapie planowania ogrodu. Nieumiejętne lub przypadkowe ich położenie może zaburzyć całą harmonię ogrodu.

Czym wyłożyć ścieżkę w ogrodzie?

Podłoże ścieżki ogrodowej powinno być estetyczne, spójne z wizerunkiem domu, a także praktyczne. Pod uwagę należy brać również trwałość materiału, tak by nie był on narażony na szkodliwe działania warunków atmosferycznych. Między innymi dlatego tak dobrze do wykładania alejek ogrodowych sprawdzają się kruszywa łamane, które są świetnym elementem dekoracyjnym, a przy tym cechują się dużą wytrzymałością.

Najczęściej stosowanymi kruszywami łamanymi w ogrodzie są grysy oraz żwiry. Są to materiały o ostrych krawędziach i drobnych ziarnach, które zapewniają dużą stabilność podłoża, a jednocześnie doskonale komponują się z każdą aranżacją ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kruszyw łamanych – różnią się one od siebie kolorem, grubością i kształtami. Z łatwością można dobrać więc coś, co wpasuje się w klimat naszego ogrodu.

Jak samodzielnie zrobić ścieżki ogrodowe?

W pierwszej kolejności należy wykonać korytowanie, czyli usunąć wierzchnią warstwę ziemi, a następnie wykonać obrzeża, które pomogą utrzymać kruszywo na miejscu. Świetnie sprawdzą się do tego betonowe bloczki lub drewniane deski.

Ze względu na drobnoziarnisty charakter kruszyw łamanych, ważne jest wykonanie odpowiedniej struktury, która zapobiegnie mieszaniu się warstw. Na idealną strukturę składają się:

  • warstwa drenująca (gruz lub tłuczeń)
  • warstwa membranowa (agrowłóknina)
  • warstwa nawierzchniowa (żwir lub grys)

W ofercie dostawców kruszywa łamanego znajdziemy materiały w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu bez trudu można dobrać odpowiedni odcień, który nada naszej ścieżce ogrodowej charakteru, tworząc harmonijny ład z zielenią i otoczeniem domu.