poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaPoradnikiWzrastająca popularność kabin prysznicowych w Polsce

Wzrastająca popularność kabin prysznicowych w Polsce

Urządzanie łazienki nie należy do najprostszych zadań. Nieodpowiednie rozplanowanie i wybór wyposażenia potrafią zrujnować nawet najbardziej przestronne pomieszczenie. Jedną z najistotniejszych kwestii jest decyzja o tym, czy w łazience będzie znajdować się wanna czy może kabina prysznicowa. Ta druga sprawdzi się lepiej, gdy znaczenie ma na przykład ilość miejsca oraz wysokość otrzymywanych rachunków.

Zalety kabin prysznicowych

Najbardziej oczywistą przewagą kabin prysznicowych nad wannami jest mniejsza ilość zajmowanego miejsca. Jest to więc idealne rozwiązanie do nieco mniejszych łazienek, w których nie ma możliwości zmieszczenia wanny lub po prostu domownicy nie czują takiej potrzeby.

Kolejną istotną zaletą jest oszczędność. By napełnić przeciętną wannę należy zużyć około 200-250 litrów wody. Biorąc szybki prysznic w kabinie wykorzystuje się mniej więcej 1/4 tej objętości. Wychodzi więc na to, że korzystając z niego nawet 2 razy dziennie, nie zużyje się tyle wody, jak w przypadku kąpieli w wannie.

Kabina prysznicowa jest także uważana za opcję bardziej higieniczną, gdyż jej ściany nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą, a co za tym idzie z brudem i potem, które to w wannie mają tendencję do osadzania się. Nie trzeba jej więc tak często szorować, a jedynie przecierać wilgotną ściereczką, a od czasu do czasu fundować solidne sprzątanie z użyciem środków czyszczących.

Prysznic jest również świetnym wyborem dla osób starszych lub niepełnosprawnych, ze względu na ich ograniczone możliwości ruchowe. Zdecydowanie łatwiej takim osobom wziąć prysznic (zwłaszcza w kabinach bez brodzików), niż wchodzić do głębokiej wanny i po kąpieli się z niej wydostawać zazwyczaj z pomocą drugiej osoby.

Niekwestionowaną zaletą stosowania prysznica jest także jego wpływ na zdrowie. Taka szybka kąpiel jest niesamowicie orzeźwiająca, dodaje energii i siły o poranku, poprawia krążenie, odporność, a także hartuje organizm poprzez wodny termomasaż. Dodatkowo uwalnia ciało od wszelkich napięć.

Ostatnią bardzo ważną zaletą jest ogromny wybór zarówno kształtu kabiny, jak i jej wyposażenia wewnątrz. W mniejszych pomieszczeniach można zdecydować się na wersję półokrągłą narożną, w większych kwadratową bądź prostokątną, a w przypadku, gdy w łazience znajduje się jakiś nietypowy skos lub wgłębienie – na wnękową. W ofercie znajdują się również kabiny z różnego rodzaju masażami, krzesełkami i innymi udogodnieniami, więc absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie.

Przewaga kwadratowej kabiny prysznicowej nad półokrągłą

Największą przewagą wersji kwadratowych jest ergonomia. Taką kabinę można bowiem umieścić zarówno na którejś ze ścian, jak i w rogu. Wersja półokrągła bywa najczęściej wybierana w przypadku małych pomieszczeń. Jednak kwadratowa kabina prysznicowa 80×80 umieszczona w rogu również może idealnie komponować się w niewielkiej przestrzeni, nie zabierając wiele miejsca. W przypadku małych łazienek warto postawić w niej na drzwi przesuwne, a nie skrzydłowe.

Kwadratowa kabina prysznicowa wygląda także nieco bardziej nowocześnie niż jej półokrągły odpowiednik, więc będzie świetnym uzupełnieniem modnej aranżacji pomieszczenia. W przypadku posiadania nieco większej łazienki można zdecydować się na inne wielkości. Kabina prysznicowa 90×90 to jeden z najczęściej wybieranych rozmiarów. Sprawdza się w średnich i większych łazienkach, oferując lepszy komfort użytkowania niż w przypadku mniejszej wersji 80×80. Dysponując zaś dużymi przestrzeniami, doskonałym wyborem jest kabina prysznicowa 100×100 lub nawet jeszcze większa.

Kolejną ważną kwestią jest wspomniany już komfort. W przypadku kabin kwadratowych ma się jeszcze większą swobodę ruchu niż w półokrągłych opcjach. Jeśli chodzi zaś o brodzik, to zarówno jedną, jak i drugą wersję można wyposażyć w niski bądź wysoki, albo nie dawać go wcale.

Coraz bardziej popularne kabiny prysznicowe

Kabiny prysznicowe coraz częściej wybierane są zamiast wanien. Najistotniejszą przewagą jest to, że nawet największe jej wersje zajmują mniej miejsca niż wanna. Są bardzo praktyczne, funkcjonalne, oszczędne i bardzo ładnie prezentują się w łazienkach. Zwartość kabin półokrągłych to jednak nie wszystko, co niezbędne do pełnego komfortu. Kwadratowe wersje można zainstalować bowiem gdziekolwiek się zechce i zawsze będzie to dobrze wyglądać, co niekoniecznie można powiedzieć o opcjach owalnych, okrągłych czy półokrągłych.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments