środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPomieszczeniaBalkonWybieranie firany na okno balkonowe

Wybieranie firany na okno balkonowe

Wydawać by się mogło, że wybór firan na okna balkonowe to drobiazg, tak zwany prosty wybór, któremu nie poświęcamy aż tyle czasu podczas zakupów do mieszkania, a także podczas odświeżania go. Na rynku mamy wiele modeli różnorakich firan tradycyjnych, więc teoretycznie nie mamy problemu z odpowiednim doborem.

Jaka firana na okno balkonowe?

Sprawa jest jednak skomplikowana, bo należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, jakimi należy się kierować. Zazwyczaj okna balkonowe są pojedyncze lub też mają dodatkowe dwa, mniejsze okna, przy których znajduje się parapet, a pod nim ściana, najczęściej z grzejnikiem. Problem zaczyna się w momencie, w którym posiadamy duże okno wyjściowe na balkon i dwa mniejsze. Jak w tym momencie dobrać firankę? Czy zakupić jedną, długą i zasłonić ścianę, a tym samym kwiatki? To nie jest do końca dobre rozwiązanie, bo ładnie przystrojony parapet jest ozdobą pokoju. Zwłaszcza, jeżeli okno balkonowe znajduje się w reprezentacyjnej części domu, na przykład w salonie. Długa firana wygląda mało schludnie, wręcz ponuro. Jeżeli zaś jest jasna i znajduje się na jasnej ścianie, bardzo optycznie zmniejsza pomieszczenie, działając niekorzystnie na estetykę pokoju.

Wybór na polskim rynku firan

Warto zapoznać się z nowościami na polskim rynku i zobaczyć, czy tak zwane panele firanowe lepiej sprawdzą się w roli naszych firan tradycyjnych. Bardzo często takie firany, posiadające funkcję zwijania podobnie jak rolety, są dużo lepszym rozwiązaniem dla okien. Długości należy dobrać odpowiednio do parapetu i podłogi, tak, by pokój wyglądał jak najkorzystniej. Gdy jednak decydujemy się na zwykłe, koronkowe firanki, warto założyć je na żabki metodą na zakładkę, zakładając co jakiś czas firankę na siebie, tworzą swoistą harmonijkę. Taki układ upiększy nasze mieszkanie, dając zaskakujący efekt. W wyborze firan należy też pamiętać o tym, że, zwłaszcza w okresie letnim, bardzo często korzystamy z tarasu czy balkonu. Im bardziej funkcjonalna firanka na okno balkonowe, tym lepsza kontrola nad jej stanem ogólnym i wyglądem. Firanka się nie plącze, nie trzeba jej odsuwać, a wychodzenie na balkon jest wyjątkowo wygodne.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments