Wybierając projekt przyszłego domu zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Minimalizm i prostota to wciąż dobry wybór

Wybudowanie domu to duża i kosztowna inwestycja. Pragniemy, aby nasze przyszłe mieszkanie było idealnym miejscem do odpoczynku i spędzania czasu z najbliższymi. Okazuje się, że nadal prym będą wiodły proste konstrukcje budynków łączące klasykę i nowoczesność. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając wymarzony projekt domu.

Przestrzeń, która łączy

Tradycyjne domy jednorodzinne składały się z licznych oddzielnych pomieszczeń z dużą ilością korytarzy. Od kilku lat zauważamy stopniowe odchodzenie od tej zasady. Połączenie salonu z kuchnią spotkamy praktycznie w każdym projekcie. Coraz częściej wybieramy domy parterowe, w których wszystkie pokoje znajdują się na jednym poziomie. Wciąż doskonałym rozwiązaniem i wielką ozdobą domu jest duży taras z ogrodem czy basenem. Najnowsze rozwiązania mają być ekonomiczne, dlatego rezygnujemy ze zbędnych pomieszczeń i staramy się maksymalnie zagospodarować każdą przestrzeń. Nie bójmy się otwartych przestrzeni, dzięki którym wszyscy członkowie domu nie będą odizolowani, lecz wspólnie i blisko siebie spędzali każdą chwilę.

Wykorzystanie naturalnego światła

Ciekawym i szalenie modnym sposobem na oszczędzenie energii oraz wpuszczenie większej ilości światła do wnętrza naszego domu są przeszklenia. Okna wielkoformatowe to nie tylko energooszczędne rozwiązanie, lecz także aspekt wizualny. Są symbolem nowoczesnych budynków, nadają im luksusu i charakteru. Przeszklenia uczynią oryginalnym nawet prosto zaprojektowany dom.  Dzięki nim twoje mieszkanie o poranku rozświetlą naturalne promienie słoneczne, a duże okna odsłonią widok na piękny ogród czy basen.

„Nowoczesna stodoła”

„Nowoczesne stodoły” nadal w modzie. Przede wszystkim wyróżniają je dwuspadowe dachy ze względu na niezbędne funkcje, które spełniają. Dzięki dachom tego typu nie zalega nich śnieg i łatwiej odprowadzić z nich wodę. Oprócz tego, nowoczesne stodoły to także większa liczba dużych okien oraz prosta, geometryczna konstrukcja. Możemy znaleźć gotowe projekty domów w stylu „nowoczesnej stodoły” zarówno parterowe, jak i z poddaszem (np. Domy z Wizją). Architekci podkreślają, że budynki o takim designie utrzymają się bardzo długo w modzie. Cały sekret tkwi w ich prostocie.

Kolor ma znaczenie

Decydując się na kolor tynków i farb elewacyjnych twojego domu, postaw na jasne odcienie, które przełamie granatowy lub ciemnobrązowy dach. Najestetyczniej i świeżo będzie wyglądać biel, śmietana, jasny beż, wanilia, piasek. Pamiętaj, że budynki o prostych bryłach warto podrasować detalami, na przykład przeszkleniami, zestawem kolorów czy elementami z kamienia lub drewna. Zwróć uwagę na harmonię. Niech wszystko ze sobą współgra – także z cokołem, garażem, rynnami, schodami, drzwiami itp. Jeżeli lubisz sprawdzone rozwiązania – wybierz ciepłe odcienie elewacji. Unikaj agresywnych i ostrych kolorów, których pod wpływem światła słonecznego stają się wyrazistsze.