Włókno drzewne – doskonały materiał izolacyjny dla domu

Aby uchronić dom przed ucieczką energii cieplnej w okresie zimowym, należy zadbać o odpowiedni materiał izolacyjny. Nowoczesne termoizolacje mają zdecydowanie lepsze parametry cieplne od tradycyjnych materiałów. Do tej pierwszej kategorii zaliczane jest włókno drzewne, które znakomicie sprawdza się w roli naturalnej klimatyzacji domu w upalne dni. Zapraszamy do przeczytania krótkiej charakterystyki włókna drzewnego.

Odpowiedni materiał izolacyjny na wagę złota

Nieizolowane budynki lub nawet takie, w których zastosowano materiały izolacyjne wątpliwej jakości, są pozbawione funkcji termicznej. W okresie zimowym energia znajdująca się wewnątrz jest bardzo szybko oddawana na zewnątrz. Podczas upalnych dni – na odwrót. Ciepło natychmiast dostaje się do środka, jak w przypadku szklarni. Oba problemy można rozwiązać poprzez wykorzystanie odpowiedniego materiału izolacyjnego. Omawianym przykładem jest włókno drzewne, które z powodzeniem zastępuje styropian czy wełnę mineralną.

Jakie zalety mają termoizolacje z włókna drzewnego?

Materiały izolacyjne z włókna drzewnego są przyjazne ludziom oraz środowisku naturalnemu. Ponadto, cechują się unikalnymi parametrami termicznymi. Mają niski współczynnik przewodzenia ciepła, a także posiadają pojemność cieplną, pozwalającą na ochronę domu przed nagrzewaniem w okresie letnim i szybkim oddawanie ciepła zimą. W przeciwieństwie do wełny mineralnej rzadko osiągają poziom temperatury, odczuwalny przez człowieka jako nieprzyjemny – ich zastosowanie pozwala na redukcję odczuwanego niekomfortowego upału nawet o 1/3. Dobre samopoczucie mieszkańców wynika z faktu, że większa zdolność akumulacji ciepła włókna drzewnego jest równoznaczna z krótszym okresem odczuwania wysokiej temperatury we wnętrzu domu. Dodatkowo, termoizolacje z włókien drzewnych mają gęstość w przedziale 50-280 kg/m3, co zapewnia większą bezwładność cieplną przegrody oraz doskonałą izolacyjność akustyczną.

Włókno drzewne jest również zdolne do absorpcji pary wodnej, co oznacza, że przyjmuje i oddaje wilgoć z powietrza, nie tracąc przy tym swoich wymiarów oraz właściwości. Dzięki temu stosując go jako materiał izolacyjny, tworzy się przegrody otwarte dyfuzyjnie, regulujące poziom wilgotności izolacji, konstrukcji oraz pomieszczeń.

“Coraz bardziej zwraca się także uwagę na ekologię i opłacalność zastosowanych materiałów termoizolacyjnych. Włókno drzewne jest w tym przypadku znakomitym rozwiązaniem – materiały z niego wykonane pozwalają zaoszczędzić cenną energię oraz zredukować dwutlenek węgla, który ma niekorzystny wpływ na środowisko. Obrazując – 1 m3 drewna może wchłonąć do 1 tony dwutlenku węgla. Można stwierdzić, że CO2 pozostaje zabezpieczony w postaci materiału izolacyjnego przez cały okres żywotności produktu – wyjaśnia specjalista z firmy SuperHouse.pl, która jest wykonawcą energooszczędnych i pasywnych domów STEICO.”