Coraz mniej jest w kraju miejsc pozbawionych dostępu do publicznej kanalizacji. Jednak wiele osób świadomie decyduje się na ekologiczne szamba. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są doskonałym sposobem na zapewnienie sobie niezależności od zbiorowej kanalizacji.
Posiadanie prywatnej, małej oczyszczalni jest rozwiązaniem proekologicznym, które dodatkowo pomaga skutecznie obniżyć rachunki. Sami na swoim terenie montujemy zbiornik na nieczystości i jednocześnie sami go oczyszczamy. Przefiltrowana woda trafia ponownie do gleby nawadniając ją i przeciwdziałając efektom suszy.
Działanie biologicznej oczyszczalni ścieków – jak i gdzie montować
Droga do własnej oczyszczalni ścieków jest prosta. Wystarczy odpowiednio duża działka wokół domu, gdyż zbiornik na ścieki wraz z systemem rur odprowadzających oczyszczoną wodę, wymaga przestrzeni. Oczyszczalnię można wykonać zarówno w mieście, jak i na wsi. Pierwszym etapem jest wykonanie projektu i uzyskanie zezwolenia na budowę kolektora przy domu. Przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż zbiorników na nieczystości zajmują się kompleksową obsługą tego typu inwestycji. Oznacza to, że już na etapie wyboru szamba możemy zamówić montaż zbiornika na naszej posesji. Zbiornik nie musi być oddalony od domu, gdyż znajduje się pod ziemią a na powierzchni widoczny jest jedynie niewielki otwór, który można zamaskować np. donicami z kwiatami. Więcej miejsca wymaga system odprowadzający przefiltrowane ścieki. W zależności od wielkości działki, można wybrać różne systemy. Najmniej miejsca zajmuje system ze zbiornikiem tunelowym. Znacznie więcej potrzeba na rury drenażowe, które biegną wzdłuż działki.
Efektywne wykorzystywanie wody: własna oczyszczalnia i deszczówka do podlewania ogrodu
Obok montażu własnej oczyszczalni ścieków, warto też zainwestować w zbiornik na deszczówkę. Nadaje się do montażu nadziemnego lub podziemnego. Do zbiornika trafia woda deszczowa i śnieg w okresie zimowym. Opady są przefiltrowane i nadają się do powtórnego użycia, np. do podlewania ogrodu czy mycia auta lub innych czynności porządkowych. Koszt takiego zbiornika na wodę deszczową szybko się zwraca. Zwłaszcza w okresie letnim można w ten sposób zaoszczędzić na podlewaniu roślin ogrodowych i nawilżaniu trawników.
W czasach, gdy woda staje się dobrem deficytowym, warto postawić na jej efektywne wykorzystanie. Pomocne będą zarówno proste metody, jak gromadzenie wody deszczowej oraz bardziej zaawansowane, do których należy montaż własnej oczyszczalni ścieków.
Frukko – oczyszczalnie dla domu.