Dachy z papy narażone są na liczne usterki. Papa, chociaż tania, jest podatna na zmiany temperatur, a także na uszkodzenia mechaniczne. W efekcie może zacząć przeciekać, powodując poważne straty. Jak ją zaizolować?

Izolacja dachu krytego papą termozgrzewalną często nastręcza dużo problemów. Dach można w tym przypadku izolować z użyciem kolejnej warstwy papy, co jest częstym posunięciem, ale warto wskazać, że także nie jest to rozwiązanie długoterminowe. Co więcej, coraz to nowe warstwy papy stanowią duże obciążenie dla konstrukcji dachu, a także powodują, że przestaje on oddychać. W takim przypadku renowacja dachu z papy powinna odbyć się na inny sposób – doskonałym rozwiązaniem będzie uszczelnianie dachu z wykorzystaniem metody izolacji żywicami poliuretanowymi.

Izolacja żywicami poliuretanowymi – co to jest?

Hydroizolację, czyli izolację przeciw wilgoci można wykonać na różne sposoby. Aktualnie bardzo często wybór pada na specjalne żywice poliuretanowe. Żywice te posiadają bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Są wodoodporne, lekkie, łatwe w aplikacji, a także trwałe. Właśnie dlatego wybierane są także na uszczelnianie dachu płaskiego. Hydroizolacja dachu odbywa się w tym przypadku przez nałożenie odpowiednich preparatów z żywic na powierzchnię dachu. Wcześniej niweluje się wszelkiego rodzaju nieszczelności z użyciem miejscowych preparatów. Żywice są przy tym bardzo proste w aplikacji – można nakładać je wałkami, pędzlami albo metodą natryskową.

Najważniejsze zalety uszczelniania dachów z użyciem żywic poliuretanowych:

  • wysoka skuteczność – hydroizolacja żywicami zapewnia optymalną ochronę przed wilgocią
  • bezszwowa powłoka – żywice powodują, że izolacja jest jednolita i nie posiada szwów, co przekłada się na jej jeszcze lepszą skuteczność
  • łatwa aplikacja – ręcznie lub maszynowo z użyciem specjalnych urządzeń
  • lekkość – powłoki z żywic są bardzo lekkie i nie obciążają konstrukcji dachowej
  • „zimny dach” – zastosowanie powłok w jasnych kolorach zmniejsza wysokie temperatury w budynku w okresie letnim