niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiCo warto wiedzieć o ceramice sanitarnej?

Co warto wiedzieć o ceramice sanitarnej?

Wielu osobom urządzenie łazienki wydaje się być prostszym zadaniem niż zaprojektowanie salonu bądź sypialni. Jednak to tylko pozory. Również i w tym przypadku trzeba mieć bowiem odpowiedni plan, aby efekty były zadowalające. Szczególnie istotne jest to wówczas, gdy łazienka nie jest pomieszczeniem zbyt dużym. Oczywiście kluczowym elementem jej wystroju jest zawsze ceramika sanitarna. To w dużej mierze od niej zależy estetyka i komfort użytkowania pomieszczenia.

Ceramika sanitarna w formie zestawu

Ceramika łazienkowa w formie zestawów bywa dość zróżnicowana. Czasem do wyboru są umywalki różnej wielkości, postumenty i półpostumenty, miski ustępowe do powieszenia i stojące itd. Wówczas wszystkie te elementy utrzymane są w tej samej stylistyce. Wykonane są również z tego samego materiału i mają taką samą barwę. Z tego powodu takie komplety są dość dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście oferowana na rynku ceramika sanitarna jest bardzo różnorodna. Największą popularnością cieszy się ta w kolorze białym. Odcień bieli może być jednak różny, co widać, gdy poszczególne urządzenia stoją obok siebie. Modele w innych kolorach zakupić można raczej rzadko. Czasem są dostępne tylko na specjalne zamówienie. Ciekawym pomysłem jest ceramika pokryta powłoką, która utrudnia osadzanie się na niej brudu.

Muszle klozetowe i umywalki

Kluczowe elementy ceramiki sanitarnej w każdej łazience to oczywiście muszla klozetowa i umywalka. Są to elementy wyposażenia użytkowane każdego dnia. Przede wszystkim zawsze między poszczególnymi elementami ceramiki łazienkowej należy zachować odpowiednie odległości. Nie warto także kupować umywalki małej i płytkiej, gdyż taka będzie po prostu mało praktyczna. Są wprawdzie w sklepach dostępne nawet bardzo małe umywalki, ale w praktyce korzystanie z nich jest niezbyt komfortowe. W przypadku muszel klozetowych obecnie stawia się głównie na modele podwieszane na stelażu. Takie muszle prezentują się elegancko, a przy tym nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Ceramika w klasycznym wydaniu i nie tylko

Warto pamiętać o tym, że to co nosi nazwę ceramiki, wcale ceramiką być nie musi. Dzisiaj ceramika sanitarna coraz częściej nie musi być wykonana z wypalanej gliny pokrytej później glazurą. Nowoczesna ceramika coraz częściej produkowana jest również i z innych tworzyw – szkła, naturalnego kamienia, materiałów kompozytowych, konglomeratu, betonu oraz stali. Tego typu materiały cieszą się coraz większą popularnością wśród kupujących. Jest bowiem spore zapotrzebowanie na rozwiązania mniej oczywiste, oryginalne, niestandardowe.

Wiele osób stawia także na ceramikę zdobioną czy barwioną. Obecnie nikogo już nie dziwi czarna umywalka czy ozdobna toaleta. Łazienki coraz częściej pełnią bowiem funkcję dużych pokoi kąpielowych i miejsc relaksu, gdzie człowiek odpoczywa po ciężkim dniu prac. Decydując się jednak na takie niestandardowe rozwiązania, trzeba się oczywiście liczyć z nieco wyższą ceną elementów takich, jak bidet, deska sedesowa czy wspomniana już umywalka.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments