Uchwyty do kabli sposobem na utrzymanie porządku

W naszych mieszkaniach, domach czy biurach są dziesiątki, a może nawet setki metrów kabli. Energetyczne, telefoniczne, komputerowe. Większość z nich jest ukryta w ścianach. Czasami wręcz zapominamy o ich istnieniu. Jednak pewna część z różnych przyczyn pozostaje widoczna. Leżą za meblami, wiją się pod biurkiem wprowadzając tylko chaos. Doskonałym pomysłem na utrzymanie ich w porządku są uchwyty do mocowania kabli.

W jakich sytuacjach należy stosować uchwyty do kabli

Większość przewodów energetycznych zasilających gniazdka elektryczne i oświetlenie pomieszczeń, a w nowszych budynkach nawet te rozprowadzające sieć internetową są ukryte w ścianach. Jednak jak wyjaśnia ekspert z firmy kolorowe kable czasami rozmieszczenie źródeł zasilania zmusza nas do doprowadzenia prądu kablem zewnętrznym. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku instalacji telefonu stacjonarnego, internetu czy telewizji cyfrowej. Również urządzenia peryferyjne podłączone do komputera bardzo często posiadają kable. Osobnym tematem jest urządzenie biura, zwłaszcza takiego, w którym pracuje wiele osób, a komputery są połączone przewodowo. W każdym z powyższych przypadków uchwyty do zewnętrznego mocowania kabli okażą się niezastąpione. Ich użycie pozwoli nie tylko zamaskować wszelkiego rodzaju kable, ale może nam oszczędzić przykrych niespodzianek. Nietrudno przecież choćby podczas odkurzania zaczepić szczotką o luźno leżący przewód i zrzucić router bądź dekoder.

Rodzaje uchwytów do kabli

Biorąc pod uwagę ofertę uchwytów do kabli można spokojnie założyć, że z szerokiej gamy modeli i kolorów każdy znajdzie najbardziej odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Dla pojedynczych przewodów poleca się uchwyty mocowane do ściany lub podłogi. Od ich kształtu popularnie nazywane podkówkami. Występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu pasują do kabli o różnej średnicy.

Listwy tunelowe to propozycja, która sprawdzi się przy większej ilości kabli. Jej montaż zajmuje nieco więcej czasu. Najpierw należy przykręcić do ściany lub podłogi element, w którym będą biegły przewody. Po ich ułożeniu nakładamy część maskującą. System tunelowy polecany jest także ze względu na estetykę samego rozwiązania. Kable pozostają ukryte, a sam profil maskujący występuje w wielu kolorach.

W biurach, gdzie mamy do czynienia z większą ilością przewodów najlepiej sprawdzą się uchwyty opaskowe. Ich podstawową zaletą jest łatwość montażu. Wiązkę kabli otaczamy opaską i zaciskamy. Związane w ten sposób przewody mogą leżeć pod biurkami bez obaw o ich przypadkowe uszkodzenie.

Stosowanie uchwytów do kabli to czasami jedyny sposób by uporządkować przewody, które z różnych przyczyn nie zostały zamontowane w ścianach.