Jak wybrać odpowiednie wyposażenie do sypialni w sześciu prostych krokach

Sypialnia to niezmiernie ważna przestrzeń w każdym domu. Stanowi miejsce, gdzie śpimy, odpoczywamy po pracy, zaszywamy się z wciągającą książką lub leniuchujemy w weekendowe poranki. Urządzenie jej stanowi nie lada wyzwanie, ale zaplanowana i przemyślana w każdym elemencie stanie się pomieszczeniem, do którego będziemy chcieli wracać po długim i wyczerpującym dniu. Jak urządzić sypialnię, żeby była piękna i funkcjonalna zarazem?

Przestrzeń

Najważniejsza jest zawsze przestrzeń. Zanim zaczniemy wybierać meble do naszej wymarzonej sypialni, nie zapomnijmy dokładnie sprawdzić i zanotować jej wymiarów, uwzględniając rozplanowanie okien, drzwi itp. Najlepiej przygotować szkic, na który naniesiemy rozmieszczenie wszystkich mebli, których będziemy potrzebować. Pomoże to uniknąć sytuacji, gdy na przykład zbyt duże łóżko uniemożliwi całkowite otwarcie drzwi, a szafka zasłoni część okna.

Styl wnętrza

Wybranie odpowiedniego stylu, w którym chcemy urządzić dane wnętrze, to pierwszy krok do urządzenia naszej sypialni. Zastanówmy się czy bliższe są nam minimalistyczne nurty skandynawskie, czy może raczej barokowy glamour. Istotny będzie również dobór odpowiednich materiałów. Czy rama łóżka ma być wykonana z klasycznego, eleganckiego drewna, czy może lepsza okaże się lekko industrialna stal? Jest sporo możliwości. Wiele inspiracji i nowoczesne meble znajdziecie w zona-design.pl, sklepie który specjalizuje się w oryginalnych i designerskich produktach najwyższej jakości, które ozdobią każde wnętrze, bez względu na to, jaki styl wybierzemy.

Łóżko

Poszukiwanie mebli powinno się rozpocząć od znalezienia właściwego łóżka. To ono jest podstawowym i niezbędnym wyposażeniem każdej sypialni. Trzeba brać pod uwagę zarówno styl łóżka (rodzaj zagłówka, materiał, z którego jest wykonane), ale również jego wielkość. Odpowiednia rama oraz materac będą wpływały na jakość naszego snu, a przez to na nasze samopoczucie i ogólną kondycję organizmu. Warto zatem poświecić trochę czasu, przetestować kilka opcji, zanim w końcu dokonamy finalnego zakupu.

Szafki nocne

Oprócz doboru odpowiedniego stylowego i wygodnego łóżka, to właśnie szafki nocne stanowią podstawowy element wyposażenia każdej sypialni. Na nich postawimy lampkę nocną, położymy wszystkie przedmioty, które chcemy mieć zawsze pod ręką takie, jak książka, telefon, budzik czy szklanka wody. Dobierzmy je zatem do wysokości oraz wielkości naszego nowego łóżka, żeby stanowiły całość.

Szafy, szafki i garderoby

Będą niezbędne, żeby pomieścić wszystkie nasze przedmioty osobiste, garderobę. Wybór odpowiednich mebli w głównej mierze zależy od rozmiarów przestrzeni, którą dysponujemy. W niewielkich wnętrzach sprawdzą się te z przesuwnymi drzwiami, najlepiej z dużym lustrem, które oprócz względów czysto użytkowych, dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń.

Oświetlenie

Naturalne światło wpływa bardzo korzystnie na nasze samopoczucie, warto więc zapewnić jego stały dostęp również w sypialni. Mimo to, żeby nie zakłócać odpoczynku, przydatne mogą się okazać żaluzje lub kotary. Dzięki nim pierwsze promienie słońca nie będą przerywać naszego snu zbyt wcześnie.

Sypialnia to miejsce, gdzie nie ma potrzeby instalowania mocnego światła głównego. Możemy zatem pokusić się o lampę (lub kilka mniejszych punktów świetlnych), dającą delikatne, rozproszone światło. Zbudujemy dzięki temu idealną atmosferę do relaksu i odpoczynku. Oprócz tego przyda się oświetlenie miejscowe – lampki nocne przy łóżku oraz stojąca lampa obok fotela. Zapewnią odpowiednią ilość światła, żeby wieczorem móc zatopić się w przyjemnej lekturze.

Sypialnia to jedna z najważniejszych przestrzeni w naszym domu, zapewniająca regenerację i wytchnienie. Odpowiednio pomyślane i zaaranżowane wyposażenie pozwoli nam wieczorem odetchnąć po długim dniu pracy, da poczucie bezpieczeństwa i swobody. To najbardziej osobista przestrzeń, warto więc, żebyśmy czuli się w niej dobrze, żeby była piękna, nasza, prywatna. Wtedy czas spędzany w niej, będzie zawsze czystym relaksem.