Styl rustykalny we wnętrzu, czyli powrót do korzeni

Jak urządzić salon, by wykorzystać naturalne materiały? Jak urządzić dom, by w aranżacji wnętrza dominowała prostota, naturalne materiały i były one wyjątkowo przytulne? Najlepiej urządzić swoją przestrzeń życiową tak, aby poczuć bliskość natury, wiejski klimat i wyjątkowe ciepło, podobne do babcinego domu. Wszystko to, znajdziemy w stylu rustykalnym. Jeśli zatem chcesz się przenieść w inne miejsce, stworzyć taką aranżację, która będzie spójna z rytmem natury i twoim wewnętrznym rytmem, jeśli chcesz wprowadzić do swojego wnętrza naturalne tkaniny, ludowe wzory itp, to świetnie sprawdzi się właśnie styl rustykalny. Co jest istotne w rustykalnych aranżacjach wnętrz? Jakie elementy dekoracji znajdziemy w takim wnętrzu? Dla kogo wnętrze rustykalne będzie idealne?

Piękne wnętrza wyjęte z natury, czyli geneza stylu

Czy to dobrze, że styl rustykalny kojarzy ci się z wnętrzem w stylu wiejskim? Oczywiście, że tak. Wnętrza rustykalne odnoszą się do wsi, życia zgodnie z naturą, spokojnego, ludowego. Najbardziej kojarzy się  z dawnymi gospodarstwami, dworkami, wiejskimi chałupami. To styl, który czerpie z dawnych czasów, jednak wbrew pozorom, bardzo dobrze może być zastosowany współcześnie. 

Przede wszystkim mile widziane jest tu drewno. Na podłodze, na ścianach, w elementach konstrukcyjnych, dodatkach, meblach, balustradach. Drewnianymi meblami będziemy cię cieszyć w salonie, kuchni, pokoju dziennym, dziecięcym. Elementy z naturalnych materiałów np. drewna dębowego dostrzeżesz w każdym miejscu swojego mieszkania. To jednak również ma swój powód.

W drugiej połowie XIX wieku nastąpił wielki kryzys w meblarstwie. Brak środków zmusił wyrobników mebli do tworzenia ich z materiałów naturalnych, jakie występowały np. w lasach. Mimo chęci, wizji czy umiejętności różnych wyrobników, meble stały się proste, co narzucił im materiał. Wszelkie krzesła, biurka, stoły, fotele, komody, kołyski, były tworzone z tego, co znaleziono – wierzby, cedru, dębu. 

Zatem jak urządzić wnętrza w tym stylu? Warto szukać elementów na pchlich targach, skorzystać z kupna np. wiekowego kredensu. Jak urządzić np. sypialnię? Na pewno w rustykalnej sypialni przyda się postawić na kolory ziemi i naturalność. We wnętrzu skup się na jasnej kolorystyce, wybierz białe ściany, a na podłodze drewniane deski. W rustykalnej sypialni postaw na drewniane łóżko np. z bielonym zagłówkiem, białą pościel, lniane zasłony. Wszystko możesz uzupełnić np. lampą z kloszem z rattanu. 

Elementy wnętrz rustykalnych

Poczułeś już nieco przedsmak wnętrz rustykalnych. Ale czym jest on w istocie? W skrócie to zastosowanie materiałów naturalnych, głównie drewna, określenie jasnej funkcji danego pomieszczenia, prosta konstrukcja mebli, dekoracje naturalne, stosowane z umiarem. 

Patrząc szerzej, musimy rozpocząć od barw. W stylu rustykalnym są one dość ciemne, ale przytulne. To przede wszystkim barwy natury – beże, brązy, żółcienie, zielenie. Niedopuszczalne są tu kontrasty. Wszystko ma być spokojne, sielankowe, jak z lasu. 

Naturalność odzwierciedla się też w materiałach. Mile widziane są tu przede wszystkim wszelkie odmiany naturalnego obicia. Królują tu np. drewniane meble z widocznymi słojami. Drewno na podłogach czy ścianach nosi ślady użytkowania, wgniecenia, opalania, zadrapania, nierówności. Kolor drewna powinien być naturalny, ewentualnie przyciemniony bejcą. Ściany w domu rustykalnym też wyglądają na zużyte, są chropowate nierówne. Wnętrzu charakteru nadają tu drewno, kamień, glina oraz cegła.

W strukturze tkanin również stawiamy na rozwiązania z natury – tu spotkamy len, bawełnę, wełnę, zwierzęce skóry.

Wszelkie formy są proste, bez fikuśnych kształtów czy misternych zdobień. Nie ma tu miejsca dla rzeźbień, ozdobnych nóżek mebli. Za to spotkasz tu wszelkie elementy wiejskiego stylu życia. Wszystko ma być proste.

Styl rustykalny to dodatki proste i bezpretensjonalne. Tu znajdziesz lambrekiny, makatki, rękodzieło. Popularne są drewniane skrzynie, ręcznie tkane chodniki, wiklinowe kosze, koronkowe serwety koronowe firanki, lniane obrusy, świeże kwiaty, emaliowane dzbany, tkaniny w kratę i pasy. To miejsce dla wszelkich ozdób Matki Natury, dlatego znajdziesz tu też poroże, patyki czy ptasie gniazda. To też miejsce na rodzinne pamiątki czy przyjemny, prosty kominek. 

Dla kogo wnętrze rustykalne?

Styl rustykalny świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie czujesz się przeładowany bodźcami. Gdy masz dość wielkich, industrialnych przestrzeni, krzykliwości, chaosu. Nie znajdziesz tu sztucznych tworzyw, szkła, marmurów. W stylu rustykalnym możesz się poczuć bezpiecznie – jakbyś wracał do korzeni.

To styl dla tradycjonalistów, ceniących swoje pochodzenie, kochających naturę. To styl, dla tych wszystkich, którzy tęskną za spacerem po lesie, za wiejskim życiem, pełnym spokoju, sielanki, prostoty. Dla tych, co tęsknią za babcinym domem.

Dzięki stylowi rustykalnemu, nawet do apartamentu w centrum głośnego miasta, wprowadzić harmonię i równowagę. Wchodząc do mieszkania pełnego drewna, rękodzieła, tworów natury, możesz się wreszcie zrelaksować i wyciszyć. 

Jeśli zatem poszukujesz swojej prywatnej, wiejskiej oazy – styl rustykalny powinien ci przypaść do gustu.