W dzisiejszych czasach sterowanie roletami może być komfortowe, a jednocześnie bezproblemowe. Odpowiadają za to nowoczesne technologie, dzięki którym funkcjonalność tego typu konstrukcji znajduje się na najwyższym poziomie. Warto poznać rozwiązania dostępne na rynku. Są one na tyle różnorodne, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie powinno stanowić problemu. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę nie tylko w przypadku miejsc użyteczności publicznej, ale również domów i mieszkań prywatnych.

Wybór rodzaju sterowania

Decyzja o rodzaju sterowania roletami nie powinna zostać podjęta zbyt pochopnie. W pierwszej kolejności warto określić główne potrzeby oraz wymagania. Nie bez znaczenia jest sposób montażu – nie powinien być on przesadnie skomplikowany. Należy także dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega konserwacja mechanizmu. Priorytetem jest to, aby był on trwały, a jednocześnie niepodatny na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Trwałość napędu sterującego roletami powinna być zbliżona do żywotności instalacji elektrycznej. Właśnie dlatego warto zainwestować w jakość. Trzeba zastanowić się, czy lepiej sprawdzi się model przewodowy, czy bezprzewodowy.

Sterowanie radiowe

Sterowanie roletami radiowe, czyli bezprzewodowe cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Rolety są podnoszone oraz zaciągane za pomocą pilota. Jego zasięg w dużej mierze zależy od producenta. Silnik opisywanego napędu wyposażony jest w specjalny odbiornik, który odpowiada za przekazanie sygnału z nadajnika. Może on zostać także wyposażony w dodatkowe odbiorniki, dzięki któremu za pomocą jednego pilota można sterować wszystkimi roletami znajdującymi się w budynku. Wiadome jest, że im bardziej zaawansowany mechanizm, tym wyższa cena zakupu.

Fale radiowe wysyłane przez nadajniki umożliwiają zdalną kontrolę rolet. Trzeba wspomnieć, że współczesne urządzenia prezentują się nowocześnie, a jednocześnie nie zajmują zbyt dużej ilości miejsca. Z tego względu nie trzeba obawiać się, że będą one szpecić dane wnętrze. Można wyróżnić:

  • Nadajniki naścienne oraz przenośne – wiele zależy od miejsca eksploatacji. Modele naścienne znajdują się przez cały okres użytkowania w jednym miejscu, co dla niektórych może być sporym utrudnieniem. Plusem jest fakt, że cechują się one o wiele wyższą trwałością. Ponadto ryzyko ich przypadkowego zgubienia znajduje się na bardzo niskim poziomie. Nadajniki przenośne to klasyczne piloty. Są one w pełni mobilne, a więc zawsze można mieć je przy sobie. Minusem jest wyższe prawdopodobieństwo zgubienia, czy też zalania. Dobrą opcją wydaje się być zakup uchwytów na ścianę, gdzie można przechowywać pilot.
  • Nadajniki jedno oraz wielokanałowe – liczba kanałów jest bezpośrednio uzależniona od liczby rolet. W gospodarstwach domowych stosuje się zwykle około 6-9-12 kanałów. Nieco inaczej jest w przypadku obiektów użyteczności publicznej, gdzie wykorzystuje się nawet 240-kanałowe nadajniki.

Faktem jest, że sterowanie radiowe ma wiele zalet. Przede wszystkim system może zostać w stu procentach dopasowany do potrzeb użytkowników. W tym temacie panuje wysoki zakres swobody. Atutem jest także prostota sterowania. Z pewnością warto zaopatrzyć się w pilot zapasowy, który będzie umożliwiał sterowanie wszystkimi roletami znajdującymi się w budynku. W sytuacjach awaryjnych zastąpi on dowolny nadajnik. Ponadto może się przydać podczas programowania nowego pilota.

Sterowanie przewodowe

Rolety sterowane przewodowo są nieco mniej wygodne w obsłudze, niż modele przewodowe. Montuje się tutaj przewody elektryczne, które znajdują się pomiędzy silnikiem a włącznikiem rolety. Na ścianach montuje się zazwyczaj przełączniki klawiszowe, które posiadają relatywnie prostą budowę. Wyróżnia się także bardziej zaawansowane włączniki, które posiadają wbudowany zegar sterujący.

Wspomniane przełączniki mogą być wykorzystywane do sterowania pojedynczymi roletami lub grupami rolet. W drugim przypadku mamy do czynienia z przewodowym sterowaniem grupowym. Bardzo ważne jest to, aby zamontować odpowiednie przekaźniki. To one odpowiadają za kompleksową ochronę silników przed przedwczesnym uszkodzeniem – warto pamiętać, że są one szczególnie narażone podczas intensywnej eksploatacji.

W wielu przypadkach nie ma możliwości bezinwazyjnego montażu rolet sterowanych przewodowo. Wynika to z faktu, że okablowanie musi znajdować się w ścianie. W przypadku istniejącego już budynku konieczne jest naruszenie jego konstrukcji. Właśnie dlatego ten rodzaj osłon okiennych i drzwiowych powinien zostać uwzględniony podczas projektowania domu lub innego obiektu.

Sterowanie mieszane

Sterowanie mieszane stanowi połączenie napędu radiowego oraz przewodowego. Nie jest ono zbyt powszechnie spotykane. W tym przypadku oba systemu stosuje się równolegle lub zamiennie. Mamy do dyspozycji zarówno pilota do sterowania zdalnego, jak i przełączniki ścienne. Za ich pomocą można obsługiwać pojedyncze rolety, a także grupy rolet, więc wszystko zależy od tego, w jaki sposób został zaprojektowany system.

Prezentowany typ sterowania roletami gwarantuje szeroki zakres możliwości. W przypadku zgubienia pilota możemy użytkować tradycyjne przełączniki, co minimalizuje ryzyko utraty kontroli.

Sterowanie radiowe dwukierunkowe

Opisywany rodzaj rolet cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Bazuje on na innowacyjnych technologiach. Informacje zwrotne generowane przez system są natychmiast przekazywane użytkownikowi. Nadajnik informuje nas o wykonaniu/niewykonaniu konkretnego polecenia, czy też stanie instalacji. Warto zaznaczyć, że tradycyjny pilot, czy też przekaźnik ścienny może zostać zastąpiony pilotem, czy też tabletem. W praktyce oznacza to, że obsługa instalacji może odbywać się nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem. Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy cenią sobie podwyższony poziom komfortu.

Omawiany napęd jest elementem systemu inteligentnego domu. Za pomocą jednego urządzenia można więc sterować nie tylko roletami, ale również oświetleniem, bramą garażową, monitoringiem itd.