Side view of modern studio interior with city view, copy space on wall and furniture. 3D Rendering

Ścianka działowa z pleksi to rodzaj cienkiej ściany wewnątrz pomieszczenia. Nie wchodzi ona w skład konstrukcji budynku i można ją zamontować na każdym etapie zamieszkiwania domu. Ścianka działowa umożliwia swobodne aranżowanie mieszkania na przestrzeni lat. Lekka ścianka działowa to doskonały pomysł by z jednego pomieszczenia zrobić dwa lub po prostu wydzielić część pokoju. Płyta plexi na ścianę jest tania i można ją zamontować w krótkim czasie. Jakie jeszcze zalety ma płyta pleksi.

Ścianka działowa z plexi – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Ścianka działowa z plexi sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Dobrze będzie wyglądać zarówno w salonie, sypialni, biurze jak i w łazience. Ściana z pleksi ma – w porównaniu do ścianki ze szkła – niższą wagę i większą wytrzymałość. Dodatkowo płyta pleksi dostępna jest w różnych kolorach: zwykle przepuszczalność światła tego typu ścianki dochodzi do 92%, dlatego montaż ścianki działowej z tego materiału w małych pomieszczeniach nie sprawi, że zostaną one optycznie pomniejszone.

Grubość ścianki działowej pleksi zwykle dochodzi do 20 mm. Możesz też dobrać kolor materiału do wnętrza pomieszczenia – bardzo popularne są plexi bezbarwne, ale także opal, czarne, białe i satynowe. Dzięki tylu opcjom ścianka działowa z pleksi sprawdzi się w większości mieszkań, urządzonych w różnych stylach. Niektóre ścianki (zwłaszcza te przezroczyste i półprzezroczyste) można dodatkowo podświetlić, by nadać ścianie bardziej nowoczesnego charakteru.

Ścianka działowa z pleksi – zalety

Do zalet wyboru ścianki dziełowej z pleksi zaliczyć można:

  • niski koszt zakupu;
  • łatwy montaż;
  • dostępność różnych koloru płyt plexi;
  • lekki, wytrzymały materiał;
  • większość płyt pleksi przepuszcza światło do 92%;
  • nieograniczone możliwości montażu;
  • możliwość samodzielnego montażu.

Gdzie sprawdzi się ścianka działowa z pleksi?

Ciekawym pomysłem będzie montaż ścianki działowej z pleksi w salonie z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie pomaga odgrodzić kuchnię od pokoju dziennego. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które często gotują i siłą rzeczy nie zawsze mają porządek w kuchni. Dzięki oddzieleniu tych dwóch pomieszczeń salon wyda się czystszy i bardziej uporządkowany, a w razie niezapowiedzianej wizyty znajomych czy rodziny nie będziesz się musiał stresować bałaganem.

Dobrym rozwiązaniem będzie także montaż ścianki działowej z pleksi w pokoju dziecięcym. W ten sposób wyodrębnisz część sypialną/rekreacyjną od strefy zabawy i nauki. Dzięki temu zapewnisz dziecku większy komfort snu i uporządkujesz przestrzeń w pokoju. Możesz także przedzielić pokój dziecięcy na pół – ten pomysł sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy dwoje dzieci zamieszkują to samo pomieszczenie. Zapewnisz im w ten sposób prywatność i dasz odrobinę niezależności bez konieczności kupowania większego mieszkania.

Ścianką działową możesz także podzielić sypialnię i stworzyć oddzielną garderobę. Oprócz tego warto rozważyć przedzielenie salonu – płyta z pleksi doskonale sprawdzi się do oddzielenia części jadalnej od rekreacyjnej. Przezroczyste ścianki działowe nie zaciemnią wnętrza, a dadzą pożądany efekt.

Ścianki działowe – z czego mogą być zrobione?

Oczywiście ścianki działowe wykonać można z różnych materiałów, nie tylko z płyty plexi. Można wybrać ściankę działową wykonaną z:

  • pleksi;
  • płyty gipsowej;
  • drewna;
  • szkła;
  • cegły;
  • betonu komórkowego.

Ściana z pleksi – jaki to koszt?

Koszt ścianki działowej zależy od wielu czynników. Inną cenę będzie miała plexi na wymiar, a inną gotowa płyta. Oprócz tego producenci często podają cenę za 1 metr kwadratowy, przy czym nie należy zapominać, że koszt za metr kwadratowy różni się w zależności od koloru i grubości ścianki. Dodatkowo cięcie plexi również wpływa na koszt. Inną cenę będzie miała pleksa przezroczysta, a inną: czarna.

Grubość ścianki działowej powinna być dobrana do pomieszczenia, w którym zamontujesz płytę plexi. Zastanów się też na czym Ci bardziej zależy – na funkcjonalności czy na walorach estetycznych. Im grubsza płyta, tym więcej zapłacisz, ale przy tym będzie bardziej wytrzymała. Cena ścianki działowej z plexi różni się także w zależności od sklepu, w którym można ją kupić, a także od producenta.

Ścianka działowa z pleksi – cena. Czy naprawdę warto?

Mimo że trudno precyzyjnie określić ile będzie kosztowała cała ścianka z pleksi, to należy pamiętać o tym, że to najtańsza alternatywa dla tradycyjnych ścianek działowych. Ścianka działowa z pleksi nie tylko estetycznie wygląda, ale również spełnia swoją funkcję przez wiele lat.

Ścianki działowe do samodzielnego montażu pozwolą Ci także zaoszczędzić na zamówieniu ekipy budowlanej. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale również czas. Dodatkowo montaż pleksi nie generuje takiego bałaganu jak montaż na przykład ścianki z płyty gipsowej.

Ścianki działowe z plexi mają wiele zalet. Do najważniejszych z nich należą na pewno: niski koszt, łatwy montaż (a co za tym idzie – możliwość samodzielnego zamontowania ścianki), duży wybór kolorów, wytrzymałość materiału i nieograniczone możliwości montażu. Pamiętaj jednak, że w zależności od tego, jaki rodzaj płyty plexi wybierzesz, to cena może się znacznie różnić. Wciąż jednak, w porównaniu do na przykład ścianek z płyt gipsowych czy szkła hartowanego, pleksi prowadzi pod względem wytrzymałości i kosztu. Dlatego jeżeli masz ograniczony budżet, wybierz płytę plexi.