W sanitariatach użytku publicznego niezwykle istotna jest ekonomia, wszak marnotrawstwo prowadzi do zwiększenia kosztów, które są ściśle określone w budżecie. Zatem w sanitariatach zarówno w restauracjach, urzędach, jak i centrach handlowych, czy zakładach pracy trzeba zadbać o wyposażenie, które pozwoli zaoszczędzić środki higieniczne. Spośród wielu urządzeń warto wybierać te automatyczne, które zapobiegają marnotrawstwu, a także te które przeznaczone są na wydajniejsze środki higieniczne, jak dozowniki do mydła w pianie.

Po pierwsze dozownik do mydła w pianie – idealne rozwiązanie do sanitariatów o dużej przepustowości

W zakładach pracy i wszędzie tam, gdzie stawia się na oszczędne korzystanie ze środków higienicznych warto wybierać dozowniki do mydła w pianie. Modele te są uniwersalne i nadają się także do mydła w płynie. Oczywiście największą zaletą takich urządzeń jest to, że po naciśnięciu przycisku dozowana jest odpowiednia ilość środka higienicznego, a w przypadku wyboru modeli z zaworem niekapkiem zniwelowanie marnotrawstwa, a dodatkowo możliwość utrzymania strefy umywalkowej w czystości. Mydło w pianie jest dwa razy bardziej wydajne od mydła w płynie, co w połączeniu z systemem automatycznego dozowania i zaworem sprawia, że oszczędność jest większa. Dozowniki do mydła w pianie są również doskonale zabezpieczone, kluczykiem, co zapobiega aktom wandalizmu, a przy okazji marnowaniu mydła.

Po drugie podajnik na ręczniki papierowe

Ręczniki papierowe w roli na uchwycie często są marnowane. Użytkownicy łazienek mają tendencję do używania większej ich ilości, a nierzadko zdarza się, że ręczniki zostają przypadkowo zamoczone, co sprawia, że właściwie nie nadają się już do użytku. Dlatego właśnie w toaletach publicznych warto stosować pojemniki na ręczniki. Dzięki temu dostęp jest jedynie do kolejnego listka, a rola z papierem przypadkowo nie spadnie na podłogę. Dobrym rozwiązaniem są także automatyczne podajniki.

Po trzecie suszarki do rąk

Największa oszczędność to eliminacja tych środków higienicznych, które w zasadzie nie są konieczne. Ograniczenie marnotrawstwa w postaci zrezygnowania z ręczników papierowych na rzecz suszarek do rąk jest odpowiednim rozwiązaniem w sanitariatach w centrach handlowych i urzędach. Suszarki do rąk są też najbardziej higienicznym wyborem, zwłaszcza, jeśli decydujemy się na modele wyposażone w filtry HEPA. Dzięki temu ogranicza się możliwość rozprzestrzeniania się bakterii chorobotwórczych, których w sanitariatach publicznych nie brakuje. To zatem odpowiednie rozwiązanie zwłaszcza do łazienek przy restauracjach, a także zakładach produkujących żywność, gdzie wymogi sanitarne są na najwyższym poziomie. Niewątpliwie jest to ekologiczne rozwiązanie, wszak celulozy w różnej formie zużywa się i tak bardzo dużo.

Po czwarte podajniki na papier toaletowy

Kolejnym ergonomicznym urządzeniem, które zapewnia większą ekonomię w łazience jest podajnik na papier toaletowy. Warto wybierać zwłaszcza te na papier w listkach. Używanie tego rodzaju urządzenia niweluje marnotrawstwo. Można wprawdzie użyć kilku listków, jednak zwykle tego rodzaju środka higienicznego zużywa się mniej niż tradycyjnego papieru w roli. Oczywiście pewnym ograniczeniem zużycia papieru toaletowego jest już zastosowanie pojemników na papier, gdzie mieści się dodatkowo zapas. Szczególnie w toaletach publicznych jest opór przed używaniem papieru, który postawiony jest na spłuczce. Wszak przy spłukiwaniu bakterie chorobotwórcze unoszą się do góry i osiadają także na pozostawionej bez zabezpieczenia rolce papieru. Ponadto pozostawianie zapasu w ten sposób powoduje, że papier często przypadkowo, a nierzadko także celowo ląduje w misie toaletowej. Zatem używanie pojemników i podajników na papier zapobiega również wandalizmowi.

W przypadku łazienek przy zakładach pracy warto stosować również pojemniki na rękawiczki jednorazowe. Zastosowanie urządzeń i akcesoriów sanitarnych zwiększa ergonomię sanitariatu i niewątpliwie wpływa również na jego bardziej estetyczny wygląd. Dzięki temu zaoszczędzone środki można wykorzystać na dodatkowe środki do czyszczenia, które ułatwiają utrzymanie sanitariatu w czystości, przez co korzystanie z niego jest znacznie bardziej komfortowe. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zastosowanie takich akcesoriów pozwala także skrócić czas sprzątania sanitariatu, gdyż ograniczona zostaje możliwość aktów wandalizmu.