Przygotowanie w ogrodzie nasadzeń, inwestowanie w najróżniejsze rośliny, to tak naprawdę początek drogi każdego ogrodnika. Bo nie wystarczy zasadzić rośliny i czekać na to, aż zaczną rosnąć, będą prezentować się fantastycznie z każdej strony. Żeby wszystko było w jak najlepszym porządku, koniecznie trzeba poświęcić swój czas i regularnie dbać o roślinność ogrodową. Co jest konieczne do wykonania w ogrodzie przy kwiatach, krzewach, aby latami cieszyły się znakomitą formą? Bez jakich prac się w takiej sytuacji nie obejdzie?

Stawiać na roślinność, o którą można dbać
Chcąc mieć ładny ogród, trzeba stawiać na różnego rodzaju nasadzenia. Jednak wybierając rośliny do ogrodu, należy mieć pewność, że znajdzie się czas na ich pielęgnację. Mając mało czasu, chęci do regularnych prac ogrodowych, najlepszym wyborem są rośliny „mało angażujące”. Problemem na pewno nie jest zakup różnorodnej roślinności. Kłopotliwe staje się późniejsze jej utrzymanie w jak najlepszej formie. Brak czasu na dbanie o własny ogród zakończy się katastrofą.

Przestrzeń dla roślinności przy nasadzeniach
Wiadomo, większość pragnie mieć przepiękny ogród, z mnóstwem roślinności. Jednak zbyt intensywne, zagęszczone nasadzenia dadzą okropny efekt. Inną pochodną w takiej sytuacji będzie nieprawidłowy rozwój roślin. Mowa choćby o efektywnym, zdrowym rozroście systemów korzeniowych.

Roślinność ogrodowa umiejętnie podzielona na strefy
Decydując się na nasadzenia, należy pamiętać o tym, aby w sposób staranny i estetyczny stworzyć strefy roślinności ogrodowej. Nie można wszystko pozostawić samemu sobie, zrobić niechlujny miszmasz. Brak estetycznego wykończenia rabat, brak odpowiednich połączeń np. roślin z trawnikiem, czyni ogród nieciekawym, brzydkim. W takim miejscu trudno będzie o relaks, prędzej pojawi się frustracja.

Dopasowanie roślinności do warunków w ogrodzie
Jedna z naczelnych zasad ogrodniczych, jasno wskazująca, że zaplanowanie roślinności w ogrodzie musi być dostosowane do zastanych warunków. Działając inaczej, nie biorąc pod uwagę warunków ogrodowych, skazuje się całą pracę na porażkę. O jakich warunkach tutaj mowa? Przede wszystkim należy brać pod uwagę pogodę, zjawiska atmosferyczne, ustawność ogrodu względem stron świata. Wystawianie roślinności na stałe działanie wiatru, sadzenie pewnych gatunków w miejscach stale nasłonecznionych, nie da wymarzonych efektów. Istotny jest również rodzaj gleby. Jej jakość decyduje o tym, które rodzaje roślin będą mogły się prawidłowo zaadaptować.

Regularne nawożenie roślinności to podstawa
Stosowanie nawozów w ogrodzie jest koniecznością. Bez regularności, bez umiejętnego dobierania nawozów do określonych roślin, na pewno nie zostanie osiągnięty zaplanowany efekt. Nie wystarczy jednak zakupić pierwszego lepszego nawozu i dostarczyć go roślinności ogrodowej. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o dopasowaniu konkretnych nawozów do określonej rośliny. Standardowo na opakowaniach nawozu znajdują się wszelkie informacje mówiące o tym, w jaki sposób i kiedy nawozić rośliny. Jeżeli jednak nie jest się pewnym, czy przyjęte dawkowanie nawozu jest prawidłowe, to dobrze jest skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie. Na pewno nie powinno się przesadzać z wykorzystaniem nawozów. Zbyt duże ilości, dawkowanie powyżej przyjętych standardów na pewno nie pomoże roślinności.

Ostrożne i skuteczne przycinanie roślinności
Każdy właściciel ogrodu powinien pamiętać o regularnym i prawidłowym cięciu roślin. Jest to niezwykle ważny zabieg, gdyż pozwala roślinom pozbyć się niepotrzebnych, bezużytecznych elementów. Umiejętne przycinanie krzewów decyduje również o ich późniejszym wyglądzie, estetyce. Zanim jednak przystąpi się do cięcia krzewów, drzewek owocowych, warto przyswoić sobie jak najwięcej wiedzy. To skomplikowane zabiegi, które, gdy zostaną przeprowadzone niewłaściwie, mogą doprowadzić nie tylko do brzydkich efektów, ale i osłabienia kondycji roślinności ogrodowej.

Regularna walka z chwastami
Żaden ogród nie jest wolny od chwastów. Dlatego dbając o nasadzenia, obowiązkowe jest regularne i dokładne pielenie. Lepiej robić to ręcznie, zamiast od razu używać najróżniejszych środków chemicznych. Ważne, aby preparaty niszczące chwasty stosować w ostateczności. Jeżeli brakuje czasu na regularne pielenie, warto zastosować choćby zabezpieczające maty. Najgorsze co można zrobić, to pozostawić ogród samemu sobie.

Roślinność wolna od chorób grzybowych i szkodników
Regularne doglądanie roślinności ogrodowej pozwala stwierdzić, czy jest zdrowa. To również najlepsza metoda na to, aby w początkowych stadiach chorób grzybowych, ataku szkodników podjąć odpowiednie działania. Jeżeli bardzo szybko zostaną wykryte problemy roślin ze szkodnikami, czy grzybami, to ich zwalczenie będzie proste. Nie trzeba będzie korzystać np. z chemicznych środków. Brak regularnych kontroli prowadzi do obumierania roślin, a co gorsze, choroby mogą przenosić się na inne rośliny.

Stałe dostawy wody dla roślinności ogrodowej
Pod żadnym pozorem nie można zapominać o stałym kontrolowaniu stanu wilgotności roślinności w ogrodzie. Trzeba być bardzo uważnym w tym aspekcie. Co ważniejsze, niezbędna jest również wiedza na temat tego, jakich dawek podlewania potrzebują określone gatunki roślin.

Przed każdym, kto posiada ogród i chce, aby wszystko było w jak najlepszym porządku, jest sporo pracy. Warto jednak pamiętać o powyższych czynnościach, gdyż tylko one zagwarantują, że ogród o każdej porze roku będzie prezentował się niezwykle pięknie i okazale.

Artykuł został opracowany we współpracy z portalem: rododendrony.com.pl