Rolety do salonu, sypialni i kuchni - jak dobrać rodzaj rolet do pomieszczenia

Jesteś na etapie urządzania salonu, sypialni lub kuchni, a może chcesz łatwym i szybkim sposobem odmienić wygląd któregoś z tych pomieszczeń? Podpowiadamy, które rolety – mini, zaciemniające czy dzień noc – będą najbardziej odpowiednie.

Rolety do salonu

Jaki rodzaj rolety będzie odpowiedni do salonu? Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i poziomu jego nasłonecznienia:

  • Mały salon – do pomieszczenia o niewielkim metrażu warto wybrać rolety w jasnych kolorach. Dlaczego? Bo ciemne pomniejszają i “zabierają” przestrzeń. Łatwe w montażu i w atrakcyjnej cenie są półzaciemniające rolety mini.
  • Duży salon – urządzanie wnętrza o dużym metrażu nie jest wyzwaniem, bo nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Można wybierać pomiędzy roletami mini, dzień i noc lub zaciemniającymi. Kolor warto dopasować do pozostałych elementów znajdujących się w pomieszczeniu.
  • Salon z dużym przeszkleniem – przeszklona powierzchnia powoduje, że do wnętrza przedostaje się dużo światła. Najlepszym wyborem będą więc rolety zaciemniające lub dzień noc. Rano i do popołudnia mogą być one zwinięte, a w czasie drzemki, oglądania telewizji lub przed snem opuszczone.
  • Salon z aneksem kuchennym – w takim rodzaju wnętrza ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu nasłonecznienia. Aneks powinien być jasny, co ułatwi przygotowywanie posiłków. Do salonu połączonego z kuchnią sprawdzą się rolety mini wykonane z półzaciemniającego materiału.

Rolety do sypialni

Sypialnia to pomieszczenie, w którym nocą powinno panować jak największe zaciemnienie. Roleta 100% zaciemnienia spełnia te wymagania. Poza ochroną przed słońcem lub światłem pochodzącym z ulicy taka osłona okienna zapewni dyskrecję, nada wnętrzu przytulności i ukryje przed wzrokiem sąsiadów z naprzeciwka. Rolety zaciemniające sprawdzają się również w sytuacji, gdy chcemy uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia.

Roleta 100% zaciemnienia, za sprawą dodatkowego podgumowania, nie tylko chroni przed zbyt dużą ilością światła, ale również zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Jest to wielki atut szczególnie w sezonie letnim. Jeśli chodzi o kolorystyczne pewniaki w sypialni, będą to ciemne, głębokie kolory: szary, czarny, brązowy, zielony i ciemnofioletowy.

Rolety do kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym światło jest mile widzianym gościem. Podczas przygotowywania posiłków lub wspólnego jedzenia we wnętrzu powinno być jasno. Jakie osłony okienne sprawdzą się tutaj najlepiej? Wystarczający poziom zaciemnienia zapewnią rolety mini wykonane z półzaciemniającego materiału. Warto wybrać taki model, bo jest łatwy w czyszczeniu.

Najlepsze kolory rolet do kuchni to energetyczna, ciepła tonacja: żółty, pomarańczowy, czerwony. Każdego ranka dodadzą pozytywnej energii i pozwolą dobrze zacząć dzień.