niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoradnikiPrzemysłowe lampy LED właściwości - dane techniczne, zastosowanie

Przemysłowe lampy LED właściwości – dane techniczne, zastosowanie

Starsze modele przemysłowych lamp, obecnie są zastępowane niemal całkowicie przez technologię energooszczędną LED.  Ledowe oprawy przemysłowe to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych źródeł światła np. metahalogenowych, bądź sodowych. Zmiana takowego oświetlenia na technologie energooszczędne ma swoje zalety nie tylko w postaci mniejszego zużycia energii, ale również w kwestii znaczącej poprawy jakości dotychczasowego oświetlenia. Wpłynie to z pewnością pozytywnie na komfort pracy osób, znajdujących się w danym miejscu pracy np. na pracowników hal produkcyjnych czy warsztatów. Przemysłowe lampy LED stanowią oświetleniowy standard, często możemy je zobaczyć w magazynach, firmach czy przemysłowych halach. Jakie właściwości i zastosowanie posiadają przemysłowe lampy LED?

Lampy przemysłowe LED – gdzie stosujemy?

Jedną z największych zalet, jakie może nam zapewnić oświetlenie przemysłowe LED jest możliwość montażu ich w warunkach trudnych, np. tam, gdzie występują niekorzystne czynniki zewnętrze, brak stabilizacji napięcia czy przemysłowe opary. Najczęściej spotykanymi miejscami, gdzie oświetlenie przemysłowe okazuje się niezbędne, są zakłady przemysłowe, fabryki produkcyjne, autostrady, logistyczne zakłady, miejsca produkcji związane z motoryzacją, architekturą czy elektroniką jak również w okolicach dróg szybkiego ruchu i ścieżek. Oświetlenie LED przemysłowe znajduje się także w sygnalizacji świetlnej. Instalacja takiego oświetlenia pozwala na realne zredukowanie kosztów energii elektrycznej nawet o połowę. Lampy przemysłowe LED pojawiają się także przy billboardach reklamowych, jak również w charakterze oświetlenia parków, ścieżek rowerowych i pieszych. Przemysłowe lampy LED są stosowane także przy domowych parkingach, ogrodach czy chodnikach. 

Do najbardziej popularnych modeli zaliczamy: oprawy LED solarne, uliczne lampy przemysłowe LED SMD reflektor, oprawy przemysłowe BSL, lampy high bay (świetny zamiennik metahalogenowych), a także oświetlenie liniowe LED i lampy LED o różnej klasie szczelności.

To się opłaca!

Lampy przemysłowe montowane są w wielu miejscach, podyktowane jest to nie tylko zaletami użytkowymi, gdyż montaż takich lamp LED niesie za sobą również inne korzyści:

  1. Oświetlenie LED to realne oszczędności. Co prawda, na początku ponosimy koszty modernizacji, ale dzięki temu, że czas eksploatacji jest znacznie dłuższy, a zużycie prądu mniejsze – koszty zaczynają się zwracać dosyć szybko. Przypomnijmy, że diody ledowe mogą działać nawet do 25 razy dłużej w porównaniu do tradycyjnej żarówki i 10 razy w stosunku do halogenowego oświetlenia. Żywotność takich lamp to co najmniej 40 000 godzin pracy.
  2. Energetyczna sprawność przemysłowych lamp ledowych plasuje się na poziomie 90%, a żarówek tradycyjnych to jedynie 10%. Biorąc pod uwagę oświetlenie LED hal, pobrana energia w większości jest przekształcona na widzialne światło, a nie na ciepło.
  3. Dzięki oświetleniu LED zastosowanym w produkcyjnych halach możliwe jest wdrożenie nowego systemu, pozwalającego na sterowanie oświetleniem. Poprzez taki system możemy zarządzać jakością światła, dostosowując go do charakteru zadań, wymagań i norm.
  4. Poprzez zastosowanie przemysłowych lamp ledowych możemy otrzymać dowolną temperaturę barwową światła, jak również swobodnie wyregulujemy jego natężenie i przystosujemy do określonego środowiska pracy.
  5. Stosowanie lamp przemysłowych wypada korzystnie także jeśli chodzi o ekologiczny wymiar. Lampy te wolne są od rtęci, a także innych niebezpiecznych substancji, dlatego są bezpiecznym wyborem zarówno dla środowiska jak i dla ludzi.

 

Oświetlenie LED ma mnóstwo zalet porównując je z rozwiązaniami tradycyjnymi. W ostatnich latach coraz więcej osób wybiera oświetlenie LED zamiast np. halogenowych lamp czy świetlówek, mając na uwadze zarówno komfort pracy, jak i względy ekonomiczne czy ekologiczne.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments