Aranżacja w stylu retro to trend, który pomimo upływu lat i zmieniającej się mody, niezmiennie zachwyca wiele osób urządzających mieszkania. Klimatyczne, pełne uroku i tajemniczości wnętrza, przenoszą w sentymentalną podróż do dzieciństwa, przywołując magicznego ducha minionej epoki. Jak urządzić przedpokój w stylu retro?

Proste, drewniane meble

Największą rolę w kształtowaniu charakteru wnętrza odgrywają odpowiednio dobrane meble. Nie inaczej jest w konwencji retro. Jeśli chcesz stworzyć przedpokój w tym stylu, w pierwszej kolejności powinieneś pomyśleć o jego właściwym wyposażeniu. Co najlepiej sprawdzi się w tej roli? Designerskie, wiekowe modele, charakteryzują się przede wszystkim prostą i masywną formą. Wybierając meble do przedpokoju, zwróć uwagę na to, aby pozbawione były większych zdobień i dekoracji. Najlepiej odnajdą się tu również modele wykonane z solidnego drewna, o zdefiniowanej, ciemnej barwie. Duże, pojemne szafki na okrycia wierzchnie czy też mniejsze na buty – postawione na charakterystycznych, cienkich nogach – niemal mimowolnie przywołają ducha minionej epoki.

Meblem, którego absolutnie nie może zabraknąć we wnętrzu urządzonym w konwencji retro, jest również stylowa komoda. Nie tylko atrakcyjnie ubogaci ona wnętrze, ale dzięki licznym schowkom – pomoże również utrzymać porządek w pomieszczeniu. Do tego proste, stylowe krzesła czy taborety – i umeblowanie retro gotowe.

Efektowne, klimatyczne dodatki

Konwencja retro lubi proste, jednolite formy. Nie oznacza to jednak, że brak w niej miejsca na dodatki czy dekoracje. Wręcz przeciwnie – w żadnym wypadku nie może ich zabraknąć. To one nadają w wielu przypadkach wyjątkowego ducha aranżacji. Na jakie akcesoria postawić? Możliwości ich wyboru do przedpokoju jest mnóstwo. W pierwszej kolejności nieocenioną rolę odgrywają tu bez wątpienia lustra. Duże na całą wysokość ściany, lub też niewielkie nad komodą, zamknięte w ozdobnej, złotej ramie – to bez dwóch zdań obowiązkowy element hallu w stylu vintage. Szczególnie atrakcyjny efekt tworzą one w zestawieniu z eleganckimi lampami – stojącymi lub też zawieszonymi na ścianie, z błyszczącymi, kryształkowymi abażurami.

Stworzony w ten sposób zestaw efektownie dopełnią stojące lub ścienne zegary, oryginalne wieszaki oraz typowe dla stylu vintage, porcelanowe wazony i figurki. Urządzony w ten sposób przedpokój, będzie dla Ciebie oraz Twoich gości niemal namacalnym zaproszeniem do wejścia w klimat minionej epoki.

Głębokie kolory i geometryczne wzory

Nie sposób mówić o zasadach konwencji retro, bez wspomnienia o charakterystycznych dla niej wzorach i barwach. Ich różnorodność i bogactwo odgrywają niezaprzeczalnie istotną rolę w wytworzeniu wyjątkowego charakteru wnętrza, sprawiając, że przypadną one do niemal każdego gustu. Najbardziej podstawowa wersja zakłada stworzenie białego, bazowego tła dla intensywnych mebli czy dodatków. W takim wariancie niezwykle ciekawie prezentują się odważne, żywiołowe kontrasty z klasyczną czernią lub też głęboką czerwienią. Alternatywnym, równie ciekawym pomysłem, jest przełamanie stonowanej kolorystki ścian poprzez umieszczenie na nich stylowej okładziny z naturalnego drewna, w ciepłych – orzechowych lub mahoniowych odcieniach, bądź też cegły.

Jeśli nie boisz się odważnych aranżacji i chcesz nadać przedpokojowi nieco zadziornego charakteru – możesz też śmiało postawić na tapetę w roślinne lub geometryczne wzory. Pamiętaj jednak w takim przypadku, żeby nie przesadzać z dodatkami – wnętrza w konwencji vintage cenią sobie umiar i stonowanie.

Potrzebujesz urządzić przedpokój i zastanawiasz się, w jakiej stylistyce tego dokonać? Śmiało postaw na konwencję vintage. Jej niezwykły charakter nada wnętrzu niezapomnianego uroku oraz łatwo przeniesie Ciebie oraz Twoich gości w sentymentalną podróż do przeszłości.