hot electric heater

Zbliżający się okres zimowy każe nam zastanowić się, czy warto zakupić jakiś nowy ogrzewacz. Jeżeli często pracujemy na przykład w garażu, piwnicy bądź na strychu, takie urządzenie będzie dla nas po prostu niezbędne. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych przenośnych grzejników, zasilanych energią elektryczną. Wśród nich znajdują się promienniki ciepła. Sprawdzamy gdzie sprawdzą się najlepiej.

Zasada działania
By móc trafnie określić kiedy przyda nam się zwykły grzejnik, a kiedy promiennik, warto na początek poznać metodę działania takiego urządzenia. Wewnątrz znajduje się specjalna grzałka, która po otrzymaniu napięcia sieciowego zwiększa swoją temperaturę do ponad 100 stopni Celsjusza. Oczywiście jest całkowicie osłonięta od otoczenia, zazwyczaj przez szklaną przegrodę, nie ma więc możliwości by się poparzyć. Dzięki tak wysokiej temperaturze elementu grzejnego, zaczyna on generować promieniowanie podczerwone, będące doskonałym nośnikiem ciepła. Stąd urządzenia te znajdziemy także pod nazwą promienniki podczerwieni. Ponieważ ta metoda przenoszenia energii cieplnej jest o wiele skuteczniejsza niż konwekcja, którą wykorzystują tradycyjne ogrzewacze, możemy liczyć na lepsze efekty grzania.

Gdzie wykorzystać?
Oddawanie ciepła poprzez jego wypromieniowanie ma bardzo charakterystyczne cechy. Przede wszystkim wiejący wokół wiatr nie jest w stanie zaburzyć jej rozproszenia, jak ma to miejsce w przypadku konwekcji. Jeśli siedzimy przed grzejnikiem typu dmuchawa, to każdy ruch powietrza spowoduje, że ogrzane masy powędrują razem z nim i nie dotrą do naszego ciała. W przypadku gdy mamy promienniki elektryczne, sprawa jest zupełnie inna. Energia i tak dotrze do nas i dzięki temu będziemy czuć ciepło na skórze bądź rozgrzane zostanie nasze ubranie. W konsekwencji urządzenia te doskonale sprawdzą się w użytku zewnętrznym, na przykład gdy robimy grilla na wolnym powietrzu, a jest już późna jesień i wieczory są zimne. Ustawienie promiennika i skierowanie go na gości spowoduje, że wszyscy nie zmarzniemy. Oczywiście można też ogrzewacze te wykorzystywać w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak garaż, strych czy piwnica, gdzie rzadko mamy ogrzewanie.

Dowiedzieliśmy się na jakiej zasadzie działają promienniki ciepła i w jakich miejscach można je wykorzystać. Wersje przenośne są lekkie, bez problemu zabierzmy je ze sobą w dowolne miejsce. Do pracy wymagają jedynie podciągnięcia przedłużacza elektrycznego, a po włączeniu natychmiast rozpoczynają działanie z pełną mocą (którą oczywiście można regulować).

Teoterm.pl – dystrybutor najlepszych promenników podczerwieni.