Siłownik gazowy to niepozorne urządzenie, z którego korzystamy na co dzień, często nie przywiązując do tego najmniejszej uwagi. Dowiedz się, jak działają sprężyny gazowe, gdzie się je stosuje i jak należy je prawidłowo montować.
Siłownik gazowy — co to jest i jak działa?
Siłownik gazowy, zwany również amortyzatorem gazowym lub teleskopem gazowym, to urządzenie stosowane głównie w motoryzacji, meblarstwie, przemyśle oraz innych dziedzinach, gdzie wymagane jest kontrolowane poruszanie się lub amortyzacja ruchu.
Działanie siłownika gazowego opiera się na zmianach ciśnienia, a jego główne elementy składowe to cylinder, w którym znajduje się sprężony gaz (najczęściej azot), tłok oraz zawór regulujący przepływ gazu. Siłownik gazowy występuje w prostszej, jednostronnej wersji, jednak znacznie popularniejsze są siłowniki dwustronne, które są praktyczniejsze. Dwustronne siłowniki mają dwa porty, którymi powietrze może wpływać i wypływać, przy czym siłowniki jednostronne pompują powietrze tylko w jednym kierunku, a ich działanie wspomagają sprężyny.
Podczas działania siłownika gazowego, gdy na jednym z jego końców występuje siła lub nacisk, tłok przemieszcza się w cylindrze, powodując przepływ gazu z jednego końca na drugi. Regulacja ciśnienia odbywa się poprzez zawór, który kontroluje szybkość ruchu tłoka i poziom tłumienia. Dzięki temu możliwe jest kontrolowane i płynne amortyzowanie ruchu, bez nagłych przyspieszeń lub opóźnień, co umożliwia bezpieczne podnoszenie i opuszczanie przedmiotów o różnej wadze. W efekcie teleskop gazowy pozwala na komfortowe i bezpieczne korzystanie z obiektów wykorzystywanych w codziennym życiu bądź w pracy.
Popularne zastosowania siłowników gazowych
Sprężyny gazowe ułatwiają nam życie na co dzień — dzięki nim podnoszenie ciężkiej klapy bagażnika, czy otwieranie masywnych drzwi przeciwpożarowych staje się czynnością, która nie wymaga znacznej siły. Podobne przykłady można wymieniać bez końca, gdyż tłumiki gazowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, zarówno tych związanych z przemysłem, jak i życiem domowym. Siłowniki gazowe spotykamy między innymi w branży AGD, motoryzacji, czy meblarstwie, a do najpopularniejszych należą siłowniki do klap, z którymi do czynienia ma każdy użytkownik samochodu. Lista obiektów i urządzeń działających w oparciu o tłumiki gazowe jest długa. Znajdziemy je na przykład w:
klapach bagażników samochodowych, schowkach i drzwiach,
drzwiczkach meblowych,
krzesłach, łóżkach i wersalkach,
oknach dachowych,
drzwiach samochodowych, przeciwpożarowych i specjalistycznych,
Podnośniki występują w wielu rodzajach, a wybór sprężyny gazowej zależy od docelowego zastosowania. Inne siłowniki gazowe stosuje się do drzwi przeciwpożarowych, a inne do elementów konstrukcyjnych wersalek. Na tej podstawie także można wyłonić kilka rodzajów sprężyn gazowych. Popularną grupę tworzą siłowniki do drzwi, których mniej oczywistym zastosowaniem są kabiny maszyn rolniczych i przemysłowych, drzwi kontenerowe, czy garażowe.
Osobną kategorię stanowią także siłowniki do oddymiania stosowane w klapach oddymiających, będących częścią składową nowoczesnych i niezawodnych systemów przeciwpożarowych. Siłowniki gazowe wykorzystywane w tym celu są odporne na działanie temperatur. Wyróżnia się także siłowniki do okien uchylnych, charakteryzujące się wysoką wytrzymałością pozwalającą na wieloletnie, płynne działanie. Sprężyny gazowe dobrej jakości mogą pracować nawet do 10 lat!
Na uwagę zasługuje także siłownik do łóżka, bez którego trudno wyobrazić sobie składanie i rozkładanie wersalek, narożników i foteli. W meblach słabej jakości siłowniki nie zawsze działają prawidłowo, co ponownie zachęca do wybierania produktów od zaufanych producentów. Można również dokonać samodzielnej wymiany sprężyn gazowych.
Siłowniki gazowe dla domów i firm — na co zwrócić uwagę?
Sprężyny gazowe mają różne parametry techniczne, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem wybranego podnośnika. Istotne, by zwrócić uwagę na maksymalny ciężar, jaki teleskop gazowy jest w stanie obsługiwać, czyli masę podnoszonego elementu. Należy zwrócić uwagę także na poniższe cechy:
siłę sprężyny gazowej (wyrażaną w niutonach)
długość całkowitą siłownika gazowego,
długość suwu tłoczyska,
średnicę tłoczyska,
średnicę cylindra,
rodzaj mocowania.
Dużym ułatwieniem są formularze dostępne na stronach producentów siłowników gazowych, które pomagają w idealnym dobraniu sprężyny gazowej na podstawie kilku danych dotyczących ponoszonego obiektu.
Trzeba wziąć pod uwagę, że siłowniki gazowe także się zużywają, przy czym sprężyna gazowa nie zużyje się szybko, gdy będzie miała dobrą jakość i zostanie odpowiednio dobrana do aplikacji. Zdarza się, że siłowniki gazowe pracują w trudnych warunkach i wtedy warto rozważyć zakup sprężyn gazowych o większej wytrzymałości, wyposażonych w metalowy element do ściągania zanieczyszczeń i ochrony przed uszkodzeniami.
Montaż sprężyny gazowej
Montaż siłowników nie jest skomplikowany, jeśli ma się pod ręką dobrą instrukcję i kogoś do pomocy. Co więcej, montaż różni się w zależności od obiektu, który planujemy wyposażyć w siłownik. Istotnym elementem jest odpowiednie mocowanie sprężyny gazowej, dostępne w kilku rodzajach. Warto podkreślić, że siłowników gazowych nie wolno rozmontowywać ze względu na obecność sprężonego gazu. Niekontrolowane uwolnienie gazu może skutkować poważnymi obrażeniami.
Osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy i umiejętności, by z całą pewnością prawidłowo zamontować sprężynę gazową, mogą skorzystać z pomocy profesjonalisty. Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także wpływa na komfort użytkowania i trwałość teleskopu gazowego.
Siłowniki gazowe to jedne z najmniejszych i najpraktyczniejszych urządzeń o szerokim zastosowaniu. To rozwiązanie wygodne i niezawodne, przy czym warto pamiętać o wybieraniu siłowników dobrej jakości, od sprawdzonych producentów. To przedłuży ich żywotność, a ponadto zapewni maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania.