Polski przemysł meblowy cały czas się rozwija

Polska gospodarka nie jest potentatem światowym, jednak jest pewna branża, z której możemy być dumni. Chodzi oczywiście o rynek meblowy, w którym zajmujemy czwarte miejsce na świecie. Prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne. Do 2020 roku możemy zyskać nawet status lidera w Europie wyprzedzając Niemców.

Na podstawie danych z PFR Polska jest potentatem w dziedzinie produkcji mebli obok Chin, Niemiec oraz Włoch. Spodziewamy się, że do 2020 wartość polskiego przemysłu meblowego wzrośnie nawet do 50 miliardów złotych. Wynika to z ogromnego zaufania do polskich producentów mebli, których w Polsce jest ponad 20.000. Zwykle są to rodzinne, niewielkie firmy stawiające na precyzję i wysoką jakość produkcyjną. Takie podejście sprawia, że jesteśmy cenieni na całym świecie. Nasze krzesła, stoły, sofy, fotele są meblami używanymi w domach, restauracjach, hotelach i innych miejscach na całym świecie.

O komentarz poprosiliśmy Pana Bartosza Gargasewicza, właściciela firmy BG Technology, producenta metalowych stelaży meblowych, którego spotkaliśmy na Międzynarodowych Targach Wyposażenia Wnętrz w Cologne. Na IMM 2019 firma prezentowała swoje możliwości produkcyjne na tle firm z całego świata.

Zauważamy ogromne zainteresowanie współpracą z naszą firmą. Producenci mebli z całego świata szukają kooperantów właśnie w Polsce, bo wiedzą że nasze firmy są solidne, dbają o jakość, a do tego nie narzucają zbyt wygórowanych cen. Nasza firma dostarcza stelaże krzeseł, stołów, foteli, biurek na szkieletach metalowych specjalnie dla producentów mebli, którzy we własnych halach składają poszczególne elementy w całość. Taka współpraca jest dla nich bardzo opłacalna, bowiem dużą część produkcji wypychają na zewnątrz, ograniczając koszty własnej produkcji. Outsourcing jak widać staje się również popularny w branży meblarskiej.

Pan Bartosz Gargasewicz i jego firma BG Technology to przykład polskiej, prężnie rozwijającej się firmy stawiającego na jakość produkcji, nowoczesne rozwiązania oraz kontakty w całej Europie. Takie podejście sprawia, że nasz przemysł meblowy ma szansę pójść o krok dalej. Potencjał jest ogromny, a branża meblarska to kluczowy sektor wśród obszarów polskiej gospodarki. Co ciekawe Polski Fundusz Rozwoju uruchomił specjalny projekt pod nazwą ”Polskie Meble”, którego głównym celem jest zajęcie pozycji lidera w Europie jeśli chodzi o export mebli. Według prognoz specjalistów jest to realne, jednak należy nadal ciężko pracować na wzmacnianiem wizerunku polskich mebli.